Keď som bola malá, verila som, že priateľ je ten, kto je ochotný postaviť si so mnou hrad z piesku. Keď som podrástla trochu viac, verila som, že priateľom je ten, kto mi dá odpísať domácu úlohu v škole. Keď som vyrástla ešte kúsok viac, verila som, že priateľ je ten, s kým môžem ísť von. Keď som podrástla ešte viac, verila som, že priateľ je ten, kto ma chytí za ruku a povie mi, že je to fajn. A teraz? Kto je priateľ? 

Je to človek, ktorý príde keď vám je zle, vypočuje vás a neprehovorí? Alebo je to ten, kto príde len ak naozaj plačete? Alebo je to ten, ktorý s vami zažije všetky zážitky a keď ste smutní, rozpráva vám o nich, aby vám zlepšil náladu? Alebo je to ten, komu môžete zavolať aj o tretej v noci a nepovedať ani slovo, a on vie, že sa niečo stalo?

Podľa mňa je priateľ človek, o ktorom viem, že sa na neho môžem spoľahnúť, ak už nevládzem kráčať. Ak sa už nevládzem zdvihnúť a pokračovať k cieľu. Že je tu pre mňa, povzbudí ma, vypočuje, a neodsúdi a neobviní, ak som úprimná.

Chcem byť dobrou priateľkou. Iste, byť dobrý, je veľmi relatívny pojem. Chcem byť priateľkou, ktorá dokáže vždy vypočuť, chcem byť človek, ktorý je hodný dôvery, človek, ktorý je k dispozícií kedykoľvek, ak sa niekto z mojich blízkych necíti dobre. Chcem tu byť pre priateľov, no niekedy nevládzem. Nevládzem počúvať, nevládzem podávať vreckovky, pretože ja sama som zlomená. A preto vtedy poviem pravdu. Ako sa cítim, ako to prežívam. Správne rozhodnutie? Neviem…pretože ľudia odchádzajú. Dokonca ja som tá zlá. Kto je teda naozaj priateľ?

Mrzí ma, že ľudia sa niekedy menia tak, že nevidia druhý pohľad veci. Že ak vám priateľ povie pravdu, a vraví vám, ako veľmi to chcel ututlať, aby vás nezranil, zraňuje nielen vás, ale aj seba. Práve tým, že on je v pozícií, kedy má výčitky, že to musel povedať, pretože to nezvláda….

Buďme dobrými priateľmi. Ak vám priateľ hovorí pravdu, spomeňte si na to, že nielen vy, ale aj on prežíva pri tom bolesť. Pretože tá tam je…nech sa tvári akokoľvek hrdinsky.

P.S Venujem priateľom, ktorí ma neopustili ani po tom všetkom.

Peťa