Už po osemnásty raz sme si 10. septembra pripomenuli Svetový deň prevencie samovrážd. Vnikla tak príležitosť hovoriť o dôležitosti tejto ťažkej témy a vďaka tomu vám ponúkame najnovší diel podcastu hmmm…, ktorého hosťami boli psychológovia PhDr. Marek Madro,PhD. a Mgr. Boris Katrušín.

Dáta Národného centra zdravotníckych informácií už niekoľko rokov ukazujú klesajúcu krivku samovrážd na Slovensku. V štatistikách sa stretávame s číslom okolo 500 ľudí ročne, no WHO odhaduje, že skutočný počet je zhruba niekde na úrovni 20-násobku toho deklarovaného. A to, že čísla sú určite vyššie, pociťujeme aj my v IPčku. Len za prvý polrok tohto roka sme zaznamenali 3 000 kontaktov súvisiacich s myšlienkami na samovraždu a pomohli ďalším 1417 ľuďom v akútnom ohrození života.

Dávno sme pochopili, že téma duševného zdravia nie je len o riešení už vzniknutého problému, ale najmä o jeho prevencii. Sme veľmi radi, že na Slovensku sú organizácie, ktoré sa jej venujú, ako napríklad No more stigma, alebo Liga za duševné zdravie. A rovnako nás teší, že aj Ministerstvo zdravotníctva tento rok konečne komplexne otvorilo túto tému v Programovom vyhlásení vlády.

A v neposlednom rade aj my v IPčku nonstop makáme na rozširovaní prevencie samovrážd. Pozorujeme, čím spoločnosť žije a snažíme sa reagovať na aktuálne tragédie, ktoré často ľudí emočne rozladia, umiestňujeme nálepky s kontaktami pomoci na železničné priecestia a bojujeme proti tomu, ako komunikácia niektorých médií o tragických udalostiach spôsobuje úplne opačný efekt, ako ten, o ktorý sa snažíme.

V najnovšom podcaste zistíte, prečo a ako nám niektoré médiá svojím prístupom doslova hádžu polená pod nohy, čo by sme odporučili pedagógom na školách a prečo sú práve oni dôležití a v neposlednom rade sa dozviete, ako vzniká Wertherov efekt a kedy sa objavuje zase efekt Papagenov. 

Príjemné počúvanie!

Nezostávajte so svojimi ťažkosťami sami a využite pomoc odborníkov: ⌲ IPčko.sk ⌲ Dobrá linka ⌲ Krízová linka pomoci

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ Facebook ⌲ Instagram ⌲ Youtube ⌲ podcast[@]ipcko.sk

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu) ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko) ⌲ Prenájom štúdia

hmmm… pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko ⌲ Produkcia a odborný dohľad: Mgr. Lenka NemcováPhDr. Marek Madro, PhD. a Mgr. Zuzana Juráneková.

Tento diel podcastu bol podporený z FONDU SK-NIC a Nadáciou Pontis.

Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Stitcher ¦ PodBean ¦ RSS