V IPčku už viac ako 10 rokov makáme na tom, aby DUŠEVNÉ ZDRAVIE na Slovensku nebolo tabu. Aby sme sa oň zaujímali, starali, aby sa duša každého z nás mala aspoň dobre (keď už nie na výbornú) 🙂 

O duševnom zdraví iba nehovoríme do vetra, ale prinášame konkrétnu pomoc, ktorá je bezplatná, anonymná, dostupná dištančne aj naživo a navyše tam, kde je najviac potrebná. 

V IPčku je nás viac ako 110, no na to, aby sme svoje misie napĺňali k spokojnosti nás aj ľudí v trápení, potrebujeme ďalšie psychologické posily. 

AKTUÁLNE HĽADÁME OPRAVÁROV A OPRAVÁRKY DUŠE na linky pomoci IPčko so zameraním:
ZAMETAČ a ZAMETAČKA FÓBIÍ,
MECHANIK A MECHANIČKA EMÓCIÍ,
ELEKTRIKÁR A ELEKTRIKÁRKA NERVOVÝCH ROZVODOV,
VODÁR A VODÁRKA – KROTITELIA PLAČU,
IT TECHNIK A TECHNIČKA DEPRESIE,

iné špecifické zameranie je VÍTANÉ :). 

V roku 2022 sme v rámci liniek pomoci a krízových služieb IPčko uskutočnili 178 234 pomáhajúcich a krízových komunikácií. Z toho 37 620 bolo poradenských a krízových chatov, odpísali sme na 11 193 poradenských e-mailov, uskutočnili sme 542 videoporadenstiev a zrealizovali sme 21 001 poradenských a krízových telefonátov. V projekte Online terénnej práce na sociálnych sieťach a streamovacích platformách tím odborníkov a odborníčok intervenoval 11825x

V centrách krízovej intervencie Káčko po celom Slovensku poskytli psychológovia a psychologičky 1666 osobných poradenských a krízových intervencií. V klube Machovisko a vo Flek klube sme pomáhali 11 362x. 

Výjazdový Krízový intervenčný tím IPčko, ktorý je súčasťou centier krízovej intervencie Káčko, uskutočnil 686 výjazdov za ľuďmi v kríze a v emocionálne náročných situáciách .

V roku 2022  sme 82 110x pomáhali ľuďom zasiahnutým vojnovým konfliktom na Ukrajine. 

Najčastejšie témy, s ktorými sa na nás ľudia s prosbou o pomoc obracajú sú: Pocit osamelosti a strach (21,7%), duševné problémy (9,6%), stres a tlak na výkon (9,1%), myšlienky na ukončenie života (9%), depresia a symptómy depresie (7,3%), rovesnícke vzťahy (7,2%), partnerské vzťahy (5,8%), konflikty (5,7%), sebapoškodzovanie (5,3%), škola a vzdelávacie ťažkosti (3,3%), pokus o samovraždu (1,6%). 

PRETO POTREBUJEME OPRAVÁROV A OPRAVÁRKY DUŠE – POTREBUJEME TEBA.

V porovnaní s rokom 2021, kedy sme uskutočnili takýchto komunikácií 71 855 je to 148% nárast žiadostí o pomoc. Evidujeme 180% nárast v téme pocitov osamelosti a strachu, 297% nárast v témach duševných ťažkostí, 246% nárast v téme stresu a tlaku na výkon, 122% nárast v myšlienkach na ukončenie života, 131% nárast v téme depresie a symptómov depresie, 47% nárast v téme sebapoškodzovanie, 25% nárast pokusov o samovraždu a 176% nárast v témach fenoménov internetu.

Naše skúsenosti z liniek pomoci a z krízových služieb IPčko poukazujú na fakt, že počas dvoch náročných rokov, v ktorých čelíme pandémii Covid-19, vojne na Ukrajine, environmentálnym a energetickým krízam, tragédiám, v ktorých prišli o život nevinní mladí ľudia a silnej polarizácii spoločnosti sa výrazne zhoršil stav duševného zdravia, a to najmä u mladých ľudí, ktorí sa nachádzajú v citlivom a zraniteľnom veku. 

Práve tieto náročné a tragické udalosti sú výsledkom eskalácie dlhodobo neriešených ťažkostí a problémov, ktoré sa počas 2 rokoch nabaľovali a zintenzívnili. Zvýšený počet žiadostí o pomoc na našich linkách pomoci, hovorí o tom, že mladým ľuďom nie je dobre, ale hovorí aj o pozitívnom fenoméne, a to, že je stále viac ľudí, ktorí sa rozhodnú vyhľadať pomoc a nezostávajú so svojimi pocitmi osamote.

Sme tu, aby mal každý priestor, kde môže hovoriť úprimne a otvorene o svojich ťažkostiach a dostane odbornú a citlivú pomoc.

Buď  takou pomocou  aj Ty! 
Staň sa dobrovoľníckym opravárom a opravárkou duše v IPčku.

A my Ti, samozrejme,  na oplátku POMÔŽEME TIEŽ 😉 

KTO JE OPRAVÁR A OPRAVÁRKA DUŠE?

Opravár a opravárka duše je:

 • odborník a odborníčka s túžbou byť blízko ľuďom, ktorých práve bolí duša, 
 • má minimálne bakalársky diplom v odbore psychológia alebo sociálna práca
 • človek, ktorý venuje svoj cenný čas ľuďom, ktorých nepozná a chce im byť blízko, 
 • ochotný/á mať pripravené 2 uši na počúvanie a 1 ústa na vyjadrenie podpory, pomoci a úcty,
 • pripravený/á vzdelávať sa, rásť a starať sa o svoju dušu,
 • autentický/á a „nie je robot“ :),
 • odhodlaný/á vystúpiť zo svojej zóny komfortu, 

OPRAVÁR A OPRAVÁRKA DUŠE u nás môže získať:

 • akreditované vzdelávanie v dištančnom psychologickom a sociálnom poradenstve (220 hod.) v rámci všetkých foriem pomoci, ktoré v IPčku poskytujeme (chatové, e-mailové,  telefonické a video poradenstvo)
 • akreditované vzdelávanie v krízovej intervencii (150 hod.)
 • skúsenosti v práci s rozmanitým spektrom klientov
 • uznávanú odbornú prax 
 • expertnú pravidelnú supervíziu a intervíziu
 • konzultácie a sprevádzanie od seniorných kolegov
 • podporu a inšpiráciu od mladého a priateľského tímu odborníkov
 • perfektný pocit z dobrovoľníckej činnosti a najmä toho, že ľudia, s ktorými budeš v kontakte, sa vďaka rozhovoru s Tebou môžu posúvať ďalej 

V IPčku Ti budeme pomocou počas celého Tvojho pôsobenia u nás, avšak na začiatku ešte intenzívnejšie. Počas prvých troch mesiacov absolvuješ adaptačné vzdelávanie v rámci všetkých uvedených foriem pomoci, by si mal/a byť pripravený/á pôsobiť na akejkoľvek uvedenej linke pomoci v IPčku. 

Počas vzdelávania však o Tvojom ďalšom pôsobení budeme hovoriť a spoločne sa rozhodneme tak, aby bola Tvoja “finálna destinácia” (linka pomoci, či už cez chat, e-mail, telefón, video) Tvojmu srdcu aj profesionalite čo najbližšia.

Vo video vizitke v rozsahu 3 – 5 minút nám povedz o tom, 

 • čo Ťa inšpiruje byť opravárom a opravárkou duše pre iných zrovna v IPčku 
 • čo zo seba (aké svoje schopnosti, vlastnosti, prístup) chceš tým, ktorí pomoc potrebujú, hrdo ponúknuť
 • aké skúsenosti v psychológii a psychoterapii/ sociálnej práci a poradenstve si získal/a (ak si si sám/sama prešiel/ prešla psychoterapiou, tiež sa to ráta)
 • pred čím máš v IPčku rešpekt

FORMULÁR

Nezabudni k nemu priložiť natočenú video vizitku. 

S jeho vyplnením si nedávaj na čas, čím skôr nám ho odošleš, tým lepšie. 

Posledný deň však na to máš 3. marca 2023 do 24:00

Buď pripravený/á na ďalšie inštrukcie. 

Výber nových dobrovoľníckych poradcov prebieha vo viacerých kolách. 

To znamená, že od nás môžeš ešte 3. marca 2023 očakávať e-mail, v ktorom Ťa pozveme do ďalšieho kola.  To bude pozostávať zo splnenia “rýchlej domácej úlohy” (čas na jej splnenie budeš mať do 5. marca do 24:00), ktorej podrobnosti Ti vysvetlíme v e-maile. 

Pre istotu si občas skontroluj zložku “spam” vo svojej e-mailovej schránke. Naše e-maily tam zvyčajne nezablúdia, ale nikdy nevieš.

Počkaj si na rozhodnutie, ktorým Ťa informujeme, či sa staneš OPRAVÁROM A OPRAVÁRKOU DUŠE v IPčku. 

O našom rozhodnutí Ti dáme vedieť po skončení všetkých kôl náboru. Malo by to byť najneskôr v 7. marca 2023. V tomto termíne už budeme rozhodnutí, kto bude posilou pre náš tím a najmä pre tých, ktorí nás potrebujú aj Ty sa dozvieš, či sme Ťa prijali alebo nie. V prípade, že sa staneš jedným/jednou z nás, pošleme Ti inštrukcie týkajúce sa adaptačného vzdelávania, ktoré u nás absolvuješ. 

Prvé vzdelávacie stretnutie sa uskutoční v nedeľu 12. marca 2023  naživo v našom sídle v Bratislave – Na vŕšku 6.

Druhé vzdelávacie stretnutie by malo prebehnúťv nedeľu 19. marca 2023 V Bratislave.

Na ďalších termínoch vzdelávania sa dohodneme na 1. spoločnom stretnutí. 

Tak, chceš byť opravárom a opravárkou duše v IPčku? 

Ak je Tvoja odpoveď „ÁNO“, poď s nami do toho a prihlás sa

Viac ako 110 IPčkovcov sa teší, že má v Tebe potencionálneho/nu kolegu/gyňu!