V posledných dňoch ste si mohli všimnúť, že v živote IPčka sa pomerne často objavoval „hešteg“ , ktorý na prvý pohľad akosi nesúvisí s tým, čomu sa IPčko venuje.
IPčko.sk
je internetová linka dôvery, na ktorú sa denne obracajú mladí ľudia so svojimi životnými príbehmi.
Začali sme si všímať, že veľmi intenzívne sa v chatoch a mailoch objavovali slová „voľby a voliť“.
Nešlo priamo o rozhovory, v ktorých by sme viedli s mladými ľudmi diskusiu o politike a predvolebnej kampani.
Práve naopak.
Boli to príbehy o duševnom zmätku, beznádeji, neistote a nejasnom videní budúcnosti, svojej aj spoločenskej. 
Čím viac sme sa v tom „vŕtali“ tým viac v nás rástol pocit, že s tým musíme niečo urobiť.
Pretože, za týmito pocitmi mladých ľudí je aj nestabilita v našej spoločnosti, neustále kauzy, chaos, v ktorom sa Slovensko ocitlo a mnoho negatívnych informácií, ktoré denne prichádzajú a ovplyvňujú duševné zdravie.
Okrem toho sme spozorovali, že mladí ľudia sa utiekajú k dvom rozhodnutiam v kontexte volieb.
Jedným bolo „NEJDEM VOLIŤ“ a druhým „CHCEM ZMENU, EXTRÉMNU“.
Toto sme nemohli nechať tak.
Výsledkom bola kampaň #HYBAJVOLIT, ktorá vznikla 23. januára.
V tento deň sme odoslali všetkým demokratickým stranám, ktoré kandidujú v parlamentných voľbách 2020 mail s výzvou, ponukou zúčastniť sa live streamov na Twitchi (kanál IPckosk) ktoré sa tvoria v našom Študijku
Sedem politických strán, ktoré najrýchlejšie zareagovali sme zaradili do #HYBAJVOLIT a streamovali sme počas celého týždňa od 10.2. do 16.2.2020 s reprezentantmi jednotlivých politických strán.
Nepotrebovali sme tu mať lídrov, chceli sme hlavne mladých odborníkov, ktorí majú čo k našim témam povedať.

Ústrednými témami live streamov bolo DUŠEVNÉ ZDRAVIE a PRÁCA S MLÁDEŽOU po voľbách 2020. 

#HYBAJVOLIT mala svoje pravidlá, ktoré boli platné pre všetky zúčastnené strany. Na začiatok sme našich kandidátov spoznali, diskutovali sme o spomínaných témach, potom prišla „grilovačka“, kde mali možnosť posielať otázky naši sledovatelia a pri ich odpovedaní sa naši hostia poriadne „zapotili“, v závere sme si vymenili darčeky, skúsenosti a zážitky.
No, najmä sa k našim sledovateľom dostali osobné povzbudivé slová, výzvy k tomu, aby 29.2. 2020 nesedeli doma, ale išli voliť – #HYBAJVOLIT.

Všetky naše dojmy zhrnul pravidelný podcast „madrovanie“ a priniesol na našu kampaň aj ďalšie pohľady. Preto, uľšrčite si naň kliknite a počúvajte.

Podcast v textovej forme.

Ak ste naše live streamy nemali možnosť sledovať naživo, prinášame Vám aspoň ich záznamy: 

V pondelok sme mali tú česť so zástupcami politickej strany OĽANO.
Dominik Drdul a Andrej Stančík nám predstavili svoje návrhy na zmenu po voľbách 2020.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=jr1B9giyxek&feature=emb_logo

Link nájdete TU

V utorok to bola dámska zostava. Jana Cigániková a Kristína Kováčová z politickej strany SaS predstavili svoju víziu lepšieho Slovenska.

Link nájdete TU

V stredu si na „horúce stoličky“ zasadli zástupcovia strany SME RODINA. Sylvia Horváthová a Martin Petriska, ktorí prezentovali svoj volebný program a zmeny v „našich“ témach.

Link nájdete TU

Vo štvrtok sme „vygrilovali“ Oskara Dvořáka z PS/SPOLU. Ako jediný, prišiel na live stream sám, ale diskutovali sme s ním na obe témy. Ako to dopadlo? No veď pozrite záznam diskusie:

Link nájdete TU

Valentínsky piatok sme strávili v spoločnosti Zuzany Matejičkovej a Erika Kaliňáka zo SMER – SD. Aj oni si skúsili diskusiu na tému duševné zdravie a práca s mládežou.

Link nájdete TU

A počas víkendu, v sobotu si to do Študijka namierili zástupcovia strany Za ľudí. Vladimíra Marcinková, ktorá mala pod palcom tému práce s mládežou a Michal Božík, ktorý sa upriamil na tému duševného zdravia. 

Link nájdete TU

Nedeľa patrila opäť pánskej zostave. O plánoch politickej strany KDH po voľbách 2020 sme sa rozprávali s Milanom Kabinom a Petrom Marekom

Link nájdete TU

To je koniec. 

Politický týždeň na Twitchi v rámci kampane #HYBAJVOLIT sa skončil, ale jej myšlienka zostáva až do 29.2. 2020.
Aj pre nás to bol pomerne náročný týždeň.

Stretli sme sa s rôznymi ľuďmi, spoznali sme viacero predvolebných programov, zistili sme, čo pre kandidátov znamená duševné zdravie a práca s mládežou, aký význam pripisujú týmto témam a ako ich chcú zrealizovať.

Aj napriek niektorým rozdielom, všetkých spájala jedna podstatná vec – túžba po LEPŠOM SLOVENSKU. A aj my, obyvatelia Slovenska si želáme to isté.

Aby sa to, čo je napísané v programoch mohlo splniť, potrebujú k tomu títo a ďalší demokratickí kandidáti Váš hlas, ktorý je prejavom Vašej dôvery a nádeje. 
Koho si vyberiete, to je na Vás.

Ak sme Vám týmto týždňom dopomohli k zodpovednému rozhodnutiu a účasti na voľbách, považujeme cieľ #HYBAJVOLIT za SPLNENÝ.

#TVOJHLASROZHODUJE
#VOLBY2020
#HYBAJVOLIT
#NESEDDOMA