11. júna zažilo Slovensko tragédiu, akú dovtedy nepoznalo. Utočník – bývalý žiak – vtrhol na základnú školu vo Vrútkach a nožom napadol deti, učiteľov a usmrtil zástupcu riaditeľky.

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, táto udalosť je pre našu spoločnosť prelomová. Až doteraz sme totiž školy vnímali ako bezpečné prostredie, kde sú naše deti chránené pred hrozbami vonkajšieho sveta. Tento pocit je bohužiaľ už navždy preč.

S takýmto útokom sme sa v našej histórii stretli po prvýkrát, ťažké choroby, smrteľné úrazy, autonehody, či samovražedné pokusy učiteľov a žiakov sa však taktiež školám nevyhýbajú. A deti a mladých ľudí zasahujú rovnako, ak nie aj viac ako nešťastia rodinné, či súkromné.

Ale sú na ne pripravené? Vedia prijať smútok a spracovať stratu? 

So schopnosťou integrovať tragickú udalosť do nášho prežívania sa totiž nerodíme. Musíme sa ju naučiť. Niekto má dobrý príklad v rodičoch, väčšinu z nás však zastihnú nešťastia nepripravených a musíme sa učiť za pochodu.

Aj preto po činoch ako bol ten vo Vrútkach, autonehodách školských autobusov, prírodných katastrofách, alebo úmrtiach žiakov a učiteľov prichádzajú do škôl psychológovia a počas krízových intervencii pomáhajú deťom spracovať tieto udalosti a učia ich novým zručnostiam.

Aby sme sa dozvedeli ako takáto krízová intervencia prebieha, čo prežívajú deti po tragédiách, prečo by mala byť škola bezpečná a prečo sa nešťastia neoplatí prekonávať mlčaním, porozprávali sme sa so psychologičkou a psychoterapeutkou s výcvikom v Gestalt terapii a EMDR terapii zameranom na traumu, Mgr. Máriou Anyalaiovou, PhD.

Nezostávajte so svojimi ťažkosťami sami a využite pomoc odborníkov: ⌲ IPčko.sk ⌲ Dobrá linka ⌲ Krízová linka pomoci

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ Facebook ⌲ Instagram ⌲ podcast[@]ipcko.sk

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu) ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko) ⌲ Prenájom štúdia ⌲ 2% z vašich daní

hmmm… pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko ⌲ Produkcia a odborný dohľad: Mgr. Lenka Nemcová, PhDr. Marek Madro a Mgr. Zuzana Juráneková.

Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Stitcher ¦ PodBean ¦ RSS