Vianoce…. Čas lásky, pokoja, radosti, šťastia, pohody v kruhu rodiny… Ale je to naozaj tak?

Blíži sa čas Vianoc a ja si akosi viac všímam ľudí okolo seba.

Sledujem ako sa tvária, rozmýšľam, čo prežívajú, či sú naozaj šťastní keď sa usmievajú…

Už niekoľko rokov si uvedomujem, že Vianoce stratili svoje čaro. Že už to nie je to „pravé orechové“, Vianoce sa stali komerčným sviatkom, na ktorom zarábajú obchodníci. Vianočné pesničky nám v rádiách a obchodoch vyhrávajú už od novembra a kým nastane vianočný čas, sme nimi všetci už dokonale otrávení.

Rodičia riešia kam dajú deti počas prázdnin, deti sa nudia a tak vymýšľajú…. Všetci vystresovaní, uponáhľaní, unavení pozabudli na význam Vianoc. Zabudli, že Ježiško sa narodil v maštali, a že Mu nezáleží na vonkajšom poriadku. Jeho zaujíma skôr to, ako má kto upratané v duši. Nezaujíma Ho, kto dá alebo dostane koľko darčekov. Každý sa zaujíma iba o to, komu čo ešte zabudol kúpiť, vybaviť, zabezpečiť.

Zaujíma však matku, že jej dcéra má zas o niekoľko jaziev na ruke viac? Zaujíma snáď otca že jeho syn sa opäť opil, pretože mu chýba objatie? Majú rodičia čas spýtať sa detí aj inú otázku ako „čo bolo v škole?“, pritom odpoveď,  ktorú čakajú je „nič“, pretože nemajú čas sa svojimi deťmi zaoberať?

Zaujíma niekoho, že som si po dlhom čase ublížila práve v predvianočnom čase, kedy sa všetci tvária tak spokojne? Zaujíma niekoho dôvod, prečo som to spravila? Zaujíma niekoho, čo som pri tom cítila, ako dlho som kričala o pomoc a nikto ma nepočul, nevidel?

Áno, zaujíma. Sú to ľudia z IPčka, ktorí sa zaujímajú o to, ako sa cítim, ako sa mám. Sú to práve oni, ktorí sa úprimne zaujímajú o dôvody, prečo som si ublížila.

Sú to práve ľudia z IPčka, ktorých zaujíma, čo bolo v škole, ako si sa mala, prečo máš viac jaziev na ruke, naozaj úprimne ich zaujíma prečo si sa zas opil až ti bolo zle.

Neboj sa, im môžeš povedať všetko.

Dôvody a pôvody jaziev, dôvody alkoholického maratónu, môžeš im povedať o svojej nenávisti k sebe samej, o túžbe umrieť.

Oni tu sú pre Teba. Aj na Štedrý deň, keď si rodiny budú s úsmevom sadať k stolu, hoci sa doobeda pohádali do krvi, budú tu pre teba IPčkari, ktorí budú počúvať tvoje slová. Nech sú akékoľvek.

Oni tu budú pre Teba.

Pretože chcú.

A ja som im neskutočne vďačná, že so mnou komunikujú, že mi venujú svoj čas, hoci ja ich sklamávam svojimi náladami, zlyhaniami, porušovaním pravidiel. Napriek tomu sa vždy spýtajú ako sa mám, čo prežívam. A nečakajú formálnu odpoveď. Jediné čo čakajú je úprimná odpoveď.

A tú im môžeš dať aj Ty. Stačí, ak napíšeš… A môžeš aj v takom pohodovom a pokojnom čase ako sú Vianoce.

Oni tu isto budú…

-aktaK-