Na prelome mája a júna sme v IPčku spustili 2-týždňovú osvetovú kampaň Nemé výkriky, ktorou sme chceli upriamiť pozornosť ľudí na bežný jav v spoločnosti, kedy mnohí o svojich problémoch nedokážu či nemôžu hovoriť. Ako podtitul kampane sme zvolili výrok „…pretože niektoré výkriky nepočuť”, ktorý podľa nás v sebe nesie celospoločenské posolstvo. Cieľom nielen tejto dvojtýždennej kampane, ale všetkého, čo robíme, je vyjadriť podporu všetkým, ktorí o svojich problémoch nedokážu hovoriť, ale aj tým, ktorí svoje bariéry prekonali a hovoria o tom, čo prežívajú.

Krik pre nás v tento deň nebude len zábavnou aktivitou, ale aj spôsobom, ako chceme všetkých ľudí vyzvať z tomu, aby sa na chvíľu zamysleli nad tým, že krikom človek nevyjadruje len radosť, ale aj strach, hnev či obavy. Je však množstvo ľudí, ktorí mlčia, aj keď prežívajú naozaj niečo vážne. Práve na týchto ľudí, ktorí mlčia, by sme chceli v tento deň zamerať pozornosť našej spoločnosti. Síce ich nepočuť, no aj tak sú tu. Je na nás, aby sme im vytvorili také prostredie, aby o tom, čo prežívajú dokázali hovoriť.

Prečo sme si zvolili výkrik?
Pretože krik sa nám spája s hranicami. Zakričať si len tak z plného hrdla nie je bežné a urobiť niečo také, chce trocha guráže a prekročenie hraníc, ktoré si dávame my sami či spoločnosť. Vidíme v tom paralelu so všetkými, ktorí z nejakého dôvodu o problémoch hovoriť nedokážu, či nemôžu. Na chvíľu si aj my všetci doprajeme zážitok z toho, že prekonáme svoje hranice a zároveň pevne veríme, že prekonáme aj tie celoslovenské a pokoríme rekord v kričaní. Našou túžbou je, aby všetci, ktorí majú problémy, vnímali tento náš spoločný výkrik ako vyjadrenie podpory pre nich samotných.

Prečo práve my?
Hovoriť o problémoch je súčasťou našej každodennej práce a to nás zároveň doviedlo k Nemým výkrikom. Všetky naše aktivity vychádzajú zo skúseností z internetovej poradne pre mladých IPčko.sk, ale aj z nízkoprahového klubu UPside. Za kampaňou však nestojíme len my, ale aj všetci tí, ktorí sa doteraz zapojili do našej fotosúťaže a posielali fotky, kde kričia na našu facebookovú stránku s hashtagom #nemévýkriky. Ďakujeme aj za vašu podporu!

Poďte kričať s nami
Ak sa Vám tento nápad páči, príďte nás podporiť a sami si zakričte. V sobotu 6. júna o 20:30 vás čakáme na Trojičnom námestí v Trnave a tak sa spolu pokúsime o prekonanie slovenského rekordu v hromadnom výkriku. Nemusíte sa nikde registrovať, stačí, že prídete a pripojíte sa k tým, ktorým životy iných nie sú ľahostajné.

Ďakujeme, že kričíte spolu s nami.