Letné prázdniny. Mýtický pojem, aj vytúžené obdobie, na ktoré všetci žiaci, študenti a dokonca aj pedagógovia každý rok netrpezlivo čakajú. Ak by ste však boli zvedavý, prečo takáto dvojmesačná školská pauza vznikla, nečakajte žiadne romantické príbehy. Rakúsko-Uhorskí panovníci Mária Terézia a Jozef II. uzákonili letné prázdniny z jediného dôvodu – aby deti mohli pomáhať na poliach.
Aj keď si to asi neuvedomovali, zo psychologického hľadiska však spravili výbornú vec. Pretože učiť a učiť sa nie je žiadna sranda a poriadny oddych deti a mladí ľudia jednoducho potrebujú. V opačnom prípade totiž nastáva vyčerpanie a s únavou aj nižšia odolnosť voči stresu, záťaži, ale aj konfliktom. A odtiaľ je už len krok k mnohým duševným ťažkostiam, s ktorými sa na nás mnohí obracajú.
Preto sme aj my v IPčku spozorneli, keď sa z dôvodu pandémie Covid-19 začalo hovoriť o skracovaní letných prázdnin. Iste, žiaci majú čo doháňať, pretože aj keď mali mnohí online vzdelávanie, určite neprebrali toľko, koľko by si štátom nariadené osnovy predstavovali. Ale bolo by správnym riešením ubrať z prázdnin (a teda pridať k ďalšiemu školskému roku), keď už dlho vieme, že aj bežný školský rok je pre mnohých žiakov (a aj pedagógov) extrémne vyčeprávajúci?
Na toto, ale aj na to ako deti zvládajú dlhodobú záťaž, prečo prázdniny pre ne často nie sú oddychom a ako vyzerá vzdelávanie na najlepších školách v Európe sme sa opýtalu školskej psychologičky z Gymnázia v Dubnici nad Váhom a členky tímu Krízovej linky pomoci PaedDr. Lucie Košťálovej.
Ak sa Vám náš podcast páči, jeho pravidelným podporovateľom sa môžete stať pomocou platformy Patreon. Ak by ste však chceli pomôcť celému občianskemu združeniu IPčko a všetký jeho projektom, môžete tak spraviť cez portál, prenájmom nášho nahrávacieho štúdia, alebo ešte stále aj darovaním 2% z Vašich daní. Rovnako však aj zdieľaním odporúčania na tento, či iný diel na Facebooku, alebo Instragrame.
Za akúkoľvek podporu vopred ďakujeme a nezostávajte sami:)
Tento diel podcastu bol podporený Nadáciou Slovenskej sporiteľne.
Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Stitcher ¦ PodBean ¦ RSS