Kauza Gorila vyvoláva vlnu protestov, konajú sa predčasné parlamentné voľby, horí hrad Krásna hôrka; Barack Obama sa stáva druhýkrát prezidentom USA, vedci ohlásili objav Higgsovho bozónu; naši hokejisti získavajú na majstrovstvách sveta striebornú medailu, Peter Sagan štartuje na svojej prvej Tour de France a všetci spoločne čakáme na koniec sveta ako ho má údajne predpovedať mayský kalendár.

Aj toto boli udalosti roka 2012. Na mnohé si pamätáme ako by sa stali včera, na iné sme už dávno zabudli a na ďalších sa aj smejeme, ako mohli byť vtedy vôbec dôležité. Ako každý rok sa však toho stalo nesmierne veľa a tak zachytiť informáciu, že 25. apríla vzniklo občianske združenie s názvom Inštitút prijatia, ktoré má v úmysle rozbehnúť internetovú poradňu pre mladých ľudí… no to sa podarilo asi len málokomu.

A teraz strih do roku 2022. IPčko patrí medzi najrýchejšie rastúce neziskové organizácie na Slovensku, pracuje pre neho 150 psychologičiek a psychológov, pomohlo viac ako 230 000-krát a o pár dní oslávi svoje 10. narodeniny.

10 rokov je v živote projektov a občianskych združení nesmierne veľa a preto sa za nimi dnes obzrieme. Na to ako IPčko vzniklo, ako na začiatku fungovalo, čím všetkým si za svoj život prešlo a čo ho udržalo pri živote spomínali ľudia, ktorí sú v ňom od samého začiatku – psychológovia Marek Madro a Katarína Vincová.

— — — — —

Súvisiace epizódy:

⌲ O chatovej poradni IPčko.sk: ipcko.sk/dokaze
⌲ O e-mailovej poradni IPčko.sk: ipcko.sk/preco-dokaze-zachranit-zivot-aj-obycajny-e-mail
⌲ O linke pomoci pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením Dobrá linkaipcko.sk/ked-bariery-nie-su-len-vo-vasej-mysli a ipcko.sk/unikatna-sluzba-pre-nepocujucich-aj-to-bol-prvy-rok-dobrej-linky
⌲ O projekte Online terénne práca: ipcko.sk/o-zakutiach-internetu-kde-vas-necaka-nic-dobre a ipcko.sk/exhibicionizmus-ci-pomoc-o-tom-preco-streamujeme-na-twitchi

— — — — —

00:00 Úvod

02:00 Ako vzniklo IPčko?

08:05 Čo to znamená v praxi prijatie?

09:52 Aké boli prvé dni IPčka a prečo zmenilo svoj názov?

17:43 Aké bolo v roku 2012 spoločenské povedomie o duševnom zdraví?

23:37 Aké boli a sú najvýraznejšie projekty IPčka? Prečo sa zmenil pôvodný názov Inštitút prijatia?

30:45 Bolo ľahké 10 rokov pomáhať ľuďom? Akým prekážkam bolo a je nutné čeliť?

38:28 Čo v IPčku ostalo a čo sa za tie roku vytratilo?

44:41 Čo je v IPčku najväčšou motiváciou pokračovať? Uvažovalo sa niekedy nad ukončením činnosti?

49:17 Koľko psychológov a psychologičiek získalo v IPčku skúsenosti?

50:17 Predstavovali si Marek a Katka, že IPčko bude raz tam, kde je dnes?

52:06 Je IPčko už dospelé? Alebo len pred pubertou?

55:02 Aký je odkaz pre všetkých fanúšikov a podporovateľom IPčka, prípadne ľuďom, ktorí majú podobne uletené nápady, akým bolo na začiatku aj IPčko?

— — — — —

Nezostávajte so svojimi ťažkosťami sami a využite pomoc odborníkov: ⌲ IPčko.sk ⌲ Dobrá linka ⌲ Krízová linka pomoci | 0800 500 333 ⌲ Klub Machovisko ⌲ Káčko ⌲ Mapa pomoci

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ Facebook ⌲ Instagram ⌲ Youtube ⌲ podcast[@]ipcko.sk

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu) ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko)

Naše štúdio je k dispozícii aj na prenájom ⌲ Chcem vedieť viac!

hmmm… pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko ⌲ Dramaturgia: Katka Makara ⌲ Produkcia a odborný dohľad: PhDr. Marek Madro,PhD. MBAMgr. Lenka Nemcová a PaedDr. Zuzana Juráneková, MBA.

Apple Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Youtube ¦ PodBean ¦ RSS