Naše skúsenosti z liniek pomoci IPčko.sk, Dobrá linka a Krízová linka pomoci a skúsenosti z krízových služieb Káčko, Klub Machovisko a FLEK klub poukazujú na fakt, že počas týchto dvoch náročných rokov, v ktorých čelíme pandémii Covid-19, vojne na Ukrajine, environmentálnym a energetickým krízam, tragédiám, v ktorých prišli o život nevinní mladí ľudia a silnej polarizácii spoločnosti sa výrazne zhoršil stav duševného zdravia, a to najmä u mladých ľudí, ktorí sa nachádzajú v citlivom a zraniteľnom veku. Práve tieto náročné a tragické udalosti sú výsledkom eskalácie dlhodobo neriešených ťažkostí a problémov, ktoré sa počas 2 rokoch nabaľovali a zintenzívnili.

Ak by tu IPčko nebolo, tisíce ľudí by so svojím trápením zostali sami. A v niektorých prípadoch by to asi dopadlo veľmi zle. Len tento rok sme riešili viac ako 11000 kontaktov, ktoré sa týkali myšlienok na samovraždu, viac ako 7500, ktoré sa týkali sebapoškodzovania, viac ako 12000 bolo o duševných ťažkostiach a s viac ako 2800 ľuďmi sme boli v kontakte vo chvíli, keď sa ocitli na hrane života a smrti.

Z našich skúsenosti vieme, že koniec roka býva u nás na linkách pomoci veľmi náročný. Na linkách pomoci OZ IPčko je dlhodobo témou číslo jeden „Pocit osamelosti“. Ľudia majú pocit, že nemajú s kým hovoriť o tom čo prežívajú, čo potrebujú a kým skutočne sú. Naučili sa dávať si na tvár masky, hrať rôzne role a podávať výkon v rôznych sociálnych situáciách a skupinách, v ktorých sa pohybujú. Pocit osamelosti je spojený s túžbou po vzťahoch a sociálnych kontaktoch. 

Vianočné obdobie môže byť pre mnohých ľudí  čokoľvek, len nie oslavné a sviatočné. Je dobré nezostávať so svojimi pocitmi a prežívaním osamote. Preto sme aj tento rok pripravili Vianočný plán pomoci, v rámci ktorého bude ľuďom k dispozícii nonstop dostupná a bezplatná anonymná pomoc na linke pomoci IPčko.sk a na Krízovej linke pomoci, kde výrazne navyšujeme služby našich odborníkov. Okrem toho budú počas vianočných dní otvorené dvere našich klubov – Machovisko (Bratislava) a FLEK (Trnava) pre každého, kto bude potrebovať fyzické bezpečné miesto. 

So psychológmi a psychologičkami z IPčka môžu byť ľudia z rôznych kútov Slovenska v spojení aj online na sociálnej siete Discord, kde máme pripravený zaujímavý online program, ako aj na livestreamoch na Twitchi a prostredníctvom Vianočného Q&A na Instagrame.

ĎAKUJEME za podporu Vianočného plánu pomoci SK- NIC 💚

Chceme podporiť ľudí k tomu, aby nezostávali so svojimi pocitmi osamote. Požiadať o pomoc chce dávku odvahy, ale vďaka nej môžu byť trápenia duše o čosi ľahšie, pretože jeden človek toho unesie menej ako dvaja.