Trauma, ktorá nie je riešená s odbornou pomocou, môže mať tragické následky.
To vidíme aj v belgicko-holandskom filme Roztápanie (Het smelt), ktorý bude mať v marci slovenskú premiéru.

Neliečená trauma nezmizne

Vo filme Roztápanie sledujeme príbeh mladej ženy, Evy, ktorá sa s veľkým blokom ľadu v kufri svojho auta vracia do rodnej dediny, na pietnu akciu jej dávno mŕtveho kamaráta z detstva. Tmavá realita jej súčasných dní sa prelína so spomienkami na detstvo a na spaľujúce leto, ktoré navždy zmenilo jej život. 

Eva z jej spomienok, ktorá je na prelome detstva a puberty, zažíva ťažké a bolestivé situácie v rodine a upína sa ku svojim dvom kamarátom, ktorí sa jej ale postupne vzďaľujú. Chlapci totiž prichádzajú do puberty a začínajú mať úplne iné záujmy. Evu takmer ani nevnímajú ako dievča a strácajú o ňu záujem aj ako o kamarátku. 

V zúfalej snahe nestratiť svojich priateľov a zároveň zaslepená láskou voči jednému z nich sa Eva zapája do ich nepeknej hry, v ktorej sa snažia vyzliekať dievčatá, ktoré sa im páčia. Nepríjemný vývoj tohto leta nakoniec končí násilím spáchaným na samotnej Eve.

Film, ktorého sila spočíva v starostlivo vybudovanom kontraste medzi bezstarostnou letnou atmosférou a krutosťou, ktorú sú ľudia schopní páchať jeden na druhom, poukazuje na rozpínavosť neliečenej traumy, kvôli ktorej sa stávame sami sebe najväčším nepriateľom.

Eva po traumatizujúcich zážitkoch zjavne zostala bez pomoci odborníkov. Pri sledovaní dospelej Evy postupne vidíme, aké následky takéto udalosti dokážu zanechať.

Film sa zaoberá veľmi ťaživými témami a aj jeho sledovanie vo vás môže vyvolať rôzne pocity. Nezostávajte s nimi osamote a využite pomoc odborníkov na dušu na Krízovej linke pomoci 0800 500 333 (anonymne, bezplatne a nonstop). 

Ukončiť život samovraždou nie je nikdy dobrý nápad. Najmä keď vieme, že RIEŠENIA EXISTUJÚ, ale nemusíme ich kvôli bolesti duše vidieť.
NEZOSTÁVAJTE SO SVOJIMI POCITMI OSAMOTE.

Všetky dostupné formy pomoci nájdete na www.ipcko.sk. Pomoc existuje.

Sme veľmi radi, že nás distribučná spoločnosť Filmtopia, ktorá film Roztápanie prináša na Slovensko, oslovila, aby sme sa podieľali na aktivitách okolo neho. Témy, ktoré film rozoberá, sú totiž nielen veľmi ťažké, ale najmä sa dotýkajú mnohých z nás. 

Sexuálne násilie, odstrkovanie, trauma, osamelosť počas dospievania ale aj v dospelosti, či bariéry vo vyhľadaní odbornej pomoci sú v našej spoločnosti silno prítomné a je dôležité o nich hovoriť a búrať tabu, ktoré je s nimi spojené. 

Lebo pomoc existuje.

Diskusie a premiéra

S premiérou filmu na Slovensku budú spojené aj sprievodné podujatia a diskusie s psychológmi a psychologičkami z IPčka.
Zatiaľ si môžete poznačiť termíny, podrobnosti budeme zverejňovať na našom Facebooku

12. marec – premiéra a diskusia v Bratislave

13. marec – premietanie a diskusia v Košiciach

25. marec – premietanie a diskusia v Trenčíne

O filme

Originálny názov: Het smelt

Distribučná premiéra: 14. 3. 2024

Žáner: dráma

Rok výroby: 2023

Čas: 111 min.

Krajina: Belgicko, Holandsko

Formát: DCP, mp4

Jazyk: holandský s českými titulkami

Réžia: Veerle Baetens

Scenár: Veerle Baetens, Maarten Loix podľa rovnomenného románu Lize Spit

Kamera: Frederic Van Zandycke

Strih: Thomas Pooters

Festivaly a ocenenia: MFF Sundance 2023 – Cena poroty za Najlepší herecký výkon pre herečku Rosu Marchant

Distribúcia: Filmtopia

Programovanie filmu: filmtopia@filmtopia.sk; +421 915 222 082

Viac informácií o filme TU .