Jednou z najťažších situácii, ktorej nás sociálny odstup, koronakríza a ochorenie Covid-19 v posledných mesiacoch vystavili, bolo najmä obmedzenie stretávania sa v rámci našich rodín. Nemohli sme navštíviť starých rodičov, príbuzných v zahraničí, zúčastniť sa osláv, ani svadieb. To isté však platilo aj pre menej radostné udalosti akými sú napríklad pohreby. A kým svadbu viete odložiť, s príbuznými si môžete zavolať, dôstojnú rozlúčku s Vašim blízkym v kruhu rodiny ťažko niečím nahradíte.

Smútenie je totiž aj v normálnych podmienkach emočne náročný a často aj dlhodobý proces. A v tých sťažených – bez možnosti stretnutia, lúčenia a zdieľania smútku – je pre nás o to zložitejšie. A nemusíme dodávať, že je najmä záťažou pre našu psychiku a duševné zdravie.

Aby sme pochopili ako smútenie prebieha, aké má štádia, akú úlohu v ňom plní pohreb, ako sa rozlúčiť s blízkym aj bez účasti na ňom a čo nám môže pomôcť odsmútiť, pozvali sme si k nám do štúdia psychologičku, traumaterapeutku a členku tímu krízovej intervencie Modrý anjel Mgr. Janu Račkovú Vyskočil.

Ak Vás zaujíma táto téma viac, alebo práve prechádzate smútením, môžete sa obrátiť aj na odborníkov z IPčko.sk, Dobrá linka, alebo na novej, špecializovanej Krízovej linke pomoci.

Ak sa Vám náš podcast páči, like a follow nám môžete dať aj na Facebooku a Intagrame a ak považujete našu prácu za užitočnú a potrebnú, podporiť vznik nových dielov môžete cez platformu Patreon, portál Darujme.sk (kde zároveň podporíte celé občianske združenie IPčko a všetky jeho projekty), alebo prenájmom nášho Študijka.

Ďakujeme, že nás počúvate a nezostávajte sami!

Tento diel podcastu bol podporený Nádáciou Slovenskej sporiteľne.

Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Stitcher ¦ PodBean ¦ RSS