Čistá psychiatria; blázinec; ako v ústave. Aj takýmito slovami chceme často poukázať na to, že niečo nie je v poriadku. Prípadne, ak chceme niekomu ublížiť, označíme ho nejakou psychiatrickou diagnózou a naznačíme, že by sa mal ísť liečiť.

Nielen preto však psychiatrické oddelenia a psychiatrické nemocnice vnímame ako temné miesta, kam „normálny človek“ nepatrí. V mnohých knihách, či filmoch sú vykreslené priam strašidelne, s klietkami, zvieracími kazajkami, prísnym personálom a samozrejme nebezpečnými obyvateľmi, ktorí celé dni blúdia po chodbách a ohrozujú každého, kto sa k nim priblíži.

No a posledným klincom do rakvy reputácie je aj jej skutočné zneužívanie v rámci politického a ideologického boja ešte v pomerne nedávnej minulosti.

Keď si to celé zhrnieme, asi málokto z nás by sa chcel na takéto miesto dostať.

Uvažovať však takto by bola veľká škoda. Psychiatri dokážu veľké veci pri rôznych, a najmä život ohrozujúcich stavoch a vyhýbať sa ich pomoci by mohla byť veľká škoda.

Preto sme sa rozhodli aspoň trochu uviesť veci na pravú mieru aby ste nemali zbytočný a hlavne neopodstatnený strach z tohto medicínskeho odvetvia. A po pomoc sme preto siahli rovno na tie najvyššie miesta a do Študijka sme si pozvali psychiatra a generálneho riaditeľa Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku Pavla Černáka.

Rozprávali sme sa ním o tom ako takáto nemocnica funguje, kedy Vás môžu hospitalizovať, koľko trvá liečba, ale opäť aj trochu o téme samovraždy; či sú myšlienky na ňu normálne a ako sa dá ľuďom, ktorí na ňu myslia pomôcť.

Ďakujeme za to, že nás počúvate. Ak by ste nás chceli kontaktovať môžete tak urobiť cez FACEBOOK, INSTAGRAM, alebo mail podcast@ipcko.sk.

Ak by ste chceli podporiť vznik nových dielov môžete tak urobiť cez program PATREON, alebo prenájmom nášho ŠTUDIJKA.

„Tento diel bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality“.

Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Stitcher ¦ PodBean ¦ RSS