Čistá psychiatria; blázinec; ako v ústave. Aj takýmito slovami chceme často poukázať na to, že niečo nie je v poriadku. Prípadne, ak chceme niekomu ublížiť, označíme ho nejakou psychiatrickou diagnózou a naznačíme, že by sa mal ísť liečiť.

Nielen preto však psychiatrické oddelenia a psychiatrické nemocnice vnímame ako temné miesta, kam „normálny človek“ nepatrí. V mnohých knihách, či filmoch sú vykreslené priam strašidelne, s klietkami, zvieracími kazajkami, prísnym personálom a samozrejme nebezpečnými obyvateľmi, ktorí celé dni blúdia po chodbách a ohrozujú každého, kto sa k nim priblíži.

No a posledným klincom do rakvy reputácie je aj jej skutočné zneužívanie v rámci politického a ideologického boja ešte v pomerne nedávnej minulosti.

Keď si to celé zhrnieme, asi málokto z nás by sa chcel na takéto miesto dostať.

Uvažovať však takto by bola veľká škoda. Psychiatri dokážu veľké veci pri rôznych, a najmä život ohrozujúcich stavoch a vyhýbať sa ich pomoci by mohla byť veľká škoda.

Preto sme sa rozhodli aspoň trochu uviesť veci na pravú mieru aby ste nemali zbytočný a hlavne neopodstatnený strach z tohto medicínskeho odvetvia. A po pomoc sme preto siahli rovno na tie najvyššie miesta a do Študijka sme si pozvali psychiatra a generálneho riaditeľa Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku Pavla Černáka.

Rozprávali sme sa ním o tom ako takáto nemocnica funguje, kedy Vás môžu hospitalizovať, koľko trvá liečba, ale opäť aj trochu o téme samovraždy; či sú myšlienky na ňu normálne a ako sa dá ľuďom, ktorí na ňu myslia pomôcť.

Ďakujeme za to, že nás počúvate. Ak by ste nás chceli kontaktovať môžete tak urobiť cez FACEBOOK, INSTAGRAM, alebo mail podcast@ipcko.sk.

Ak by ste chceli podporiť vznik nových dielov môžete tak urobiť cez program PATREON, alebo prenájmom nášho ŠTUDIJKA.

Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Stitcher ¦ PodBean ¦ RSS