O tom, že deti a mladí ľudia prežívajú celé obdobie pandémie Covid-19 najťažšie sa vravelo aj písalo už veľa. A nie bezdôvodne. Veď výrazne zvýšenú mieru javov ako sú pocity úzkosti a depresia práve v tejto vekovej kategórii dokazovala nielen naša skúsenosť na linkách dôvery, ale už aj prvé výskumy medzi študentmi a študentkami zo začiatku tohto roka. Aj preto odborníčky a odborníci volali po čo najskoršom návrate detí a dospievajúcich do škôl. Rovnako však upozorňovali na to, že to ako sa vynútená izolácia a stres na mladých ľuďoch podpísali, skutočne zistíme až neskôr.

Čo sa teda teraz, vyše mesiac po znovu otvorení, v školách deje? Ako sa deti a mladí ľudia cítia, čo prežívajú a zvládajú opäť klasické vyučovanie? A aké je to pre učiteľov a rodičov? A prečo s príchodom pekného počasia nedošlo k očakávanej úľave, ale práve naopak? Nielen o týchto témach, ale hlavne aj o tom, čo pomáha na vyčerpanie, strach a úzkosť a ako najlepšie využiť letné prázdniny hovorili naši hostia. – psychologička z Ústavu psychológie zdravia a metodológie výskumu UPJŠ v Košiciach prof. Mgr. Andrea Madarasová Gecková, PhD. a psychológ a programový riaditeľ IPčka PhDr. Mareko Madro, PhD.

— — — — —

00:00 Úvod

01:43 Potvrdili sa predpoklady odborníkov o tom, ako sa prejaví pandémia na deťoch po návrate do škôl?

05:29 Nakoľko sú v týchto dňoch, mesiac po otvorení škôl, vytažené linky pomoci? Čo trápi deti a mladých ľudí?

14:45 Ktoré naše schopnosti a návyky boli izoláciou najviac zasiahnuté a musíme sa ich nanovo začať učiť?

21:03 Ako deti popisujú svoje momentálne prežívanie? Aká je atmosféra v triedach a školách?

25:49 Je kľúčom k zdravému dospievaniu detí len chodiť fyzicky do školy medzi rovesníkov? Alebo je úloha školy ešte v niečom inom?

32:33 Ako sa cítia učitelia a rodičia?

33:50 Čo sú varovné znaky, že dieťa prežíva ťažkosti? Môže si niečo všimnúť aj samé? Ako mu môže pomôcť okolie?

39:48 Môže dieťa alebo dospievajúci spraviť pre seba niečo aj sám? Ako mu pomôžu na poradniach IPčka? Prečo nie je pre deti dostupná odborná pomoc?

47:16 Čo môžu robiť učiteľky, učitelia a iný pedagogický zamestnanci škôl?

53:37 Ako môžu pomôcť rodičia? Ako môžu poslúžiť  aj vianočné rituály?

01:00:33 Ako správne využiť prázdniny? Prečo mnohí rodičia tlačia svoje deti do výkonov?

— — — — —

Nezostávajte so svojimi ťažkosťami sami a využite pomoc odborníkov: ⌲ IPčko.sk ⌲ Dobrá linka ⌲ Krízová linka pomoci, 0800 500 333

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ Facebook ⌲ Instagram ⌲ Youtube ⌲ podcast[@]ipcko.sk

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu) ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko)

Naše Študijko si môžete aj prenajať! ⌲ Chcem vedieť viac

hmmm… pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko ⌲ Produkcia a odborný dohľad: PhDr. Marek Madro,PhD.Mgr. Lenka Nemcová a PaedDr. Zuzana Juráneková.

Apple Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Youtube ¦ PodBean ¦ RSS