„Päť prštekov na ruke, päť kvietočkov na lúke. Päť guľôčok v jednej jamke, utekajme k našej mamke.“ Dobre si pamätáte, ak sa vám vybavuje televízny spot iniciatívy „piata žena“ vedenej proti násiliu páchanom na ženách.  

Po takmer 20-tich rokoch od tejto mediálnej kampane sa jej ústredná téma vrátila medzi nás v plnej sile kvôli karanténe. Na IPčku sme sa počas korona krízy stretávali so strojnásobeným počtom kontaktov s obeťami domáceho násilia. 

Podľa názorov odborníkov je táto téma stále mierne tabuizovaná, pretože obete sa boja hovoriť. O to viac v nás rezonuje a aj preto sme sa rozhodli pripraviť v našom podcaste hmmm… minisériu o domácom násilí.

Do prvej časti série pozvanie prijal psychológ a tréner skupinových programov pre mužov, ktorí sa dopúšťajú násilia na blízkych vzťahoch, Mgr. Róbert Vavro. Náš hosť niekoľko rokov svojho profesijného života sprevádzal mužov odsúdených za násilie, ktorí si odpykávali nepodmienečné tresty. V dobrovoľnom programe učil väzňov stratégie a ako tvrdou prácou na sebe dosiahnuť zmenu vo svojom prístupe k okoliu. Viedol ich k tomu, aby svoje správanie nebagatelizovali a pochopili, že v prvom rade sú to oni sami, ktorí rozhodujú o tom, čo spravia.

Odsúdení, ktorých počas svojej praxe stretol, mali rôzne dôvody na to, prečo páchali násilie. Mnohí si neuvedomovali závažnosť svojho správania, alebo ho nevedeli kontrolovať, pretože u nich absentovali regulačné mechanizmy. Takisto povaha činov sa u klientov rôznila, niektorí konali pri páchaní násilia impulzívne, iní zase sofistikovane a premyslene. No cieľom skupinových programov vždy bolo jediné: prevencia.

Róbert Vavro v najnovšom podcaste vyvracia aj niekoľko mýtov a uvádza veci na pravú mieru. Dozviete sa že domáce násilie nepáchajú len muži, že tento akt nemusí byť len fyzický, ale aj verbálny, sexuálny, sociálny, či ekonomický a taktiež prečo agresora stigmatizujeme tým, že ho nazývame páchateľ.

Prajeme príjemné počúvanie!

Nezostávajte so svojimi ťažkosťami sami a využite pomoc odborníkov: ⌲ IPčko.sk ⌲ Dobrá linka ⌲ Krízová linka pomoci

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ Facebook ⌲ Instagram ⌲ Youtube ⌲ podcast[@]ipcko.sk

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu) ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko) ⌲ Prenájom štúdia

hmmm… pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko ⌲ Produkcia a odborný dohľad: Mgr. Lenka NemcováPhDr. Marek Madro a Mgr. Zuzana Juráneková.

Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Stitcher ¦ PodBean ¦ RSS