Vianoce, to nie je len tak. Očakávanie sa mieša zo sklamaním, radosť s hádkami, pokoj so stresom. Nevieme čo skôr, nič nie je tak ako sme chceli, chaos a panika, no proste celé zle. Minimálne do chvíle, kým si nesadneme k štedrovečernému stolu. Potom nastane zmierenie a spoločný čas, kedy si navzájom odpustíme a zabudneme na všetky krivdy. Teda aspoň väčšina z nás.

Sú však aj rodiny, kde to bohužiaľ takto nefunguje. A sú aj mladí ľudia, pre ktorých sú Vianoce najmä bolestnou pripomienkou toho, že sa necítia dobre, že ich vzťahy sa rozpádávajú, alebo že ich blízki im nie sú oporou. Preto sú pre nich sviatky „radosti a pokoja“ náročným obdobím, ktoré zvládajú aj s pomocou psychológov z našej linky dôvery IPčko.sk.

My za rok pomôžeme deťom a mladým ľuďom 15-tisíckrát. To je takmer 50 rozhovorov denne. Ale rovnaký počet žiadostí o rozhovor musíme odmietnuť, pretože na to nemáme personálne kapacity. Najvýraznejšie je to práve na Vianoce. Máme 40 dobrovoľníkov – psychológov, ale len jednu koordinátorku online poradenstva, ktorá im je síce k dispozícii 17 hodín denne, dokonca aj priamo počas štedrej večere, avšak nedokáže pomáhať neustále všetkým poradcom a preto ani poradcovia nemôžu pomôcť ešte viac mladým ľuďom.

Nie je to ale začarovaný kruh, cesta von vedie, bohužiaľ jedine cez peniaze. Preto ak nechcete aby muselo IPčko.sk naďalej odmietať žiadosti o rozhovor a mohlo prijať a vyškoliť nových koordinátorov, môžete prispieť napríklad cez portál DARUJME.SK.

A ak sa chcete dozvedieť viac o práci koordinátora, o tom preču sú práve Vianoce také náročné, ale aj rady ako ich zvládnuť, vypočujte si nový diel hmmm… v ktorom sme si do Študijka pozvali psychologičku a koordinátorku chatovej poradne IPčko.sk Dominiku Rajznerovú a psychológa a programového riaditeľa o.z. IPčko Marek Madra.Ak sa Vám hmmm… páči budeme vďační za zdieľanie a akúkoľvek pomoc, ktorá nám umožní dlhodobo vyrábať nové diely, ktoré budú pomáhať osvete a informovanosti o duševných ťažkostiach a problémoch mladých ľudí. Ak máte nápady alebo pripomienky, kontaktovať nás môžete cez FACEBOOK, INSTAGRAM, alebo cez mail podcast@ipcko.sk

„Tento diel bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality“. 

Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Stitcher ¦ PodBean ¦ RSS