„Čo zase panikáriš?“

Veta, ktorú ste možno niekedy v živote od svojho okolia počuli aj vy. Síce zaužívaná formulácia, no v podstate nesprávna. Väčšinou ju povieme človeku, ktorý je nervózny, alebo má z niečoho stres.

Ale prečo to teda nie je správne? Panika je krátkodobý, intenzívny a prudký stav, pričom stres, ktorý v dnešnej dobe najčastejšie zažívame, je aktuálnou odpoveďou na prežívanú záťaž. A práve o strese prišiel porozprávať ďalší skvelý hosť – klinický psychológ, psychoterapeut a vysokoškolský pedagóg, docent PhDr. Miloš Šlepecký, PhD.

Ako ľudia sme sa v mnohých situáciách museli časom prispôsobiť a rovnako je to aj so stresom. Kým historicky ho ľudia pociťovali pri rôznych typoch ohrozenia (väčšinou života) a tento pocit bol skôr „fyzikálny“ a mal za cieľ zachrániť človeku život, dnes zažívame v drvivej väčšine stres psychický. Z krátkodobého a silného pocitu v minulosti sa dnes stal síce menší, stres, ale bohužiaľ chronický. Niektorí jedinci sa s tým dokážu vysporiadať sami, niektorí sa obrátia na odborníka, aby im pomohol vyriešiť, ako sa v danej situácií zachovať a niektorí sa s nepríjemnými pocitmi pasujú celý život.

Tak „nestresujte“ a radšej si vypočujte najnovší diel podcastu hmmm… a dozviete sa ako funguje stresový kopec, aký je rozdiel medzi eustresom a distresom a kam až môže neliečený stres zájsť.

Pohodové počúvanie!

Nezostávajte so svojimi ťažkosťami sami a využite pomoc odborníkov: ⌲ IPčko.sk ⌲ Dobrá linka ⌲ Krízová linka pomoci

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ Facebook ⌲ Instagram ⌲ Youtube ⌲ podcast[@]ipcko.sk

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu) ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko) ⌲ Prenájom štúdia

hmmm… pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko ⌲ Produkcia a odborný dohľad: Mgr. Lenka NemcováPhDr. Marek Madro, PhD. a Mgr. Zuzana Juráneková.

Apple Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Youtube ¦ PodBean ¦ RSS