Dnes ich už spoznávame z diaľky – oholené hlavy, svaly, zelené tričká – málokedy si však uvedomíme, že takí neboli vždy. Žiaden extrémista, či radikál totiž nemá vytetovaný hákový kríž od narodenia. Svoje nenávistné postoje a násilné správanie si preto musí v istom veku a v istom prostredí osvojiť. Možno v dospelosti na internete, možno v detstve v rodine, možno však aj v tínedžerskom veku pri snahe niekam patriť.

Aspoň o takejto skúsenosti svedčia viacerí bývalí neonacisti a rovnako aj pomáhajúci profesionáli z občianskeho združenia Mládež ulice, ktoré už 20 rokov poskytuje služby pre deti, mládež aj rodiny z bežného i sociálne znevýhodneného prostredia.

Preto sme sa v najnovšom dieli nášho podcastu hmmm… rozprávali o tom ako dnes mladí ľudia trávia svoj voľný čas a v čom je pre nich náročné dospievanie, prečo má ulica pre nich stále význam, ale aj čo im na nej hrozí, čím ich láka extrémizmus, prečo je deradikalizácia taký náročný proces a akú úlohu v tomto celom zohráva niečo ako nízkoprahový terénny program?

Na všetky tieto otázky nám ochotne a odborne odpovedala programová koordinátorka a terénna sociálna pracovníčka z OZ Mládež ulice – Mgr. Karin Andrášiková.

Nezostávajte so svojimi ťažkosťami sami a využite pomoc odborníkov: ⌲ IPčko.sk ⌲ Dobrá linka ⌲ Krízová linka pomoci

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ Facebook ⌲ Instagram ⌲ Youtube ⌲ podcast[@]ipcko.sk

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu) ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko)

Naše Študijko si môžete aj prenajať! ⌲ Chcem vedieť viac

hmmm… pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko ⌲ Produkcia a odborný dohľad: Mgr. Lenka NemcováPhDr. Marek Madro, PhD. a Mgr. Zuzana Juráneková.

Apple Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Youtube ¦ PodBean ¦ RSS