O poradni IPčko.sk hovoríme v našom podcaste často. O Dobrej linke až tak nie. A to je škoda, pretože psychológovia a psychologičky za prvý rok existencie tejto špecializovanej linky dôvery pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením na nej odviedli obrovský kus roboty. Veď už len v prvom roku viedli 2586 rozhovorov a to už je čo povedať.

Komunity ľudí s hendikepom sú totiž veľmi uzavreté a nezveria sa so svojimi problémami len tak hocikomu. Preto fakt, že mladí ľudia s postihnutím nabrali odvahu osloviť našich poradcov pre nás veľmi veľa znamená a vidíme, že naša služba je potrebná a má zmysel.

A to nehovoríme ešte o najväčšej novinke, ktorú sme v prvom roku zaviedli. Od septembra majú nepočujúci možnosť komunikovať aj vo svojom prirodzenom jazyku, teda pomocou posunkov. A ak nás naše schopnosti používať google neklamú (a verte, že my to s internetom vieme a fakt sme sa snažili) tak kombinácia anonymnej a bezplatnej linky dôvery s možnosťou používať posunkový jazyk je svetovým unikátom! Do konca roka túto službu využilo už 36 mladých ľudí a postupne sa pridávajú aj ďalší.

Toto všetko nezostalo bez odozvy a Dobrá linka bola v decembri ocenená ako dobrovoľnícky projekt roka a jej koordinátorka Zuzka Juráneková sa stala dokonca národnou dobrovoľníčkou za roky 2018 a 2019. A práve so Zuzkou, špeciálnou pedagogičkou, ktorá už 16 rokov pracuje s deťmi so sluchovým znevýhodnením, sme sa porozprávali viac o tom, s čím prichádzajú mladí ľudia na Dobrú linku, prečo ľudí s hendikepom najmä ľutujeme a zabúdame na ich prirodzené potreby a túžby, kde je miesto Dobrej linky v systéme pomoci a prečo je nová služba videoporadenstva tak potrebná pre komunitu nepočujúcich.

Vypočuť si môžete aj náš predošlý podcast s bývalou koordinátorkou Dobrej linky Emou Oriňákovou. Vlogy z Dobrej linky, ktoré v podcaste so Zuzkou spomíname, si môžete pozrieť TU.

Konktaktovať nás môžete cez Facebook, Instagram alebo podcast@ipcko.sk. Podporovať zase cez platformu Patreon. Vďaka vašim príspevkom môžeme pokryť nevyhnutné náklady, zlepšovať sa a dlhodobo Vám prinášať zaujímavé témy a kvalitných hostí. Ale poteší nás aj jednoduché zdieľanie tohto, alebo inej časti nášho podcastu.

Ak máte záujem o prenájom štúdia, viac informácii nájdete TU.

Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Stitcher ¦ PodBean ¦ RSS