Drogy, to sú téma, o ktorej sme sa už v našom podcaste rozprávali neraz. Najprv tak všeobecnejšie, neskôr o to ako sa lieči závislosť a naposledy o harm reduction a pomoci užívateľom drog cez streetwork, teda priamo na ulici. A zväčša to bola debata ťažká, z pohľadu už vyhrotených, život ohrozujúcich situácií. To je však len jedna perspektíva, z ktorej sa dá pozrieť na celú problematiku, akou sú psychoaktívne látky.

Rovnako dôležité je všímať si aj tie menej nápadné, menej dramatické a viac každodenné príbehy a skôr ich vznik, ako naopak koniec. Pretože len vtedy, keď včas rozpoznáme problém, môžeme zakročiť a účinne pomôcť.

Nuž a ktorá droga sa v živote človeka objaví skôr a zároveň je dlhodobo prítomnešia ako alkohol? A aká skupina obyvateľstva je zraniteľnejšia a zároveň sa jej dá pomôcť najviac? Asi sa rýchlo zhodneme, že deti a mladí ľudia.

Preto sme sa v najnovšom dieli nášho podcastu rozprávali o tom, ako a kedy sa alkohol dostane do života mladých ľudí, akú v ňom hrá úlohu, prečo pre nich nie je vôbec ľahké odmietnuť ho a ako im dokážu pomôcť linky dôvery a terénni sociálni pracovníci. Našimi hosťami boli psychologička a koordinátorka linky dôvery IPčko.sk Mgr. Veronika Tóthová a terénny sociálny pracovník z občianskeho združenia Kaspian, ktoré pracuje s deťmi a mladými ľuďmi v bratislavskej Petržalke, Mgr. Michal Berta.

Užitočné rady, ktoré ocení nejeden rodič nájdete aj na stránke ROZUMNE, alebo sa môžete obrátiť na naše linky pomoci: ⌲ IPčko.sk ⌲ Dobrá linka ⌲ Krízová linka pomoci, 0800 500 333

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ Facebook ⌲ Instagram ⌲ Youtube ⌲ podcast[@]ipcko.sk

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu) ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko)

Naše Študijko si môžete aj prenajať! ⌲ Chcem vedieť viac

hmmm… pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko ⌲ Produkcia a odborný dohľad: Mgr. Lenka NemcováPhDr. Marek Madro, PhD. a PaedDr. Zuzana Juráneková.

Apple Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Youtube ¦ PodBean ¦ RSS