Téma drog a závislosti nie je v našom podcaste nová. Už sme sa jej venovali v rozhovore so psychologičkou Barborou Kuchárovou z OZ Prima, aj sociálnou pracovníčkou Annou Hannikerovou z resocializačného zariadenia ROAD – Tomky. Dnes sa na ňu pozrieme pohľadom terénnej sociálnej práce.

„Nefetuj! Prestaň brať drogy!“ To sú frázy, ktoré ľudia závislí od návykových látok počúvajú pomerne často – od blízkych, priateľov a niekedy aj cudzích ľudí na ulici. Preto je filozofiou terénnych pracovníkov Združenia STORM pristupovať k nim partnersky, bez výčitiek, vďaka čomu sa klienti neboja za nimi prísť. 

Pracovníci Združenia Storm sa riadia filozofiou Harm reduction. To znamená znižovať možné riziká spojené z injekčným užívaním drog a prácou v sex-biznise. Len tak sa totiž môžu priblížiť k hlavnému cieľu ich práce – ochrane verejného zdravia. Užívatelia drog a ľudia pracujúci v sex-biznise si preto u nich môžu zadarmo môžu vymeniť použité injekčné striekačky, vziať prezervatívy, alebo aj niečo na zjedenie.

Mnoho ľudí si preto myslí, že Harm reduction je podporovanie drogovej závislosti. No je to presne naopak. Podľa odhadov Inštitútu finančnej politiky sa každé euro venované do týchto programov, vráti až trojnásobne. Vďaka tomu sa totiž zabraňuje šíreniu chorôb ako hepatitída typu B a C a HIV/AIDS. Alebo ďalším zdravotným, sociálnym, či právnym problémom týchto ľudí, ktoré tiež, ak sa neriešia včas, stoja tento štát nemalé peniaze.

Aby sme sa dozvedeli ešte viac, našom hosťom v štúdiu bol Mgr. Pavol Sčasný, sociálny pracovník a štatutárny zástupca Združenia Storm, ktorý sa už jedenásť rokov venuje užívateľom drog a ľudom v sex-biznise, Harm reduction a terénnej sociálnej práci a streetworkingu v uliciach miest Nitra, Trnava a Sereď.

Nezostávajte so svojimi ťažkosťami sami a využite pomoc odborníkov: ⌲ IPčko.sk ⌲ Dobrá linka ⌲ Krízová linka pomoci

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ Facebook ⌲ Instagram ⌲ podcast[@]ipcko.sk

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu) ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko) ⌲ Prenájom štúdia ⌲ 2% z vašich daní

hmmm… pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko ⌲ Produkcia a odborný dohľad: Mgr. Lenka NemcováPhDr. Marek Madro a Mgr. Zuzana Juráneková.

Tento diel podcastu bol podporený Nadáciou Slovenskej sporiteľne.

Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Stitcher ¦ PodBean ¦ RSS