Modrá veľryba… Marí sa vám, že ste to už mohli niekedy počuť? Možno aj v spojení so slovami ako samovražda, alebo samovražedná online hra? Dodnes nevieme, aký úmysel mal zakladateľ tejto „hry“, alebo kedy dostala názov Modrá veľryba, koľko informácií sa zakladá na pravde, koľko prifarbili médiá a čo z toho je hoax. No keď sme pred pár týždňami v IPčku zaregistrovali tamtamy, že Modrá veľryba je späť, spozorneli sme.

Ak máte konto na sociálnych sieťach, je pravdepodobné, že ste súčasťou aspoň jednej súkromnej skupiny. Môže to byť bývalá trieda, kolegovia, alebo združenie známych a menej známych ľudí, s ktorými vás spája spoločný záujem. No možno neviete, že na Facebooku si žijú vlastným životom aj desiatky uzavretých online komunít, kde nie vždy je všetko „s kostolným poriadkom“. A práve uzavreté online komunity potenciálne môžu poskytovať priestor pre rozmach podobných aktivít, ako je „hra“ Modrá veľryba.

Niekoľko dobrovoľníkov z IPčka v utajení pravidelne monitoruje, čo sa v uzavretých skupinách deje. Takmer denne narážajú na obsah so suicidálnou tematikou. Sú to najmä príspevky samotných členov, ktorí sú v kríze, alebo im je veľmi ťažko. Zdieľanie pocitov medzi ľuďmi, ktorí sa môžu cítiť rovnako, je ich zvládacou stratégiou. Ak sa do toho všetkého pridá ešte aj negatívna manipulácia zo strany iných členov skupiny, máme čo robiť. Infiltrovaní IPčkari v prestrojení citlivou formou členov týchto skupín smerujú k zvládacím technikám komentármi, príspevkami a pomáhajúcim obsahom.

Je teda Modrá veľryba späť, alebo tu máme ďalší hoax? Ako byť ostražitý a je internet bezpečným miestom? Na otázky Mareka Franka odpovedal PhDr. Marek Madro, programový riaditeľ IPčka.

Vypočujte si aj náš predošlý podcast o práci psychológov z projektu Online terénna práca.

Nezostávajte so svojimi ťažkosťami sami a využite pomoc odborníkov: ⌲ IPčko.sk ⌲ Dobrá linka ⌲ Krízová linka pomoci

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ Facebook ⌲ InstagramYoutube ⌲ podcast[@]ipcko.sk

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu) ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko) ⌲ Prenájom štúdia ⌲ 2% z vašich daní

hmmm… pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko ⌲ Produkcia a odborný dohľad: Mgr. Lenka NemcováPhDr. Marek Madro a Mgr. Zuzana Juráneková.

Tento diel podcastu bol podporený z FONDU SK-NIC a Nadáciou Pontis.

Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Stitcher ¦ PodBean ¦ RSS