Nikdy nekončiaca pandémia s obmedzeniami a zavretými školami; rozhádaná spoločnosť; kolabujúce zdravotníctvo; odliv mozgov do zahraničia; migračná a klimatická kríza, či kríza politických elít. To len tak na ukážku, čomu všetkému v súčasnosti ako spoločnosť čelíme.

Jednotlivcov ako mňa, vás, alebo našich blízkych môžu zase trápiť napríklad samota, násilie vo vzťahoch, vážne duševné a fyzické ochorenia s chronickým priebehom, ekonomická neistota, chudoba či vôbec len únava z celého roka a nedostatok motivácie a síl do toho ďalšieho.

Toho, čo nás na tomto svete trápi môže byť nesmierne veľa a v posledných rokoch sa zdá, že tých negatívnych aspektov a kríz už len pribúda. A za takýchto okolností nie je vôbec ťažké prepadnúť predstave, že už nikdy nebude lepšie. Inými slovami, začneme strácať nádej. 

Ale uvedomovali sme si dovtedy, že ju vôbec máme? Prečo nádej nielenže umiera posledná, ale aj sa vynára až tesne pred tým ako nám dôjdu sily? A čo ju vlastne potom živí, keď ju v náročných chvíľach tak potrebujeme?

O tomto, ale najmä o tom ako ju nestratiť sme sa rozprávali v novej epizóde podcastu hmmm. Našim hosťom bol psychológ a riaditeľ IPčka PhDr. Marek Madro, PhD., MBA.

— — — — —

00:00 Úvod

01:34 Čo je to nádej?

05:47 Dá sa nádej racionálne ovládať?

07:01 Môže byť prítomnosť nádeje znakom toho, že naše túžby sú realizovateľné?

09:13 Je naše vnímanie nádeje podmienené aj výchovou, či génmi?

10:17 Vieme nádej trénovať?

12:40 Ako na nás a náš pocit nádeje vplývajú opakované problémy a neúspechy? Ako si udržiavať motiváciu a nádej?

20:15 Čo sú zdroje v našom živote a na čo slúžia?

23:35 Čo robiť keď zdroje nedokážeme objaviť, alebo sa nám vyčerpajú?

26:54 Čo robiť v náročných situáciách, v ktorých sa ťažko hľadá nádej?

28:40 Ako pomôcť blízkemu, ktorý ju stráca?

30:16 Mali by sme byť za každú cenu len pozitívny?

33:43 Čo pomáha nestrácať nádej?

— — — — —

Nezostávajte so svojimi ťažkosťami sami a využite pomoc odborníkov: ⌲ IPčko.sk ⌲ Dobrá linka ⌲ Krízová linka pomoci | 0800 500 333 ⌲ Klub Machovisko ⌲ Káčko – kontaktný bod pre ľudí v krízových životných situáciách

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ Facebook ⌲ Instagram ⌲ Youtube ⌲ podcast[@]ipcko.sk

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu) ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko)

Naše štúdio je k dispozícii aj na prenájom ⌲ Chcem vedieť viac!

hmmm… pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko ⌲ Produkcia a odborný dohľad: PhDr. Marek Madro,PhD. MBAMgr. Lenka Nemcová a PaedDr. Zuzana Juráneková, MBA.

Apple Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Youtube ¦ PodBean ¦ RSS