Asi to bude už naša profesionálna deformácia. Po množstve podcastov, ktorým dominuje samota, násilie a smrť si vyberieme takú radostnú udalosť ako narodenie dieťaťa a bum – opäť sa rozprávame o strachu, bolesti a depresii.

Keby to bolo na nás s radosťou by sme hovorili o tom, aké sú tehotenstvo a pôrod príjemné, pokojné a šťastné obdobia v živote ženy. A aj keď sú aj tieto emócie ich súčasťou, v rovnakej, ak nie väčšej miere ich sprevádza aj neistota, obavy a úzkosti.

Nejedná sa však o nič nezvyčajné, mnohé z toho májú na svedomí fyziologické zmeny počas tehotenstva, či prirodzený strach z novej situácie. Ten nás však niekedy ovládne natoľko, až začne napríklad celý proces pôrodu nepríjemne komplikovať a to nie je dobré ako pre dieťa, tak ani pre matku.

Aby sme pomohli budúcim mamičkám prekonať tieto obavy a pomohli im s prípravou na tehotenstvo a pôrod, pozvali sme si preto do nášho podcastu klinickú psychologičku z I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky SZU a UNB a hlavnú odborníčku pre psychológiu MZ SR, PhDr. Katarínu Jandovú, PhD.

Tá nám veľmi podrobne a najmä zrozumiteľne vysvetlila aké emócie budúce mamy zažívajú a čo ich spôsobuje, ako prekonať strach a bolesť, čím môže pomôcť aj budúci otecko a čo je napríklad baby blues, popôrodná depresia a popôrodná psychóza a hlavne, čo s nimi robiť.

Nás tento rozhovor veľmi bavil, veríme, že bude aj Vás. A najmä, že bude pre Vás užitočný:)

Nezostávajte so svojimi ťažkosťami sami a využite pomoc odborníkov: ⌲ IPčko.sk ⌲ Dobrá linka ⌲ Krízová linka pomoci

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ Facebook ⌲ Instagram ⌲ podcast[@]ipcko.sk

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu) ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko) ⌲ Prenájom štúdia ⌲ 2% z vašich daní

hmmm… pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko ⌲ Produkcia a odborný dohľad: Mgr. Lenka Nemcová a PhDr. Marek Madro

Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Stitcher ¦ PodBean ¦ RSS