Po týždni pokračujeme druhým dielom našej minisérie s názvom Psychológia domáceho násilia. V minulom dieli sme sa venovali páchateľom a bolo to teda veľmi zaujímavé rozprávanie. Ak totiž hľadáte v domácich násilníkoch nejakých filmových antihrdinov, asi sme Vás skôr sklamali.

Pre mnohých násilných mužov je ich násilné až agresívne správnie niečím intuitívnym až prirodzeným. Jednoducho to tak robia. Možno to videli u svojich rodičov, možno u rovesníkov, začalo to pri prvých vzťahoch… možností je veľa. A keď o tom sami hovoria, v žiadnom prípade to nie je ich vina, boli vyprovokovaní a vlastne ani nič také zlé nespravili. A to môže byť reč o dlhodobom psychickom týraní, či brutálnych bitkách.

Práve zľahčovanie a bagatelizovanie prispieva k tomu, že ani verejnosť stále nevníma domáce násilie ako závažný problém. Veď každý z nás dostal v škole nakladačku, alebo doma po zadku a všetci sme tu. Domáce násilie je však niečo úplne iné.

Aby sme pochopili. čo skutočne znamená zažívať dennodenne násilie vo vzťahu, či v rodine, v druhom dieli sme sa pozreli na celý tento príbeh očami obetí. A môžeme Vám povedať, že keď prestaneme zľahčovať a ospravedlňovať… to už je iná káva.

Našimi hosťkami boli odborníčky z Centra Slniečko, ktoré už 20 rokov pomáha týraným ženám a deťom. Jeho zakladateľka, riaditeľka a špeciálna pedagogička Mgr. Mariana Kováčová, PhD. a právnička a bývalá vyšetrovateľka JUDr. Sylvia Gancárová.

Spoločne nám porozprávali veľa z ich bohatých skúseností z práce s obeťami domáceho násilia, napr. kto sa môže stať obeťou, prečo obete nevidia varovné signály, prečo naopak nechcú zo vzťahu odísť, kde nájsť pomoc a či vôbec môže domáce násilie niekedy skončiť.

POMOC EXISTUJE! Ak ste obeťou, alebo svedkom domáceho násilia, obráťte sa na odborníkov! ⌲ IPčko.sk ⌲ Dobrá linka ⌲ Krízová linka pomoci

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ Facebook ⌲ Instagram ⌲ Youtube ⌲ podcast[@]ipcko.sk

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu) ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko) ⌲ Prenájom štúdia

hmmm… pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko ⌲ Produkcia a odborný dohľad: Mgr. Lenka NemcováPhDr. Marek Madro a Mgr. Zuzana Juráneková.

Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Stitcher ¦ PodBean ¦ RSS