Väzenie, to je podobne ako psychiatrická nemocnica ďalšia tajomná inštitúcia opradená mýtmi a predstavami. Kým do nej sme sa v našom podcaste už „nakukli“ spolu so psychiatrom Pavlom Černákom, väzenia, teda ústavy pre výkon trestu odňatia slobody prišli na rad teraz.

Zaujímalo nás totiž, prečo bola pre mnohých Slovákov a Slovenky vracajúcich sa počas koronakrízy zo zahraničia taká nepríjemný pobyt v štátnej karanténe. Koniec koncov, ani sociálny odstup a niekoľko týždňové „domáce väzenie“ nebolo pre nás ostatných úplne med lízať. A koho iného sa na to teda spýtať aj nie pravého a nefalšovaného väzenského (alebo odborne penitenciárneho) psychológa.

mjr. PhDr. Ľubomír Čornák, PhD. pracuje v ústavoch pre výkon väzby a ústavoch pre výkon trestu odňatia slobody už jedenásť rokov a okrem toho je aj odborným asistentom na Katedre psychologických vied UKF v Nitre, čo znamená, že je odborník na slovo vzatý. A porozprával nám nielen o tom ako sa sám dostal k tejto práci a čo je potrebné splniť, ak by ju chciel niekto vykonávať, ale aj o tom, prečo je obmedzenie slobody našim najvyšším trestom, čo je úlohou psychológa v takomto zariadení, ako prebieha resocializácia, ako sa pracuje s odsúdenými na doživotie a ako za múrmi väzenia nestratiť nádej.

Za pomoc pri tvorbe tohto dielu podcastu veľmi pekne ďakujeme Zboru väzenskej a justičnej stráže!

Nezostávajte so svojimi ťažkosťami sami a využite pomoc odborníkov: ⌲ IPčko.skDobrá linkaKrízová linka pomoci

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ FacebookInstagrampodcast[@]ipcko.sk

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu) ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko) ⌲ Prenájom štúdia2% z vašich daní

hmmm… pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko ⌲ Produkcia a odborný dohľad: Mgr. Lenka Nemcová a PhDr. Marek Madro

Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Stitcher ¦ PodBean ¦ RSS