Staráme sa o dušu
Psychologická pomoc neprebieha len v súkromí našich poradní či na Krízovej linke pomoci IPčko. Niekedy treba ísť von – do ulíc, na internet, do škôl, na miesta, kde sa ľudia v kríze nachádzajú.
Psychologická pomoc neprebieha len v súkromí našich poradní či na Krízovej linke pomoci IPčko. Niekedy treba ísť von – do ulíc, na internet, do škôl, na miesta, kde sa ľudia v kríze nachádzajú.
Staráme sa
Cez osvetové kampane prinášame dôležité témy medzi ľudí. Hovoríme o tom, o čom sa bežne mlčí. Ukazujeme, že duševné zdravie je dôležité. A že #POMOCEXISTUJE.
Cez osvetové kampane prinášame dôležité témy medzi ľudí. Hovoríme o tom, o čom sa bežne mlčí. Ukazujeme, že duševné zdravie je dôležité. A že #POMOCEXISTUJE.
Každý rok pripravujeme rôzne preventívne a osvetové kampane, ktoré reagujú na aktuálne témy a situácie. Niektoré sa pravidelne opakujú, iné vznikajú spontánne – z naliehavosti, z potreby, z bolesti. Všetky ale spája rovnaký cieľ: aby nikto nezostal so svojím trápením osamote. Okrem toho sa pripájame aj ku zmysluplným kampaniam iných organizácií, ktoré vždy radi podporíme.
Naša najznámejšia a najdlhšie trvajúca iniciatíva. Každý rok v septembri pri príležitosti Svetového dňa prevencie samovrážd pripomíname, že aj keď niekto prežíva tie najťažšie chvíle, jeho či jej príbeh sa nemusí skončiť. Vždy existuje NÁDEJ, vždy vieme pridať čiarku a pokračovať ďalej.. Bodka je koniec. Čiarka je odhodlanie ísť ďalej. Spojením vzniká bodkočiarka – symbol nádeje pre ľudí, ktorí zvažujú ukončenie života. Do kampane sa každoročne zapájajú známe osobnosti, odborníci, školy, inštitúcie aj široká verejnosť.
Pri príležitosti Dňa pre bezpečnejší internet sme v roku 2023 spustili novú formu podpory mladých ľudí v online priestore. Pod hashtagom #SOMTU sme vytvorili online komunitu pomoci a zverejnili výsledky nášho prieskumu o online výzvach. Chceme, aby mladí vedeli, že na sieťach nie sú sami.
V spolupráci s mladými ľuďmi z Nexterie sme vytvorili kampaň, ktorá cielila na tínedžerov vo veku 15 – 19 rokov. Práve v tejto skupine bol totiž podľa NCZI zaznamenaný najväčší nárast pokusov o samovraždu. Kampaň sa im prihovárala ich jazykom, cez svet počítačových hier a zapojilo sa do nej 150 tried 8. a 9. ročníkov ZŠ, ktoré nám pomohli priniesť témy duševného zdravia priamo medzi mladých. Do tried sme rozdistribuovali 3000 pomáhajúcich materiálov. Na webe sme cez checkpointy ukázali, že pomoc existuje – bezplatná, dostupná, anonymná. Checkpointy sme doplnili osobnými príbehmi a videom s influencerom Selassiem.
Jeden z valentínskych sviatko sme využili na to, aby sme vyniesli osamelosť až na vrchol 33-poschodovej budovy Národnej banky Slovenska. Chceli sme ukázať aká dôležitá je dostupná psychologická pomoc. Osamelosť je na prvom mieste v témach, s ktorými sa na nás ľudia obracajú. Bolo preto príznačné, že sme vynášku zrealizovali na Valentína, kedy niektorí pociťujú osamelosť ešte silnejšie.
Fotografická výstava Dominiky Dulovičovej „Tiene svetiel“ pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia zachytila duševné bolesti, ktoré nie sú navonok vidieť. Výstava prebiehala v našich nízkoprahových kluboch a bola spojená s diskusiami o tom, čo sa skrýva za úsmevom a čo si často nevšimneme.
Staráme sa
Aj cez podcasty sa snažíme hovoriť o duševnom zdraví zrozumiteľne, úprimne a s rešpektom.
Zdieľame naše skúsenosti, odborné poznatky aj príbehy, ktoré nám denne prichádzajú do poradne. Chceme byť na blízku nielen v krízach, ale aj vtedy, keď si len tak idete na prechádzku, varíte večeru alebo vám jednoducho napadne – o tomto by som sa chcel niečo dozvedieť.
Podcast, ktorý vznikol priamo u nás v IPčku. Témy, ktoré sme v ňom otvárali, vychádzali z každodennej práce našich psychológov a psychologičiek – duševné zdravie, svet mladých, internet, vzťahy, zvládanie kríz. V rozhovoroch s odborníkmi a odborníčkami, ale aj s našimi kolegami a kolegyňami sme sa snažili hovoriť aj o ťažkých témach hlbšie, ľudskejšie a s nadhľadom. Aby sme spoločne postupne odstraňovali tabu, ktoré stále obklopuje témy duševného zdravia a psychologickej pomoci, a aby sme možno odpovedali aj na otázky, ktoré nám všetkým napadnú, no neodvážime sa ich nahlas pýtať.
Podcastová séria už bola ukončená, no jej epizódy si stále môžete vypočuť na Spotify, Apple podcastoch či priamo na našom webe.
Podcast Na nervy vznikol v spolupráci s TV JOJ a SK-NIC. Spoločne s odborníkmi z rôznych oblastí duševného zdravia a psychologickej pomoci sme sa v ňom pozreli na témy, ktoré sa nás každý deň dotýkajú. Od duševného zdravia a vzťahov, cez digitálny svet, až po životné výzvy, ktoré so sebou prináša dospievanie – spoločne sme hľadali riešenia, ponúklai užitočné informácie a snažili sa prinášať nádej, aby bol tento podcast balzamom na nervy.
Moderovala ho Nicol Richterová, ktorá sa vždy rozprávala s niekým od nás aj s ďalšími odborníkmi a odborníčkami zvonka. Podcast už síce nevychádza, ale aj naďalej zostáva cenným archívom tém, ktoré stoja za vypočutie.
Staráme sa
Online priestor je miesto, kde sa mladí cítia ako doma. Preto sa s nimi stretávame hlavne tam, kde sú – na platformách Twitch a Discord.
Pravidelne streamujeme diskusie o duševnom zdraví, frustráciách, trápeniach aj nádeji. Vytvárame bezpečné miesto, kde môžu počuť odborníkov, klásť otázky, zdieľať, čo prežívajú, a cítiť sa prijatí.
Livestreamy sú zároveň spôsob, ako prepájať odborníkov, školy, rodičov a verejnosť, aby sme spoločne budovali prostredie, kde sa duševné zdravie berie vážne. Veľa z našich vysielaní a diskusií nájdete aj na našom YouTube kanáli.
V nedeľu o 19:00 sa na Twitchi stretávame pri livestreamoch „Fučí ti duša?“. Naši psychológovia a psychologičky – a niekedy aj hostia zvonka – odpovedajú na otázky mladých, ktoré sa týkajú duševného zdravia, životných ťažkostí, vzťahov, sebaobrazu či samoty. Mladí sa nás môžu pýtať čokoľvek, zdieľať svoje pocity a nájsť podporu – nielen od odborníkov, ale aj od komunity, ktorá sa na streamoch pravidelne stretáva.
Vo štvrtok o 19:00 dávame naživo hlas tým, ktorí majú pocit, že ich nikto nepočuje. Na Twitchi čítame a odpovedáme na odkazy mladých ľudí, ktorí nám anonymne zanechávajú svoje frustrácie cez web. Chceme, aby mladí vedeli, že ich vnímame, berieme vážne a reagujeme na to, čo ich trápi. Chceme, aby vedeli, že sme tu pre nich a nie sú v tom osamote.
Každý pondelok až stredu sa s mladými stretávame aj na platforme Discord, kde mávame od 19:00 do 21:00 rôzne tematické livestreamy. Spoločne tvoríme, venujeme sa hudbe, debatujeme o duševnom zdraví, poskytujeme pomoc a podporu, hráme sa alebo sa učíme nové zručnosti.