V podcaste hmmm… sme okrem „našich“ poradenských psychológov v minulosti privítali už aj dopravného psychológa, školskú psychologičku a taktiež psychológa z ústavu pre výkon trestu odňatia slobody. Pri príležitosti blížiaceho sa výročia Slovenského národného povstania tentoraz prijal pozvanie na rozhovor bývalý vojak a vojenský psychológ Mgr. Ivan Sopoliga. A my musíme priznať, že rozhovor s ním bol miestami pre nás veľmi prekvapivý.

Nad tým, že jednotlivec musí pre povolanie vojenského psychológa prejsť osobnostnými testami a zároveň by mal byť zrelým človekom, sa zrejme nikto z vás nepozastaví. No tušili ste, že pre výkon takejto funkcie je nutné zvládnuť aj fyzický výcvik a tréning narábania so zbraňou? A nevyhli by ste sa ani noseniu uniformy.

Práca psychológa v armáde je podobná terapeutickej profesii v akejkoľvek inej oblasti. V drvivej väčšine je to práca s ľuďmi, no má svoje špecifiká. Pomáhajúci pracovník sa musí prispôsobiť chodu armády, kde je každý deň presne nalinkovaný a štruktúrovaný. A aj keď má rodinu a zázemie, musí počítať s tým, že kedykoľvek môže byť prevelený zo dňa na deň 300 km od domova.

Vychádzajúc z ich profesie, môžu vojaci trpieť niečím, čo sa volá post-traumatická stresová porucha (alebo inak PTSD), ktorá sa objavuje ako výsledok pobytu na misiách najmä v miestach, kde stále prebieha konflikt. Psychológovia ako Ivan Sopoliga pomáhajú kolegom z armády hlavne v prevencii pred touto poruchou, ale rovnako riešia aj iné traumy, či bezmocnosť z odlúčenosti od rodiny.

Vypočujte si náš najnovší podcast a dozviete sa aj ďalšie zaujímavosti, na ktoré ste možno chceli poznať odpoveď:

Čo keď vojaci majú strach? Je možné ho prekonať?

Mení pobyt v armáde povahu človeka?

Ako vojaci bojujú s vyhorením po skončení svojej kariéry?

Nezostávajte so svojimi ťažkosťami sami a využite pomoc odborníkov: ⌲ IPčko.sk ⌲ Dobrá linka ⌲ Krízová linka pomoci

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ Facebook ⌲ Instagram ⌲ Youtube ⌲ podcast[@]ipcko.sk

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu) ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko) ⌲ Prenájom štúdia

hmmm… pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko ⌲ Produkcia a odborný dohľad: Mgr. Lenka NemcováPhDr. Marek Madro a Mgr. Zuzana Juráneková.

Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Stitcher ¦ PodBean ¦ RSS