„Nekojím svoje dieťa materským mliekom, lebo ho nemám dostatok. Nevyhovuje mi malého nosiť v šatke. Viac si oddýchnem, keď na prechádzke leží v kočíku. A malý s nami nespáva v posteli, veď má vlastnú…“ Čo myslíte, dala matka svojmu synovi do výbavy problémy, s ktorými sa bude boriť celý život? 

Odpoveď možno nájdete v spoločnom menovateli, ktorým je teória vzťahovej väzby (inak aj pripútanie, alebo attachment). Hoci toto slovné spojenie pôsobí múdro a zložito, vysvetlenie je celkom jednoduché. Teória attachmentu hovorí o tom, že psychický vývin dieťaťa je ovplyvnený kvalitou vzťahu medzi matkou a potomkom v ranom veku dieťaťa. S týmito myšlienkami prišiel v čase po druhej svetovej vojne ako prvý britský psychiater John Bowlby. Jeho teória je síce postavená na pravdivom základe, no dnes už vieme, že vzťah medzi rodičom a dieťaťom nie je to jediné, čo formuje myslenie, cítenie a vnímanie mladého jednotlivca. 

Ak vás náš úvod vystrašil, môžete ostať pokojní. Dnes o attachmente vieme oveľa viac, ako v minulosti. Neistá vzťahová väzba nie je ekvivalentom zlého vzťahu s rodičmi a rovnako aj dieťa tých najlepších rodičov na svete sa nemusí cítiť bezpečne vo svojom živote, ak bolo vychovávané v nepriaznivých externých podmienkach. 

Pozývame vás vypočuť si „voľné pokračovanie“ podcastu o tehotenstve a pôrode, ktorého hostkou bola klinická psychologička PhDr. Katarína Jandová. Dnes na stoličke sedela psychoterapeutka a supervízorka Mgr. Zuzana Zimová, ktorá nám vysvetlila, ako vzniká pripútanie v prvých niekoľkých mesiacoch života dieťaťa.

Ako teda v skutočnosti funguje vzťahová väzba a čo je to kruh uspokojovania potrieb? Prečo sa bábätko upokojí, keď ho matka kolíše? Čo sa stane, ak potreby dieťaťa nie sú naplnené? Prečo si niektoré deti ešte na základnej škole cmúľajú prst? A koľko ľudí vlastne trpí neistou vzťahovou väzbou? Odpovede nielen na tieto otázky sa dozviete v čerstvom podcaste. Prajeme príjemné počúvanie!

Viac o teórii vzťahovej väzby sa dozviete aj TU.

Nezostávajte so svojimi ťažkosťami sami a využite pomoc odborníkov: ⌲ IPčko.sk ⌲ Dobrá linka ⌲ Krízová linka pomoci

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ Facebook ⌲ InstagramYoutube ⌲ podcast[@]ipcko.sk

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu) ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko) ⌲ Prenájom štúdia ⌲ 2% z vašich daní

hmmm… pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko ⌲ Produkcia a odborný dohľad: Mgr. Lenka NemcováPhDr. Marek Madro a Mgr. Zuzana Juráneková.

Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Stitcher ¦ PodBean ¦ RSS