Ani sme sa nenazdali a je to posledný diel letnej minisérie Psychológia domáceho násilia. Po častiach o agresoroviobeti sme sa teraz bližšie pozreli na to, ako na domáce násilie reaguje okolie. Pozvanie na diaľku prijal psychológ Mgr. Róbert Braciník.

„Nevidím zlo, nepočujem zlo.“ …mnohí z nás presne takto reagujú na predstavu o svete, kde sa pácha násilie na bezbranných. Niet sa čo čudovať, táto myšlienka je znepokojivá a nepáči sa nám. Pri tom mnohokrát aj môžeme tušiť, že u susedov, alebo v blízkej rodine sa dejú veci, ktoré nie sú s kostolným poriadkom. 

Na opačnej strane nášho vedomia však pôsobí zažitá predstava o tom, že potenciálny násilník je vlastne kultivovaný a slušný človek, vždy sa zdraviaci na ulici, či vo vchode. A zrazu hlava neberie, ako by práve tento človek mohol byť agresorom.

Ďalším dôvodom, kedy okolie dáva od násilníka ruky preč, je strach. „Čo ak ho nahlásim a on si ma nájde?“ …a mnoho ľudí zase podlieha fenoménu kolektívnej zodpovednosti, že ak páchanie násilia vidia všetci, môže tento skutok nahlásiť aj niekto iný.

Vypočujte si preto náš najnovší diel, kde sa dozviete, ako pomôcť obeti domáceho násilia spojením sa s ďalšími svedkami, čo môžete pre trpiacu rodinu urobiť a ako reagovať, ak obeť negatívne správanie popiera.

Mgr. Róbert Braciník z OZ Náruč nám porozprával viac na témy, ako je sekundárna viktimizácia, retraumatizácia, a ako funguje polícia, prokurátori a súdy. Dozviete sa, prečo majú niektorí policajti problém empaticky vnímať obete a taktiež, že pre zlepšenie situácie je dôležité konštantné vzdelávanie a preškoľovanie vyšetrovateľov, koordinácia a otvorená spolupráca medzi políciou, sociálno-právnou ochranou detí, lekármi, učiteľmi a taktiež čo je to triáda pocitov obete.

Nezostávajte v téme domáceho násilia sami a využite pomoc odborníkov: ⌲ IPčko.sk ⌲ Dobrá linka ⌲ Krízová linka pomoci

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ Facebook ⌲ Instagram ⌲ Youtube ⌲ podcast[@]ipcko.sk

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu) ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko) ⌲ Prenájom štúdia

hmmm… pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko ⌲ Produkcia a odborný dohľad: Mgr. Lenka NemcováPhDr. Marek Madro a Mgr. Zuzana Juráneková.


Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Stitcher ¦ PodBean ¦ RSS