Možno ste to zažili aj vy. Kým ste sa nestali rodičom, alebo blízkym dieťaťa, internet bol pre vás relatívne príjemným miestom, kam ste sa chodili zabaviť, čerpať nové informácie, komunikovať so známymi aj neznámymi ľuďmi, oddýchnuť si… Skrátka, cítili ste sa na ňom bezpečne.

S novou perspektívou zodpovednosti za mladého človeka a zvlášť toho v školskom veku, sa však váš vzťah k tomuto prostrediu mohol začať postupne meniť.

Až možno dospel do bodu, kedy máte pocit, že už mu ani trochu nerozumiete, vôbec nestíhate sledovať jeho najnovšie trendy a ste si vedomí a vedomé toľkých nebezpečných stránok a fenoménov, že by ste to najradšej podľa legendárneho výroku celé zakázali.

Samozrejme preháňame, ale ak by to tak aj bolo, vôbec by sme sa vám v IPčku nečudovali. Technológie naozaj idú neuveriteľným tempom dopredu, čoraz viac z našich životov sa presúva do virtuálneho prostredia, každý deň vznikajú nové a nové sociálne siete a platformy a pre mladých ľudí je až nevyhnutné byť aktívnym členom online komunít a zapájať sa do ich diania.

Na našich poradniach intenzívne vnímame starosti, neistotu a obavy mnohých rodičov z technológií a internetu, a preto sme sa rozhodli im pomôcť. Vytvorili sme pre nich knižku, sprievodcu online svetom a jeho najnovšími trendmi, sociálnymi sieťami a užitočnými radami, ako ochrániť dieťa pred jeho nástrahami a zároveň mu ho dovoliť bezpečne skúmať.

A to je aj téma tohto podcastu. Na to, kedy a prečo sa pre nás internet stáva hrozbou, ako jemu a aj našim deťom v ňom lepšie rozumieť, čo sú v súčasnosti jeho najväčšie výzvy a ako sa aj v tomto prostredí starať o svoje duševné zdravie, nám odpovedal psychológ a riaditeľ IPčka PhDr. Marek Madro, PhD., MBA a špeciálna pedagogička a interná supervízorka projektu Online terénna práca PaedDr. Zuzana Juráneková, MBA.

— — — — —

Pozrite si záznam ďalších diskusii s odborníkmi na duševné zdravie a online svet v rámci Festivalu pre dušu: facebook.com/ipcko/videos/3178351909050793

— — — — —

Súvisiace epizódy:

⌲ O projekte online teréna práca: ipcko.sk/o-zakutiach-internetu-kde-vas-necaka-nic-dobre
⌲ O tom, prečo IPčko streamuje na Twitchi: ipcko.sk/exhibicionizmus-ci-pomoc-o-tom-preco-streamujeme-na-twitchi
⌲ O fenoméne Modrá veľryba: ipcko.sk/modra-velryba-je-spat-ale-odisla-vobec
⌲ O komunikácii rodičov s deťmi a mladými ľuďmi: ipcko.sk/velmi-vela-rad-o-tom-ako-komunikovat-s-detmi-a-tinedzermi-o-narocnych-temach

— — — — —

00:00 Úvod

02:08 Prečo sa rodičia časom začnú strácať v téme internetu? Sú na mieste výčitky, ak nesledujú najnovšie trendy?

04:48 Akým spôsobom môžu mať rodičia prehľad o tom, čo sa internete deje, bez toho aby sa museli prácne nútiť do jeho skúmania? Čo to znamená byť fanúšikom?

07:43 Čo sú najväčšie hrozby súčasného internetu?

10:58 Musíme byť na internete stále v strehu?

14:48 Prečo sú pre deti a mladých ľudí atraktívne nebezpečné online výzvy? Ako môže mať rodič takúto situáciu pod kontrolou?

19:46 Ako dieťa naučiť stážiť si hranice súkromia v online priestore?

29:09 Ako zvládnuť situáciu, keď dieťaťa spraví na internete niečo, čo sa nám nepáči?

31:49 V akom veku dieťaťu dovoliť zariadenie s prístupom na internet? Kedy má dieťa právo na internetové súkromie?

37:46 Ako si zladiť vnímanie hrozieb internetu s inými rodičmi alebo pedagógmi?

39:18 Ako môže rodič ošetriť duševné zranenia dieťaťa spôsobené internetom?

41:34 V akých prípadoch je potrebné kontaktovať políciu?

44:16 Koľko času je vhodné, aby dieťa trávilo na internete? Existuje závislosť na internete, či obrazovke?

— — — — —

Nezostávajte so svojimi ťažkosťami sami a využite pomoc odborníkov: ⌲ IPčko.sk ⌲ Dobrá linka ⌲ Krízová linka pomoci | 0800 500 333 ⌲ Klub Machovisko ⌲ Káčko ⌲ Mapa pomoci

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ Facebook ⌲ Instagram ⌲ Youtube ⌲ podcast[@]ipcko.sk

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu) ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko)

Naše štúdio je k dispozícii aj na prenájom ⌲ Chcem vedieť viac!

hmmm… pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko ⌲ Dramaturgia: Katka Makara ⌲ Produkcia a odborný dohľad: PhDr. Marek Madro,PhD. MBAPaedDr. Zuzana Juráneková, MBA a Mgr. Lenka Nemcová

Apple podcasty ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Youtube ¦ PodBean ¦ RSS