To, že sa pri tvorivej činnosti môžeme cítiť príjemne je pomerne známa vec. Možno aj preto, keď sa niekde spomenie slovo arteterapia, tak to narozdiel od mnohých iných liečebných metód duševných ťažkostí nevzbudzuje žiadne negatívne reakcie a zvláštne pohľady. Veď kresliť, čmárať, maľovať, alebo aj písať básne, hrať na hudobnom nástroji, či robiť čokoľvek iné umelecké a tvorivé je predsa fajn, no nie?

Ale môžeme si z toho vyvodiť, že keď sa pri niečom cítime dobre, tak je to skutočné aj terapiou, teda liečbou v pravom slova zmysle? Alebo je to skôr iba naše hobby, ktoré by sme určite mali pestovať a užívať si ho, ale arteterapia je predsa len ešte trochu niečo iné.

Preto sme sa o tom, čo to arteterapia skutočne je, ako prebieha, či k nej potrebujeme vždy aj arteterapeuta a čo od nej vlastne očakávať, rozprávali s výtvarníčkou, arteterapeutkou a supervízorkou pomáhajúcich profesii Mgr. Art. Katarínou Vargovou.

— — — — —

Súvisiace epizódy:

⌲ O psychoterapii s Jánom Ballxom: ipcko.sk/co-vas-caka-na-psychoterapii
⌲ O medikamentóznej liečbe a Andrejom Turanom: ipcko.sk/psychofarmakologicka-liecba-antidepresiva-anxiolytika-na-co-sa-pripravit
⌲ O párovom poradenstve s manželmi Zemandlovcami: ipcko.sk/hadky-ziarlivost-nevera-kedy-pomoze-parove-poradenstvo 
⌲ O EMDR terapii s Danielom Ralausom: ipcko.sk/trauma-ptsp-emdr-co-spaja-dusevne-zranenia-flashbacky-a-pohyby-oci
⌲ O liečbe fóbii s Jozefom Haštom a Borisom Katrušínom: ipcko.sk/psychologia-a-vr-2-fobie-internetova-zabava-ci-skutocny-problem

— — — — —

00:00 Úvod

01:20 Čo je to arterapia? Čo sú to expresívne a umelecké terapie, čo je to expresia a umenie? Aká je história arteterapie?

13:44 Mali by sme sa rozhodnúť pre arteterapiu vtedy, keď nevieme vyjadriť svoje emócie verbálne? Alebo len keď cítime, že je to pre nás vhodné? S akými všetkými technikami sa v arteterapii pracuje? Ako takáto terapia začína?

24:27 Koľko by sme mali chodiť na arteterapiu, aby sme videli očakávané výsledky? S čím všetkým dokáže arteterapia pomôcť? Na akom princípe funguje? Sú ťažkosti, pri ktorých sa arteterapia neodporúča?

31:18 Ako prebieha samotná arteterapia? Malo by ísť o relaxačnú činnosť?

44:22 Je arteterapia nosnou metódou pomoci, ale skôr len doplnkom iných spôsobov liečby?

47:01 Je dobré si po skončení terapeutického procesu vziať diela domov?

48:19 Ako prebieha arteterapia v skupine, v páre alebo pri deťoch?

55:29 Ako sa stať arteterapeutom?

57:22 Aký je rozdiel medzi arteterapiou a artefiletikou?

— — — — —

Nezostávajte so svojimi ťažkosťami sami a využite pomoc odborníkov: ⌲ IPčko.sk ⌲ Dobrá linka ⌲ Krízová linka pomoci | 0800 500 333 ⌲ Klub Machovisko ⌲ Káčko

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ Facebook ⌲ Instagram ⌲ Youtube ⌲ podcast[@]ipcko.sk

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu) ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko)

Naše štúdio je k dispozícii aj na prenájom ⌲ Chcem vedieť viac!

hmmm… pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko ⌲ Produkcia a odborný dohľad: PhDr. Marek Madro,PhD. MBAMgr. Lenka Nemcová a PaedDr. Zuzana Juráneková, MBA.

Apple Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Youtube ¦ PodBean ¦ RSS