Do kín o mesiac príde dokumentárny film Víta Klusáka a Barbory Chalupovej – „V SIETI

My v IPčku sme ho už videli.

Keby sme boli obyčajnými divákmi, asi by sme ho aj odporúčali, pretože sa s témou sexuálnych predátorov vôbec nepára a naplno ukazuje veci, ktoré sú nočnou morou každého rodiča.

Lenže my v IPčku nie sme obyčajní diváci. 
Už roky vieme, že online sexuálni predátori a grooming existuje. 
Ročne totiž na našej internetovej linke dôvery IPčko.sk poskytujeme psychologickú pomoc stovkám ich obetí. A rovnako za tie roky vidíme, že z času na čas niekto túto tému v médiách otvorí, všetci sa vyplašia, prečítajú si rozhovory o tom, aké sú psychologické charakteristiky útočníkov a potom sa celý záujem verejnosti pomaly, ale nevyhnutne presunie k iným, ešte šokujúcejším titulkom.

Nám obete (potichu) píšu potom ďalej a my ich posúvame k ďalším odborníkom, ktorí s nimi roky spracovávajú ich traumy a rany na duši.

Preto sme boli po dopozeraní filmu sklamaní. Ukazuje síce široké spektrum mužov, ktorým (nielen) masturbovanie pred deťmi a mladými ľuďmi príde normálne, ale nepovie nič o tom, ako pomôcť obetiam týchto trestných činov.

Oslovil nás však slovenský koproducent filmu Peter Kerekes a zariadil, aby aspoň v slovenskej kinodistribúcii bola do filmu vložená informácia, že pomoc existuje a odkazy, kde ju nájsť.

Je to síce len pár riadkov textu, bez nich by však tento, ani iný film s podobnou tématikou nemal vôbec žiaden pomáhajúci efekt. 
Možností ako spraviť z takého silného média, ako je film užitočný nástroj pomoci, je síce viacero, je však smutnou realitou, že mnohí tvorcovia nad týmto rozmerom svojich diel vôbec neuvažujú a z hľadiska poradenskej psychológie sú tak bezcenné. A nie je vôbec nezvyčajné, že sa stanú skôr návodom k činom, pred ktorými chcú vystríhať.

A hádajte, komu potom po takýchto pokusoch deti a mladí ľudia píšu a volajú…

No, ale chvalabohu do filmu „V sieti“ sa nám podarilo aspoň základné pomáhajúce informácie dostať. Aby sme to už dotiahli dokonca, vytvárame aj web STALOSATO.SK, kde obete sexuálnych predátorov nájdu povzbudenie, poradenstvo a všetko potrebné, čo im môže pomôcť. 

Založiť web síce tiež nie je žiadna veda, ale je to to najmenej, čo môžeme pre túto tému spraviť. Celé dni pracujeme s kolegami aj s ďalšími odborníkmi z iných organizácií, ktorých k tomu prizývame, na tom, aby „otvárací efekt“ filmu pomohol posunúť tému smerom, ktorý zachráni životy…

Aby sme totiž skutočne deti a mladých ľudí ochránili, treba spraviť omnoho viac. Niečo z toho, čo nám na Slovensku chýba, či nefunguje spomína náš programový riaditeľ PhDr. Marek Madro aj v našom novom podcaste s názvom „madrovanie“, ktorý sme vymysleli presne preto, aby odborníci z IPčka mohli neustále poukazovať na problémy detí a mladých ľudí, ktoré však verejnosť nevidí, či nechce vidieť.

A opäť, to je to najmenej, čo môžeme urobiť. 
Ale pred psychológmi, inými odborníkmi, či štátom stojí však omnoho viac úloh, ktoré treba začať plniť, ak chceme deti a mladých ľudí chrániť (nielen) pred sexuálnymi predátormi na internete.

K spolupráci na téme online sexuálneho násilia a teda aj k filmu „V sieti“, zvolávame okrúhly stôl odborníkov. Nechceme v tejto téme totiž zostať sami a chceme, aby sa veci v našej krajine v tejto oblasti naozaj pohli. 
Pripravujeme tiež kampaň, letáky s poradenskými informáciami, možno príde aj na prípravu metodiky na tému online sexuálneho predátorstva a bezpečného internetu aj pre školy.

Je pred nami veľký kus cesty. 

Držte nám na tejto ceste palce, potrebujeme totiž Vašu podporu a pomoc!

.

 

PhDr. Marek Madro – psychológ, programový riaditeľ IPčko
Mgr. Lenka Nemcová – psychologička, koordinátorka projektu Online terénna práca