Rok 2020 priniesol do našich životov široké spektrum pocitov a situácií – nové, nepoznané a pretkané obavami a zmenou. Do našej práce v IPčku priniesol tento rok nové výzvy, ktorých cieľom bola a je efektívna podpora a pomoc pre ľudí, ktorí potrebovali a potrebujú posilniť svoju duševnú imunitu, aby následky pandémie COVID-19 dokázali zvládnuť.

Štatistické čísla na krízových službách pomoci OZ IPčko ukazujú, že duševné zdravie dostalo poriadne zabrať a otriaslo sa v základoch aj u ľudí, ktorí sa v živote pred pandémiou tešili pevnému zdraviu. Vieme to vďaka 52 682 ľudským príbehom, ktorých sme boli v roku 2020 súčasťou – viac zo štatistiky nájdete TU. Títo ľudia prišli a vložili svoju dôveru rúk odborníkov, ktorí sú aj dnes nonstop, anonymne a bezplatne k dispozícii na linkách pomoci IPčko.sk, Krízová linka pomoci a Dobrá linka.

Duševné zdravie a psychické ťažkosti sú ešte aj v 21. storočí sprevádzané stigmou a tabuizovaním, ale rok 2020 bol prelomovým v tom, že sa o duševnom zdraví začalo hovoriť verejne a otvorenejšie. A otvorene sa hovorí aj o tom, že pandémia COVID-19 a sociálna izolácia najviac zasiahla práve skupinu mladých ľudí.

Sú mladí a v ich živote sú dôležití rovesníci, priatelia, partia, pocit byť niečoho súčasťou a byť prijatí. Nemajú ešte dostatok životných skúseností ako dospeláci, čo je dôvodom, prečo sa zmenám prispôsobujú ťažšie. Nie je im teraz úplne najlepšie a potrebujú povzbudiť, podporiť a vniesť do svojich dní nádej. 

Pani prezidentka Zuzana Čaputová, youtuber Selassie a psychológ Marek Madro mali spoločnú myšlienku, rovnaký cieľ a chuť, ktorá ich priviedla k uskutočneniu diskusie, ktorá je O NICH, PRE NICH a S NIMI.
Včera sme boli tam, kde boli aj oni – YouTube, Instagram, Twitch, Facebook.

Bezprostrednú skúsenosť zo života mladých ľudí priniesol youtuber Selassie, ktorý je sám mladým človekom a denne s nimi prichádza do kontaktu na sociálnych sieťach. Mladí ľudia bývajú na internete často otvorenejší, úprimnejší a ľahšie „dávajú von“ svoje pocity. Odborným okom psychológa sa na tému duševného zdravia mladých ľudí pozeral Marek, ktorý zo svojich skúsenosti na linkách pomoci vie, čo sa odohráva v životoch mladých ľudí v tých najnáročnejších a v krízových chvíľach. 
Najcennejšou diskutujúcou bola pani prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, ktorá sa na tému pozrela ako hlava štátu, rodič, ale najmä ako človek, ktorý cíti potrebu podporiť mladých ľudí a vniesť do ich života nádej, že nič netrvá večne a aj táto situácia raz skončí a budeme môcť žiť život, ktorý nám tak veľmi chýba.
Moderátorskej úlohy sa fantasticky zhostila Zuzana Kovačič Hanzelová
a diskusiu obohatila aj o svoje vlastné pocity a skúsenosti.
Včerajší večer mal zmysel a svedčí o tom aktívna účasť mladých ľudí, ich zapojenie a množstvo otázok, ktoré do diskusie poslali cez Instagram a aplikáciu SLI.DO.

Čo dodať na záver?

Pre nás v IPčku to bola vzácnosť. Prítomnosť pani prezidentky, ale najmä téma, pre ktorú sme sa tam všetci stretli. Ďakujeme za to a veríme, že toto bola iba „prvá lastovička“ k tomu, aby mladí ľudia cítili, že na nich záleží, že v tom, čo cítia nemusia byť osamote, pretože POMOC EXISTUJE. 
Záznam z diskusie môžete sledovať tu: (https://www.youtube.com/watch?v=B7rQ-lhc6mw)

Ako sme včera sľúbili, pripájame aj odpovede na otázky, ktoré sme včera nestihli počas diskusie zodpovedať.
Prekvapilo nás ich množstvo aj závažnosť niektorých z nich.
ĎAKUJEME za dôveru, s ktorou ste svoje otázky formulovali do aplikácie Sli.do a poslali.
Urobili ste veľmi dobre.
Dnes sme celý deň pracovali, aby sme na ne aspoň krátko dokázali odpovedať.
Ak by Vám odpoveď nestačila, určite odporúčame, aby sa sa ozvali našim kolegom prostredníctvom chatu, cez telefón – 0800 500 333, cez email poradna@ipcko.sk alebo cez video na www.krizovalinkapomoci.sk.
Fungujeme NONSTOP, BEZPLATNE, DISKRÉTNE. 

ĎAKUJEME, našim kolegom za ich snahu o odpovede – Simonka, Katka, Boris, Lenka, Tomáš a Dominika, ste super.

Tak ideme na to: 

Anonymous
Ako sa rozprávate s rodinnými príslušníkmi ktorí veria dezinformáciám a konšpiráciám. Ja už som stratil všetku energiu pri vysvetľovaní všetkých nezmyslov mame.
Poukážte na Spoločné hodnoty – Argumenty a fakty nie sú v tomto prípade užitočný nástroj. Kľúčovým môžu byť práve spoločné hodnoty, to čo nás v ťažkej situácii spája, 
– všetci chceme bezpečie
– všetci chceme byť zdraví
– všetci túžime po pochopení, prijatí, ľúbení.  
To je reč, ktorej rozumejú všetci univerzálne. Vypočuť si aj iné názory a nájsť v nich práve tieto hodnoty. Ako som povedal, myslím si, že faktami sa nedá poraziť súpera v diskusii, ktorá nie je odborná ale osobná. To že druhý zostane ticho, neznamená že som hádku vyhral.
Pri spoločných potrebách a cieľoch nie je víťaz a nie je ani porazení. Je to veľká príležitosť, viesť rozhovor takto. Keby čokoľvek, sme nonstop na našich linkách.
Na Vašu otázku odpovedal psychológ Boris

Anonymus
Dobrý deň, mám stres cez distančne vyučovanie keď píšeme testy dá sa stim niečo robiť,alebo ako sa mám zbaviť toho stresu?
Nemusíte mať obavy, dá sa so stresom niečo robiť. Existujú rôzne cvičenia, ako stres zvládnuť, respektíve ho prekonať. Keď cítite, že ste v strese, zatvorte oči a niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite. Vnímajte vzduch ako Vami prechádza, zadržte na pár sekúnd dych a vydýchnite. Toto opakujte niekoľkokrát, až kým pocítite, že ste sa upokojili. Alebo existuje ešte cvičenie 5-4-3-2-1. Uvedomte si päť vecí, ktoré vidíte, štyri veci, ktoré počujete, tri, ktoré môžete nahmatať, dve, ktoré cítite a jednu, ktorú môžete ochutnať. Hneď sa budete cítiť lepšie. Ak chcete ešte viac nápadov či niečo iné, čo by ste potrebovali a nezodpovedala som Vám Vašu otázku, obráťte sa na našich poradcov a tí Vám pomôžu nájsť ďalšie cesty, ktoré Vám so stresom pomôžu.
Na Vašu otázku odpovedal psychologička Katka

Anonymous
Bez kamarátov, bez priateľky, povinnosti od rodiny aj zo školy, na písanie bakalárky chýba motivácia, chcem skončiť školu, všetci hovoria nech ostanem. Čo teraz
Skúste si spomenúť na to, čo Vás dokázalo motivovať v minulosti, pred tým ako toto celé vypuklo? Čo boli tie dôvody, pre ktoré ste si vybrali túto školu, čo Vás na nej baví? Pokojne sa spojte aj s našimi poradcami, kde to s nimi môžete prebrať podrobnejšie.
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona 

Anonymous
Veľa mladých ľudí v mojom okolí je v depresiách a chcú si siahnuť na život čo pre nich môžem urobiť, aby to neurobili?
V prvom rade veľmi oceňujem, že Vám nie je ľahostajné to, čo prežívajú Vaši blízky, že hľadáte cestu, ako s nimi môžete hovoriť. Dajte im najavo, že s Vami môžu hovoriť o tom, čo ich trápi. Berte vážne to, čo hovorí, nebagatelizujte to. Buďte v rozhovore sám sebou. Vybral si Vás, že sa Vám zveril preto, aký ste. Pozorne počúvajte, čo hovorí, buďte pokojný, trpezlivý, a akceptujúci. Dajte mu najavo, že už to, že o tom hovorí je skvelý prvý krok, aby tie myšlienky prekonal. Povzbuďte ho, aby napísal nám alebo aj vyhľadal psychológa. Je mnoho ľudí, ktorí bojujú alebo bojovali s myšlienkami na samovraždu a podarilo sa im to prekonať. S kolegami sme pripravili web, ktorý sa volá tak zvláštne. Volá sa www.chcemsazabit.sk . Na tom webe nájdete ako pomoc Vy, ako sa môžete s takými ľuďmi rozprávať, tak aj oni, že čo môžu robiť, aby tie myšlienky zvládli.
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Katka 

Anonymous
Dištančná výučba pre mňa nefunguje, rozptyľuje ma doma strašne veľa vecí, neviem sa sústrediť. Čo sa s tým dá spraviť?
Veľmi oceňujem Vašu snahu nájsť spôsob ako sa aj doma sústrediť na učenie a výučbu. Pri dištančnej výučbe sa dajú uplatniť aj pravidlá home officu, ako napríklad vyhradiť si priestor, v ktorom pracujeme, respektíve v ktorom sa učíme. Ideálne je tento priestor oddeliť a spraviť si ho v inej miestnosti, než je tá v ktorej napr. odpočívame. Tiež je vhodné odstrániť všetky rušivé podnety, telefón odložiť do inej miestnosti a na počítači zavrieť všetky stránky a funkcie, ktoré aktuálne nepotrebujeme. Prestávku vo výučbe je vhodné využiť podobne ako v škole, občerstviť sa, vyvetrať miestnosť, rozptýliť sa činnosťou, ktorá nás baví, prípadne si dať rýchly telefonát s niekym so spolužiakov. 
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona

Anonymous
Nerobím to čo by som robiť mal. Nerobím ani to čo by som robiť chcel, pretože keby robím čo chcem cítim sa zle že nerobím to čo robiť mám. A potom nerobím nič.
Dobrý deň, skúste začať malými krokmi robiť to, čo by ste mal. Rozkúskujte si povinnosti na konkrétne kroky. A pokračujte postupne. Odmeňujte sa práve tým, čo by ste chcel robiť. Keď si doprajte odmenu,   pozrite aký je ďalší krok a urobte ho. Držím palce.
Na Vašu otázku odpovedal psychológ Boris

Anonymous
Dobrý deň, čo by som mal spraviť keď ma opustila priateľka a mám chuť si siahnuť na život.
Situáciu, ktorú popisujete určite nie je jednoduchá. Spomínate aj to, že uvažujete nad tým, siahnuť si na život. Neváhajte nás kontaktovať na našich linkách pomoci (IPčko.sk, Krízová linka pomoci – 0800 500 333). Naši kolegovia sú Vám k dispozícii. Nezostávajte v tom osamote. SME TU. Na našich linkách  môžete viesť bezpečne rozhovor, o tom čo sa deje a znovu nájsť cestu k tomu, ako to celé zvládnuť. 
Na Vašu otázku odpovedal psychológ Boris 

Alžbeta
Mňa trápi predstava, že prostredníctvom dištančného vzdelávania nenadobudnem dostatočnú kvalifikáciu pre výkon budúceho povolania.
S podobnými pocitmi sa na nás obracia mnoho mladých ľudí a je to úplne prirodzené, že máte v sebe takýto strach. Dištančné vyučovanie určite nenahradí to prezenčné. Skúste sa zamerať na to, čo môžete Vy sama spraviť preto, aby to tak nebolo. Aké sú Vaše možnosti napr. samoštúdia, alebo prípadne doučovania, či individuálnych konzultácií s učiteľmi? O tom ako zvládnuť strach, ako ho prekonať môžete hovoriť aj s našimi poradcami. 
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona

Seňor
Ako by sme mohli zabrániť samovraždam mladistvich kôli COVID-19
Dobrý deň, každý vie prispieť svojou malou časťou a každý to dokáže.  Častokrát je dôležité  dať im predovšetkým najavo, že ste tu pre nich, že ich počúvame rešpektujeme a chceme s nimi hľadať cestu, bez zbytočného karhania a hodnotenia. Budovanie otvoreného vzťahu, v ktorom sa nám môžu zveriť a zdieľať to čím, žijú ako sa majú. Ak s nami o tom, čo prežívaj nechcú o tom hovoriť, otvorene im povedať, že ak si to rozmyslia, môžu za nami prísť. Nechať im vždy dve otvorené.  Ak máte pocit, že to presahuje Vaše schopnosti, hľadať s nimi odborníka, dať im kontakt napríklad na našu chatovú linku alebo telefonickú linku. 
Na Vašu otázku odpovedal psychológ Boris

neni.V
dobrý podvečer dozvedel som sa že dievča ktoré lubim vemi ale ona mna asi nie som nato dost zle a k tomu pandemia a lockdawn neviem ako to sám zvladnut
Z toho, čo ste napísali vnímam, že Vám na tom dievčati záleží. Chcem Vás povzbudiť, aby ste v tom nezostával sám. Zverte sa so svojimi pocitmi, niekomu komu dôverujete, prípadne sa obráť na naše linky pomoci. 
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona

GRUELING
dobry den mam vaznu nekontrolu agresivity asi pred tyzdnom sa so mnou rozisla priatelka a rozbil som dvere proste ked sa nahnevam tak nwm zvladat agresivitu.  (edited)  
Veľmi oceňujem, že si to dokážete priznať a pomenovať to. Agresia je emócia ako každá iná a má ju v sebe každý z nás, dôležité je vedieť, ako s ňou zaobchádzať, kde ju vybúriť a ako ju využiť napr. aj vo svoj prospech. S tým Vám vie pomôcť odborník, či už psychológ alebo terapeut, na začiatok Vám odporúčam kontaktovať naše linky pomoci, kde spolu s poradcom môžete hľadať spôsoby ako túto agresivitu zvládať.
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona

Anonymous
Nebaví ma plakať za priateľkou, ani za moju neschopnosť písať bakalársku prácu. Nemám motiváciu, som spoločenský a chýbajú mi ľudia. Čo by ste poradili prosím?
Dobrý deň, hovoríte o smútku po rozchode, ktorý je prirodzenou reakciou na stratu, smútiť je normálne. So smútkom často prichádza aj demotivácia niečo robiť napríklad v škole –  napríklad pri písaní bakalárky.Vravíte, že súčasná situácia Vám obmedzila spoločenské kontakty, ktoré sú pre Vás tak dôležité. Skúste uvažovať nad tým, ako by ste ich mohli aspoň trochu nahradiť napríklad komunikáciou prostredníctvom moderných technológií. Prípadne sa skúste porozprávať s niektorým z našich poradcov. 
Na Vašu otázku odpovedal psychológ Boris

Anonymous
Ako mam isť za kamoškou vo vedľajšom okrese? Veľmi ju ľúbim a už chcem byť s ňou  (edited) Verím, že je to náročné, že Vám chýba fyzický kontakt s kamoškou. Doprajte si čo najviac virtuálneho kontaktu a plánujte spoločne čo budete robiť, keď sa stretnete. Kam pôjdete, o čom sa budete rozprávať, čo spravíte, ako úplne prvú vec, keď sa uvidíte?
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona

Michal Marinič
Ako si myslite, ze vplyva na dusevne zdravie nasich obcanov komunikacia a pocinanie nasej koalicie, opozicie ale aj pani prezidentky👸. Dakujem
Michal, téma ktorú prinášate je zrejme na dlhšiu debatu. Ľudia v tomto náročnom období potrebujú stabilitu, istotu, zrozumiteľný jazyk a jasné inštrukcie, čo áno a čo nie. Zároveň potrebujú od svojich lídrov dostať odpovede na otázky týkajúce sa každodenného fungovania a vízie budúcnosti. Nezhody na politickej scéne určite nepridáva občanom na pohode.
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona 

Richard
Dištančná výučba úplne otras, nemám absolútne žiadnu motiváciu nič robit, pozname sa ledva „mesiac“, myslím si že tento 1. Ročník na SŠ má byť o niečom inom…
Dištančné vzdelávanie je naozaj náročná skúška nie len pre systém, ale aj žiakov. Nie sme naň zvyknutí, preto má každý právo sa v tom necítiť dobre. Neostávajte v tom sami, možno aj Vaši spolužiaci to vnímajú rovnako. Spojte sa s nimi a skúste sa spoznať aj tak pomocou technológií. Osobný kontakt je náročné plne nahradiť, no vďaka súčasným technickým možnostiam je ho možné aspoň zmierniť. Určite v tom, neostávajte osamote. Skúste sa so spolužiakmi stretnúť aspoň online, na zoome alebo inej platforme, ktorá podporuje živé videá. Rozprávajte sa, hrajte hry, čokoľvek, čo ste zvykli robiť medzi prestávkami. Pokojne to zorganizujte celá skupina alebo hoc len pár spolužiakov, s ktorými ste sa zvykli stretávať aj osobne. Taký videorozhovor nie je úplne, ako osobné stretnutie, no je to osobnejšie, ako “iba” odkazy v skupinách o učive, či krátke písanie si ohľadom školy. Ak by ste však chceli prísť skôr na niečo iné, pokojne napíšte na našu poradňu IPčko.sk a s našimi poradcami vymyslíte niečo iné. Neostávajte v tom osamote.
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Katka

Anonymous
Dobrý deň, ako nemám byť v strese cez dištančné vyučovanie?
O tom, ako sa dá zvládať stres máme napríklad aj video na našom youtube a tiež podcast, ktorý je dostupný na našom webe a podcastových platformách. Každý to máme inak, každému funguje niečo iné, preto je náročné dať nejakú všeobecne platnú radu. Užitočné môže byť zodpovedať si na otázky. Čo vo mne ten stres vyvoláva? Ako to viem minimalizovať alebo odstrániť? Čo ma vedelo upokojiť v iných situáciách keď som bol/a v strese?  Ako oddychujem po tom čo som prežil/a stres? Čo z minulých skúseností mi vie pomôcť to teraz zvládnuť? Tiež sa môžete obrátiť na našich poradcov a spolu s nimi hľadať spôsoby, ktoré by Vám pomohli.
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona

Anonymous
Bude možnosť opakovať ročník na strednej? Myslím si, že ako prváčka nemôžem ísť do 2.ročníka keď nemám väcšinu paktických zručností.
Mnoho žiakov a študentov má obavy, či znalosti a prax, ktoré nadobudli počas dištančného vzdelávania, sú dostačujúce. Väčšina škôl si toto však uvedomuje a už počas prvej vlny toto riešili. Nebojte sa o tom hovoriť s vyučujúcimi. Aj školy si uvedomujú, aké náročné to je, najmä na tých školách, ktoré potrebujú prax. Preto tento problém riešia. Skúste túto otázku položiť niektorému z Vašich vyučujúcich, niekomu, komu dôverujete, na koho sa môžete na škole obrátiť. 
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Katka

Júlia Jánošíková 
Pre mňa ako študenta VŠ je veľmi vyčerpávajúce toto dištančné štúdium, ako spolužiaci nemáme medzi sebou osobný kontakt. Kedy sa to začne konečne riešiť?
Osobný kontakt medzi študentmi je skutočne jeden z podstatných vecí, ktoré sa momentálne počas pandémie zanedbávajú a je preto úplne normálne a pochopiteľné, že aj tento aspekt štúdia, ľuďom chýba. Či už na vysokej, strednej alebo základnej škole. Osobný kontakt je náročné plne nahradiť, no vďaka súčasným technickým možnostiam je ho možné aspoň zmierniť. Určite v tom, Júlia, neostávajte osamote. Skúste sa so spolužiakmi stretnúť aspoň online, na zoome alebo inej platforme, ktorá podporuje živé videá. Rozprávajte sa, hrajte hry, čokoľvek, čo ste zvykli robiť medzi prestávkami. Pokojne to zorganizujte celá skupina alebo hoc len pár spolužiakov, s ktorými ste sa zvykli stretávať aj osobne. Taký videorozhovor nie je úplne, ako osobné stretnutie, no je to osobnejšie, ako “iba” odkazy v skupinách o učive, či krátke písanie si ohľadom školy. Ak by ste však chceli prísť skôr na niečo iné, pokojne napíšte na našu poradňu IPčko.sk a s našimi poradcami vymyslíte niečo iné. Neostávajte v tom osamote.
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Katka

Anonymous
Dištančné vzdelávanie ma nepripravilo na výkon profesie, ktorú študujem. Ako sa vyrovnať s vlastnou demotiváciou a frustráciou z toho „čo ďalej? čo po škole?“
Tie pocity demotivácie a frustrácie, o ktorých v súvislosti s dištančným vzdelávaním píšete sú úplne pochopiteľné a stretávame sa s nimi na našich linkách naozaj často. Naozaj oceňujem, že sa s tým chcete nejako vyrovnať, prekonať tieto pocity a posunúť sa vpred. Čo je teda to,  čo je v tomto prípade vo Vašich rukách? Aké sú Vaše možnosti napr. doplňujúceho samoštúdia alebo prípadne doučovania, či individuálnych konzultácií s učiteľmi?  Ak by ste však potrebovali prebrať jednotlivé možnosti dôkladnejšie v kľude sa na nás obráťte. Radi sa Vám budeme venovať. 
Na Vašu otázku odpovedal psychológ Tomáš 

User1810
Ako spoznat, ze ma dieta depresiu?
Z Vašej správy nie je jasné, o dieťa v akom veku ide. V prvom rade Vás chcem povzbudiť, aby ste prípadne vyhľadali pomoc psychológa (existujú psychológovia, ktorí pomáhajú práve deťom), ktorí sa s dieťaťom porozprávajú a zistia, či potrebujú odbornú pomoc alebo nie. No, skúsim Vám však odpovedať. Ak vidíte, že nastala u dieťaťa nejaká zmena v správaní, napríklad, sa neteší z vecí, ktoré ho predtým tešili, môže byť aj agresívny, letargický, znudený, nebojte sa vyhľadať pomoc psychológa. U malého dieťaťa to taktiež môžu byť častejšie sa vyskytujúce pocity viny, aj keď za niečo nemôže, dieťa sa nevie sústrediť na činnosti alebo prejedanie. U adolescentov sa môžu ešte vyskytovať aj zmeny hmotnosti, zmeny v spánku, nadmerné spanie alebo nespavosť. Ak si však nie ste istá, či Vaše dieťa prežíva nejaké problémy, ťažkosti, o ktorých neviete, nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc. Užitočná Vám môže byť aj naša mapa pomoci s kontaktami na odborníkmi v jednotlivých okresoch – https://ipcko.sk/mapa-pomoci/.
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Katka

Anonymous
Dobrý deň, ak mám kamarátku ktorá trpí depresiou, ako jej mám pomôcť?
Dobrý deň, chcem veľmi oceniť, že Vám nie je ľahostajné, ako sa Vaša kamarátka cíti. Asi Vám skutočne veľmi záleží na tom, čo prežíva a aby jej bolo lepšie. Takých priateľov by chcel mať okolo seba každý. Aby som Vám však odpovedala na otázku. Pokúste sa dať kamarátke najavo, že ste tu pre ňu, že s Vami môže hovoriť o tom, čo prežíva. Robte spolu to, čo baví vás obe, pri čom sa cíti aj Vaša  kamarátka príjemne. Neviem, či Vaša kamarátka chodí k nejakému psychológovi alebo nie, no skúste ju povzbudiť, aby nejakého vyhľadala. Odborník jej môže pomôcť to zvládnuť aj s Vašou podporou môže nejakého vyhľadať. No nezabúdajte aj na seba. Nezabúdajte, že rovnako dôležitá ako je kamarátka, ste aj Vy. Pokojne obráťte sa na našich poradcov. Prípadne odporučte našu poradňu kamarátke.
Držíme vám obom veľmi palce!
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Katka

Anonymous
Korona je úplne pohode lebo môžem sledovať streamy a hrať hry ale som smutná z mojej mamky
Ahoj. Neviem z čoho konkrétne ohľadom mamky si smutná, no som rada, že v tom neostávaš osamote. Obráť sa na našich poradcov, na IPčko.sk a oni Ti pomôžu to zvládnuť.
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Katka

Anonymka
Zdravím. Som študentka. Už príliš dlho som doma a prepadla som príšernej apatii a nezáujmu o čokoľvek. Ako mám s tým bojovať? 
V prvom rade veľmi oceňujem, že s tým chcete bojovať, a že ste nabrali odhodlanie a podnikli prvý krok k zmene tým, že ste položili túto otázku.Pri dlhodobej izolácií sú takéto zmeny úplne pochopiteľné a bohužiaľ aj bežné, nakoľko sa na nás s podobnými otázkami obracia čoraz viac ľudí. Na začiatok Vám odporúčam si v kľude dopriať malé kroky. Skúste si napríklad spomenúť na to, čo vo Vás vzbudilo záujem pri tých aktivitách, ktorým ste sa radi venovali pred tým ako toto celé vypuklo? Čo boli tie dôvody, pre ktoré ste si vybrali práve danú vec/aktivitu?  Pokojne sa spojte aj s našimi poradcami, s nimi to môžete prebrať podrobnejšie a hľadať ďalšie kroky vpred.
Na vašu otázku odpovedal psychológ Tomáš   

Vlado
Co s detmi, ktore su introverti a vyhovuje im byt doma? Navrat do skoly mozu znasat dost zle a problemy nastanu az potom (po pandemii)  (edited)  
Máte pravdu, sú ľudia, ktorým takéto fungovanie vyhovuje, respektíve s ním majú menšie ťažkosti, než iní. Ak dieťa znáša návrat do škôl po pandémii zle, je potrebné hľadať to, prečo sa nechce vrátiť. Preto, lebo mu vyhovovalo byť doma osamote? Dovoľte mu si ten priestor zanechať aj po tom, čo sa po pandémii do školy vráti. Dovoľme im venovať sa sebe, oddýchnuť si od ľudí, tráviť čas tak, ako potrebujú. Ak je za tým, že sa nechcú vrátiť niečo iné, napríklad zlý kolektív v triede alebo zlé správanie spolužiakov, môžete to riešiť aj priamo so školou. Ak vidíte, že sa dieťa do školy vrátiť nechce, sadnite si s ním a bezpečne, v pokoji sa s ním o tom porozprávajte, čo je za tým, prečo sa nechce vrátiť do školy, hľadajte to, čo sa mu na zatvorených školách páčilo a spolu s dieťaťom vymyslite spôsob, čo z toho obdobia si môže zanechať, aj keď sa školy otvoria. Niektorým deťom sa páči, že sú všetci doma, že spolu trávia čas. Že sa môže venovať aj tomu, čo má rád. Ak však vidíte, že má veľké ťažkosti a nie ste si istí, či to sami zvládnete, nebojte sa osloviť psychológa. On taktiež dokáže dieťaťu pomôcť zvládnuť návrat do škôl. 
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Katka

natalia
Pred dvomi dnami jeden znamy fitnes trener na svojom instagramovom profile zadefinoval dusevne zdravie sposobom, ze si zan mozeme kazdy sam. Co si o tom myslite
Fitnes tréner nie je odborník na psychické zdravie. Rozhodne s týmto vyjadrením nesúhlasím. Ako psychológovia vieme, že nie vždy je také jednoduché zmeniť to, ako sa cítime len vďaka vlastnému rozhodnutiu. Na našich krízových linkách sa s tým stretávame pravidelne. Je mnoho dôvodov, prečo má človek psychické ťažkosti, či už je to kvôli traume v minulosti či aj prítomnosti, hormonálnym a inými procesmi v tele, ktoré sú mimo našej vedomej kontroly. Mnohým ľuďom je dokonca aj tak ťažko, že sa sami, bez pomoci nedokážu popasovať s psychickými ťažkosťami, ktoré prežívajú. A je to úplne v poriadku a je taktiež v poriadku aj niekoho poprosiť o pomoc. Preto si myslíme, že takéto zhrnutie, je veľmi nebezpečné, pretože, keď si to tí, ktorým je ťažko prečítajú, môže to v nich vyvolať bezmocnosť alebo aj pocit neschopnosti sa s problémom vyrovnať, či môžu získať pocit, že sú slabí si s problémom poradiť a ďalej hľadať spôsoby, ktoré by im mohli pomôcť. A takéto demotivovanie môže mať v niektorých prípadoch až fatálne následky. Je úplne v poriadku niekedy cítiť, že niečo nezvládneme a vyhľadáme preto pomoc. Či už blízkych alebo odborníkov.
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Katka

Anonymous
Končím 3.semester na VŠ a mám pocit, že mi unikajú príležitosti spoznať nových ľudí ale aj seba.Najkrajšie obdobie života?Mladosť=radosť?U mňa je to presný opak
Je úplne pochopiteľné, že sa cítite ukrátený o príležitosti spoznávania nových ľudí a aj seba počas dištančného vzdelávania na VŠ a pri pandemických opatreniach. Síce nám online  kontakt so spolužiakmi reálnu interakciu “naživo” v plnej miere nevie nahradiť, môžeme sa z neho pokúsiť vyťažiť  maximum.  Pokojne sa chopte iniciatívy a zorganizujte sa celá skupina alebo hoc len pár spolužiakov, s ktorými ste sa zvykli stretávať aj osobne. Rozprávajte sa, hrajte hry, čokoľvek, čo by ste možno chceli robiť aj priamo v školskom prostredí a čo by vám urobilo radosť.  Ak by ste však chceli prísť na niečo konkrétnejšie, určite sa môžete obrátiť na naše linky pomoci či už na telefóne, chate, videu alebo emaily. Ste tam vítaný.
Na Vašu otázku odpovedal psychológ Tomáš

Anonymous
Čo by ste poradili zdravotníkom ktorí sú na pokraji síl, a nevidia svetlo na konci tunela?
Skutočne, zdravotníci sú v týchto časoch naozaj neskutočne vyťažení a zároveň ich služby a odbornosť sú neustále potrebné. To čo v tejto vypätej situácii zdravotníkom, ktorí sa na nás obracajú odporúčame, aby si dopriali v rámci možnosti to, čo im tie sily vie aspoň čiastočne dodať, zamerali sa na sústredený oddych a nech s tými pocitmi neostávajú naozaj sami. Sme tu aj pre nich našich linkách pomoci, pomôcť im ako na to a naozaj radi sa im budeme venovať. 
Na Vašu otázku odpovedal psychológ Tomáš 

Anonymous
Čo robiť keď aj mám záujem vyhľadať pomoc odborníkov ( psychológ , psychiater ) lenže v mojom okrese málo doktorov berie nových pacientov.
Skutočne býva niekedy problematické nájsť dostupného odborníka. Počas pandémie však mnoho psychoterapeutov začalo poskytovať psychoterapie aj prostredníctvom videorozhovorov, čiže sa nemusíte viazať iba na psychológa vo Vašom okrese. Taktiež sme tu my a prostredníctvom nášho chatu, e-mailu, videoporadenstva alebo telefónu sa taktiež viete spojiť s odborníkom do času, kým sa Vám podarí nájsť niekoho dostupného priamo vo Vašom okolí, či už psychoterapeuta alebo psychiatra.
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Katka

Anonymous
Myslíte, že táto doba určitým spôsobom pomôže nestigmatizovať psychické zdravie? Ako vidíte budúcnosť, dosiahne raz Slovensko podporu od štátu v tomto smere?
Ako odznelo včera na diskusii, aj vďaka tejto pandémii si mnoho ľudí uvedomilo, aké je dôležité sa o psychické zdravie starať. Netrúfam si odhadnúť, či to pomôže aj destigmatizácií psychického zdravia a ťažkostí, no čo môžem povedať je to, že aj vďaka pandémií sa mnoho ľudí odhodlalo vyhľadať pomoc, ktorú by inak nevyhľadali a uvedomili si, že je to skutočne v poriadku, pomoc hľadať. Čo sa týka otázky podpory od štátu v tomto smere, je to asi skôr otázka na kompetentných, nie pre psychológov, no čo vieme a čo aj včera na streame odznelo je to, že vláda si dôležitosť tejto témy uvedomuje a chystá sa téme duševného zdravia venovať. 
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Katka

Anonymous
Čo ak viem aké zmeny potrebujem, alebo ké zmeny chcem, ale v domácnosti ktorej práve žijem nie sú možné a sťahovať sa od rodičov nemám kam? Osobnostne stagnujem
V prvom rade klobúk dole pred Vami, že máte tak presne a jasne definované, čo potrebujete a aké zmeny chcete. Neviem, o aké zmeny presne ide, no skúsim Vám odpovedať. Skúste si tie zmeny spísať a prejdite si ich. Čo z toho viete urobiť tu a teraz, bez ohľadu na to, kde bývate? Je niečo také? Ako to viete dosiahnuť? Ak nemáte istotu, či to viete správne odhadnúť, nebojte sa kontaktovať psychoterapeuta. Psychoterapeut Vám vie pomôcť sa osobnostne posúvať, v rámci možností, ktoré máte, prípadne Vám vie pomôcť rozmýšľať, ako viete osobnostne rásť aj tam, kde ste. Nie je to nemožné a verím, že aj s pomocou psychoteraputa sa Vám podarí osobnostne posunúť tam, kde cítite, že chcete byť. Rovnako viete osloviť aj našich poradcov.
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Katka

Anonymous
Máte prosím vás nejaký tip čo robiť, ak je človek zavretý doma s ľuďmi, s ktorými poväčšine nemá dobrý vzťah a teda radšej zostáva zavretý vo svojej izbe?
Verím, že to nie je jednoduchá situácia a oceňujem, že hľadáte možnosti ako ju riešiť. To čo popisujete prežíva mnoho ľudí a ja Vás veľmi povzbudzujem, aby ste so svojimi pocitmi nezostali sami. Obrátiť sa môžete aj na naše linky pomoci, kde spolu s poradcami môžete hľadať konkrétne možnosti, ktoré by Vám vyhovovali. Vo všeobecnosti Vám odporúčam sústrediť sa na tie príjemné, pozitívne veci, ktoré teraz môžete robiť. Ak je to vo Vašom záujme túto situáciu môžete využiť aj na zlepšenie týchto vzťahov. Držím Vám palce.
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona

Anonymous
Pekný večer, čo by ste mi poradili ako študentovi, ako si mám stanoviť v tomto období nejaké ciele, niečo, na čo sa budem tešiť, za čím pôjdem. Nedarí sa mi…
Skúste sa zamerať na to, čo bolo Vašim cieľom pred pandémiou a čo môžete teraz robiť pre dosiahnutie týchto cieľov? Stále máme určité možnosti, ktoré je možné podniknúť aj pri dodržiavaní opatrení. Ak by ste sa o tom chceli pozhovárať bližšie, neváhajte kontaktovať naše linky pomoci.
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona

Naty
Ako si myslíte, že sa na našom psychickom zdraví prejaví momentálna pandémia o pár rokov? 
Od začiatku pandémie bolo uskutočnených mnoho výskumov, v ktorých sa zistilo, že u ľudí sa prehlbuje alebo vzniká depresia, úzkosť a podobné prežívanie. Aj na našej linke pomoci sme zaznamenali enormný nárast žiadostí o kontakt od začiatku prepuknutia pandémie na Slovensku. Aké dôsledky však bude mať o pár rokov je ešte otázne. Záleží aj od toho, či ľudia pomoc vyhľadajú teraz, keď ju potrebujú alebo nechajú svoje prežívanie neriešené, čo sa môže po rokoch na psychickom zdraví odzrkadliť.
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona

Anonymous
Nechcem zomrieť, ale nechcem žiť takto
Dobrý deň. Z Vašej správy vnímam, že je Vám skutočne ťažko. Príďte na našu poradňu a povedzte nám o tom, čo prežívate a poďme spolu hľadať to, čo Vám pomôže k tej zmene, po ktorej túžite. My sme tu pre Vás. Môžete kontaktovať psychoterapeuta, ktorý Vám taktiež dokáže v tejto situácii pomôcť.
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Katka

Anonymous
Niektorý ľudia/mladý ľudí majú problém, te keď trávia veľa casu s rodičmi začnú im “liest na nervy” ako riešiť tento problém v tejto situácii?
To čo popisujete je bežné a normálne a nedeje sa to len medzi rodičmi a deťmi. Odporúčame aj v tejto dobe hľadať bezpečné alternatívy a možnosti ako inak tráviť čas, aj osamote. Niekedy môže postačiť aj krátka prechádzka osamote, telefonát s kamarátmi, relaxačný kúpeľ a podobne. Napriek opatreniam stále existujú bezpečné alternatívy. 
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona

M.
Nemal by štát a spoločnosť venovať viac pozornosti single ľuďom? V čom vidíte riešenie? Predsa len ľudia v rodinách to zvládajú jednoduchšie? Ďakujem.
Veľmi Vám ďakujeme za tento Váš postreh.
Máte pravdu, single ľudia túto pandémiu môžu zvládať ťažšie. Ako aj v streame odznelo, aj pomoc partnera či detí dokáže v tomto období pomôcť a single ľudia podporu práve od týchto ľudí nemajú. Môžu mať však podporu od iných blízkych ľudí- od rodiny, priateľov, známych, kolegov, s ktorými ak nežijú, môžu byť v kontakte online.
Odporúčame, ak je to možné, najmä single ľuďom žijúcim samým, aby na čas lockdownu, ak sa im to zdá vyhovujúcejšie a zároveň je to z epidemiologického hľadiska bezpečné, spojili svoju domácnosť s domácnosťou ľudí, ktoré sú im blízki, či už sú to rodinní príslušníci alebo priatelia. Pre kohokoľvek, pre koho je toto obdobie náročné a potrebuje byť niekým vypočutý, no nemôže alebo nechce osloviť priateľov, či rodinu, sme tu my.
Ktokoľvek sa na nás môže obrátiť a neostávať s tým, čo prežíva osamote.
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Dominika

Anonymous
Aj napriek tomu, že som doma pociťujem úzkosť čoraz častejšie a intenzívnejšie. Čo by mi mohlo pomôcť?
Je úplne normálne, že pociťujete úzkosť čoraz častejšie a intenzívnejšie, najmä v tomto období. Mnoho ľudí to prežíva podobne, no nemusíte sa báť. Je možné túto úzkosť prekonať, zvládnuť. Chcela by som Vám dať do pozornosti jedno naše video, kde môžete prísť na to, čo Vám s úzkosťou môže pomôcť. Vo videu sa dozviete, čo je vlastne úzkosť a čo Vám pomôže túto úzkosť ovládnuť. Video Vám prikladám sem. Môžete taktiež vyhľadať psychoterapeuta, ktorý Vám tiež dokáže pomôcť s tou úzkosťou pracovať, pochopiť ju a znova získať nad ňou kontrolu. Rovnako sa môžete spojiť aj s našimi poradcami a to dokonca aj vtedy, keď cítite, že na Vás úzkosť prichádza.
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Katka

Čajko
Navštíviť odborníka nieje vôbec hanba … Veľa to pomôže a človek nájde sám seba . Aký je najčastejší problém u mladých celkovo na Slovensku ? Ďakujem.
Veľmi pekne ďakujeme za tento odkaz. Súhlasíme s Vami, tak ako nie je hanba ísť k zubárovi s boľavým zubom, nie je hanba ísť k psychológovi s boľavou dušou. Z našich skúsenosti môžeme povedať, že mladých ľudí na Slovensku trápi enormný tlak, ktorý je na nich vyvíjaný, či už v škole, v rodine, v práci, všade tam kde sa od nich vyžaduje a očakáva 100% výkon. Rovnako majú pocit osamelosti, aj keď majú vo svojom okolí blízkych ľudí, nevedia si predstaviť, že by im povedali o tom, ako sa skutočne cítia.
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona

Anonymous
Myslíte si že ľudia majú strach z kontaktu s odborníkmi mimo sociálne siete? Mne dosť ľudí povedalo že radšej sa porozprávajú online. 
Online svet nám dáva pocit anonymity, pri písaní nevidíme druhého človeka, ako sa tvári, nepočujeme intonáciu jeho hlasu a zároveň máme čas svoju odpoveď alebo otázku premyslieť, preformulovať. Preto mnoho (najmä mladých) ľudí uprednostňuje kontakt s odborníkom v online priestore, aj preto vznikla naša organizácia, aby sme poskytovali odbornú psychologickú pomoc tam, kde ju ľudia prirodzene hľadajú.
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona

Anonymous
Može psychológ poskytujúci online poradenstvo vystaviť recept na lieky riešiace duševne problémy?
Dobrý deň. Psychológovia nepredpisujú lieky, lieky predpisujú len psychiatri. Psychológ vie pomôcť prostredníctvom psychoterapie, poradenstva, konzultácie, no ak niekto potrebuje aj lieky, je potrebné, aby vyhľadal psychiatra. 
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Lenka

e
Ako „prelomiť ľady“, začať sa o takýchto témach viac rozprávať z kamarátmi/rodinou? 
Veľmi oceňujem, že by ste o týchto témach chceli hovoriť so svojimi kamarátmi a rodinou. Možnosti ako začať je niekoľko, môžete na to využiť napr. aj túto diskusiu a začať tým, že ste ju videli a povedať, čo Vás v nej zaujalo. Tiež je možnosť dať svojim blízkym najavo skutočný záujem a to, že ste tam pre nich. Začať sa dá otázkou “ako sa máš?” s tým, že ju myslíte úprimne, nie len ako bežnú komunikačnú frázu. Tiež Vám odporúčam spomenúť si na to, ako začínate debatovať na iné témy, ktoré Vás zaujímajú a chceli by ste ich so svojimi blízkymi prebrať. Postup môžete zvoliť rovnaký. Veľmi Vás k takýmto debatám povzbudzujem a držím palce, aby ste našli spôsob, ktorý Vám bude vyhovovať.
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona

Anonymous
Ako prežiť karantenu bez toho aby som si siahol na život už sa doma nedá vydržat 
Fuuu, neviem si predstaviť, čo doma zažívate, ak Vám hlavou víria takéto myšlienky.
O to viac si vážim, že nás sledujete a nabrali ste odvahu túto otázku položiť. Z toho, čo píšete vnímam, že by ste si situáciu doma predstavovali inak. A nielen predstavovali, ale potrebovali to doma inak. O Vašej situácii doma bližšie nepíšete, no ak by ste sa o tom radi porozprávali konkrétnejšie a našli aj konkrétnejšie spôsoby zvládania, povzbudzujeme Vás k tomu, aby ste sa obrátili na naše linky pomoci. Radi tu pre Vás budeme. No nakoľko sa pýtate na to, ako zvládnuť karanténu v bezpečí, posnažím sa ponúknuť Vám niekoľko možností. V tom, čo prežívate, nemusíte ostávať sám, môžete sa obrátiť na naše linky dôvery či na iných odborníkov, tiež na ľudí mimo domova, ktorým dôverujete, ktorí sú Vám blízki a hovoriť o tom s nimi. Tiež Vám veľmi odporúčam venovať sa činnostiam, ktoré Vás v minulosti naplňali alebo aj aj v súčastnosti napĺňajú a pomáhajú Vám priniesť do týchto dní aspoň trochu príjemnú cvhíľu.
Ak by ste premýšľali nad ukončením života, sme tu pre Vás my, na krizovalinkapomoci.sk či na ďalších našich linkách dôvery (0800 500 333), ale tiež pomáhajúci pracovníci na 112.
Nebojte sa nás kontaktovať.
Sme tu.
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Dominika

Anonymous
Mám 22 ale som na ľuďoch závislý. Viem fungovať samostatne ale nie takto dlho. Potrebujem ľudí už
Dobrý deň. Je úplne pochopiteľné a normálne, že potrebujete ľudí. Najmä teraz, keď je obmedzené vychádzanie. Skúste porozmýšľať, s kým by ste sa tak chceli stretnúť. Čo by ste od tých ľudí chceli dostať? Nebojte sa zavolať kamarátov na nejaký videorozhovor alebo hoc len cez telefón. Možno takáto Vaša ponuka poteší aj ich, lebo to prežívajú podobne. Pokojne sa stretnite tak aj partia. Rozprávajte sa spolu, bavte sa, dokonca môžete hrať aj nejaké online hry, čokoľvek potrebujete, čokoľvek ste zvykli spolu robiť pred pandémiou, keď ste sa stretávali. Čo si o tom myslíte? Neváhajte nám napísať aj na naše linky pomoci, s našimi poradcami môžete vymyslieť niečo ďalšie, čo Vám vie pomôcť.
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Katka

Anonymous
Veľa mladých ľudí v mojom okolí je v depresiách a chcú si siahnuť na život čo pre nich môžem urobiť, aby to neurobili? 
Dobrý deň. veľmi radi by sme v prvom rade ocenili Vašu láskavosť a ochotu konať. Je úžasné, že Vám na ľuďoch vo Vašom okolí záleží, chcete urobiť niečo pre ich bezpečie a zdravie. Ďakujeme za to. Jednou z vecí, ktorú v tomto prípade môžete urobiť, je byť tam pre nich – počúvať ich, brať slová človeka vážne (nezľahčovať situáciu), nepoučovať ich a nehádať sa s nimi, byť empatický, citlivý a dať mu vedieť, že tu preňho budete keď to bude potrebovať. Je dôležité si uvedomiť, že rozhovor o samovražde na ňu NEnavádza, a preto je v poriadku sa daného človeka pýtať, či nad samovraždou premýšľa, prípadne niečo plánuje. Pomôže nám to vyhodnotiť aktuálne riziko. Pokiaľ je človek vo Vašom okolí v akútnom ohrození samovraždou, je potrebné okamžité privolať záchranné zložky. Už len myšlienky na samovraždu sú fakt náročnou situáciou, preto ani Vy ako podpora, by ste v nej nemali ostávať osamote. Pokiaľ by ste sa radi poradili o konkrétnych situáciách alebo potrebovali podporu, neváhajte sa obrátiť na naše linky pomoci. Ďakujeme za to, čo pre ostatných robíte a prajeme veľa síl.
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Lenka

Anonymous
Chcela by som sa opýtať, čo robiť, ak vidím, že moji blízki začínajú túto pandémiu nezvládať? Ako vyhľadať v tejto situácii psychologickú pomoc? Ďakujem 🙂
Vidím, že vám záleží na Vašich blízkych a ich psychickej pohode, čo veľmi oceňujem. Obrátiť sa môžu napríklad aj na linky pomoci, či už na IPčko alebo iné, ktoré na Slovensku máme. Tiež Vám dávam do pozornosti našu “Mapu pomoci” – https://ipcko.sk/mapa-pomoci, kde nájdete kontakty na odborníkov z celého Slovenska. Neváhajte si z nich vybrať niekoho vo Vašom okolí, kontaktovať ho a dohodnúť sa aké sú možnosti konzultácií.
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona

Miloš Hlava
Chcel by som sa spýtať, že prečo mi nie je psychicky dobre, keď sme kvôli lockdownu vsetci doma. Necítim sa vtedy dobre. Som jediný
Dobrý deň Miloš. Chcem Vás uistiť, že určite nie ste jediný, komu je teraz ťažko. Byť izolovaný len s určitými ľuďmi, je naozaj náročné a aj v prípade, že máme s týmito ľuďmi perfektné vzťahy sa môže objaviť “ponorka” alebo túžba, byť aspoň na chvíľu sám, alebo s niekým iným. Je to úplne v poriadku a je to prirodzené. Chcem Vás povzbudiť k tomu, aby ste hľadali bezpečné možnosti a spôsoby, ako aspoň na chvíľu zmeniť prostredie a okruh ľudí. Ak by ste mali záujem prebrať to bližšie a hľadať konkrétne riešenia Vašej situácie neváhajte sa obrátiť na naše linky pomoci.
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona

Anonymous
Bojím sa, že nakazím rodinu, keď prídem z obchodu, je to normálne? Ako sa toho strachu zbaviť? Po príchode z obchodu sa dlho umývam, už mi to ide na hlavu 🙁
Je skutočne pochopiteľné, že tento strach prežívate. Na Vašej rodine Vám záleží a záleží Vám na jej bezpečí. Veľmi oceňujem, že sa snažíte nájsť spôsob, ako ich chrániť, ale zároveň aj ako to môžete robiť tak, aby Vás ten strach neovládol. Nebojte sa o svojom prežívaní hovoriť. Ako so svojimi blízkymi, tak sa môžete obrátiť aj na našich poradcov, ktorí Vám krok po kroku pomôžu ten strach ovládnuť a premôcť. Nebojte sa, sme tu pre Vás a pomôžeme Vám opäť získať istotu aj v tejto situácii.
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Katka

Anna Nemergutová
Prosím kde sa dá dostať k aktuálnym štatistikám?
Dobrý deň Anna. Ďakujeme za Vašu otázku, nie sme si úplne istí aké štatistiky máte na mysli. Naše IPčkovské sú zverejnené na webe www.ipcko.sk – https://ipcko.sk/rok-2020-rok-vyziev-pokory-a-pomoci/
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona

Anonymous
Čo ak mám pocit že moje problémy nie sú dostatočne vážne pre IPčko? Nechcem mrthať vašim časom. 
Radi by sme Vás ubezpečili, že naším časom rozhodne nebudete mrhať. Pokiaľ sa jedná o problémy, ktoré Vám zamestnávajú myseľ, stávajú sa dôležitými pre Vás. Pre nás je dôležité, aby sa Vám dostalo priestoru o nich hovoriť a prípadnej potrebnej pomoci. Preto tu budeme radi pre Vás pri akomkoľvek probléme, ktorého poradenstvo a riešenie je v našej kompetencii.  
Na Vašu otázku odpovedala  psychologička Lenka

Anonymus
chcela by som sa opýtať čo v prípade, ak vidíte na blízkom človeku že ma nejaké psychické problémy ale ten to popiera a nechce sa nijako liečiť, ako mu pomôcť 
Vnímam, že Vám na Vašom blízkom veľmi záleží a chcete mu pomôcť, čo naozaj veľmi oceňujem. Odporúčam Vám netlačiť na danú osobu, ukázať jej, že ste tam, že môže kedykoľvek za Vami prísť, porozprávať sa, alebo môžete len tak spolu byť. Tiež môžete tejto osobe povedať o našich linkách pomoci alebo ďalších odborníkoch v okolí a ponúknuť jej, takúto pomoc. Neviem, o aké psychické problémy ide, ale ak by ste mali dojem, že táto Vám blízka osoba je v ohrození zdravia alebo života, neváhajte zavolať na 112 a privolať jej pomoc. Rovnako sa môžete obrátiť na naše linky pomoci, kde môžete s našimi poradcami hľadať možnosti, ktoré v tejto situácií máte. Držím Vám palce.
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona

Anonyyyym 
Ako pomôcť 5 ročnému dieťaťu ktoré veľmi intenzívne prežíva zmeny? A vzhľadom na situaciu začína byť veľmi úzkostliva na rodičov. 
Nie som si istý či píšete v mene rodiča alebo za dieťa niekoho iného. Aj menšie deti majú vyvinutý cit na to, čo sa okolo nich, deje. Tým, že sú závislé na rodičoch a dospelých osobách, vnímajú emócie prostredníctvom nich a toho, ako oni situáciu prežívajú. Je preto potrebné zabezpečiť rodičov, aby sa cítili bezpečne, dokázali byť pokojní aj v tejto náročnej dobe. Dôležitá je podpora rodičov zabezpečenie ich potrieb od základných, ako je pravidelná strava a spánok až po pocit bezpečia. Keď budú rodičia v pohode, aj dieťa bude prežívať pocit pohody.   Tiež si treba uvedomiť, že aj deti zrazu stratili kontakt s kamarátmi v škôlke. Stratili tiež svoj pravidelný režim. Dobré je dieťaťu vytvoriť tento režim od vstávania raňajok, obeda  až po večeru a spánok. Pravidelný režim dodáva pocit stability a toho, že veci bežia ako majú. Niektoré škôlky dokonca zaradili do svojho vyučovania aj online vyučovanie, kde sa môžu pripojiť aj iné detičky, ktoré sú doma a rodičia ich do škôlky z rôznych dôvodov nevrátili. Učia sa spolu a stretávajú sa online. Nebojte sa toho. Skúste sa spojiť s rodičmi, či by aspoň na pol hodinku, vedeli zariadiť, aby sa ich deti rozprávali a hrali cez videorozhovor, trávili spolu trochu času. Čo si o tom myslíte? Ak Vás toto riešenie neoslovilo, nebojte sa napísať nám a spolu s Vami budeme hľadať iné riešenia.
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Katka

michal
moje dve 8 ročné deti sedia doma vždy len čumia do knih a su strasne nervozne a žena ich nechce pustit von čo jej mám povedat aby ich pustila von
Dobrý deň Michal. Vidím, že Vám záleží na tom, aby Vaše deti trávili čas aj vonku a boli pokojnejšie, čo veľmi oceňujem. Nakoľko mám len pár informácií o situácií u Vás doma, nie je možné poskytnúť Vám všeobecnú radu, ktorá určite zafunguje. To, čo Vám odporúčam je otvorene hovoriť s Vašou ženou a dôvodoch, prečo nechce deti pustiť von. Hovorte o tom a spolu hľadajte tie možnosti, vďaka ktorým bude Vaša manželka ochotná deti pustiť von na taký čas, na akom sa spolu dohodnete. Je možnosť sa aj dohodnúť, že ak nechce, aby chodili teraz, v tomto čase samé, že budete chodiť spolu ako rodina. Ak by ste mali záujem prebrať to bližšie a nájsť konkrétne riešenie, “šité na mieru” pre Vašu rodinu, neváhajte nás kontaktovať na našich linkách pomoci.
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona

Anonym 
Dobrý večer, ako zamestnanec verejnej spravy zažívam bossing, natlak, rozdielne zaobchadzanie. ako by ste sa s danou situaciou vyrovnali / bojovali? 
Dobrý deň, situácia, ktorú popisujete určite nie je jednoduchá a v prvom rade Vás chcem oceniť za odvahu podeliť sa s nami o to, čo v práci zažívate. To, čo popisujete by sa určite nemalo diať, niekto nemá právo Vám akýmkoľvek spôsobom ubližovať. Chcem Vám dať do pozornosti Inšpektorát práce, ktorý pôsobí v každom krajskom meste, kde môžete podať podnet na prešetrenie –  https://www.ip.gov.sk. Rovnako sa môžete obrátiť na naše linky pomoci, kde spolu s našimi poradcami môžete hľadať spôsoby ako túto situáciu zvládnuť a ako postupovať.
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona

Anonymous
Čo sa týka 3 vecí čo mi prinesú radosť, čo ak neviem čo by ma rozveselilo, z čoho by som mal radosť? Čo ak sa cítim zbytočne nemastno neslano?
Vnímame, že premýšľate nad tým, čo by Vám prinieslo vlastne radosť. Pri premýšľaní nad, pre nás radostnými vecami, aktivitami nám môžu pomôcť otázky typu: Čo mi tú radosť prinášalo v minulosti? Pri čom som ju pocítil naposledy? Pri akej činnosti alebo osobe som rád? V akej chvíli cítim ten pocit, že na mne záleží, že som potrebný? Ak by ste sa o tej téme rád porozprával viac, môžete sa obrátiť na naše linky pomoci. Sme tu pre Vás a prajeme veľa síl.
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Lenka

Anonymous
Prečo je málo školských psycholólogov? Prečo je to tak? Toto si myslím že je otázka ktora asi bude sedieť Marekovi  (edited)  
Úprimne nás teší, že tento nedostatok vnímate aj Vy. Táto otázka by mala byť skôr smerovaná na vládu a kompetentných niečo s tým spraviť. Stovky škôl na Slovensku majú školského psychológa alebo sociálneho pedagóga, stále je však mnoho takých, kde nie sú. Navýšenie počtu škôl, ktoré by mali školských psychológov si vyžaduje systémovú zmenu. O tejto téme sme hovorili aj na našej Medzinárodnej vedeckej konferencii – Krízová intervencia v školách, kde samotný minister školstva prisľúbil zmeny v tejto oblasti.
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona

Anonymous
Ako mám pomôcť kamarátovi/ kamarátke keď majú ťažké obdobie napr. pri rozvode ich rodičov alebo pri depresii?
Už len to, že ste boli na tejto diskusii a že ste tú otázku pridali, svedčí o tom, aký/á skvelý/á kamarát/ka ste! Pokiaľ si niekto blízky vo vašom okolí prechádza náročným obdobím, to najviac, čo môžete urobiť je byť mu oporou. Znamená to, že sa môžete pravidelne zaujímať o to, ako sa vášmu blízkemu darí, poskytnúť mu priestor na vyrozprávanie sa a aktívne ho počúvať, podporiť a povzbudiť ho, tráviť čas spoločne napríklad pri obľúbených aktivitách (aj keď len online formou). Je veľmi nápomocné, ak Váš blízky vie, že kedykoľvek to bude potrebovať, môže sa na Vás obrátiť. Je tiež dôležité pri tom myslieť na seba, venovať čas tomu, čo dodáva energiu a radosť práve Vám, mať možnosť a priestor s niekým hovoriť. Samozrejme pokiaľ nie ste odborník a neviete ako v takejto situácii postupovať, je to úplne v poriadku a môže byť veľmi nápomocným ak spoločne s blízkym budete hľadať možnosti pomoci.
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Katka

Anonymous
Dobry večer, ako su na tom psychologovia a psychiatri zo sedeniami online cez zoom a podobne prosim Vas?
Dobrý deň. V súčasnej dobe je kvôli pandemickým opatreniam mnoho odborníkov naklonených poskytovať informácie, konzultácie a dokonca aj sedenia telefonicky alebo online formou. Závisí aj od konkrétneho odborníka, u ktorého sa o jeho aktuálnych postupoch môžete určite informovať. Pokiaľ odborníka ešte len hľadáte, pomôcť Vám v tom môže stránka https://ipcko.sk/mapa-pomoci/, kde nájdete kontakty na psychológov a psychiatrov vo Vašom okolí. Prajeme veľa síl.
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Lenka

Anonymous
Od kedy do kedy je možné písať s tým že odpoviete? A do koľkých minút/hodín odpisujete? 
IPčko funguje nonstop, anonymne, diskrétne a bezplatne. S našimi poradcami sa môžete spojiť cez chat, telefón alebo video, v takom prípade s nimi komunikujete okamžite, v reálnom čase. Tiež nám môžete napísať e-mail, na ktorý dostanete odpoveď do 24 hodín. Všetky kontakty nájdete na www.ipcko.skwww.krizovalinkapomoci.sk,www.dobralinka.sk
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona

Lucia
Ako sa vyrovnať so samovraždou kamarátky? Kvôli obmedzeniam nebola možnosť zúčastniť sa ani pohrebu a dôstojne sa rozlúčiť aj s ostatnými kamarátmi
Lucia, v prvom rade ma veľmi mrzí Vaša strata. Samovražda je skutočne akt, ktorý zasiahne široké okolie človeka, preto veľmi oceňujem, že hľadáte možnosti, ktoré Vám pomôžu to prekonať, zvládnuť. Lucia, hovorte o tom, čo prežívate. Stratiť niekoho nie je jednoduché a je to proces, ktorým si prechádza každý, kto niekoho blízkeho stratil. Neostávajte s tými pocitmi osamote, zverte sa niekomu, komu vo svojom okolí dôverujete. Sme tu pre Vás aj my, na našich poradniach a naši poradcovia Vám taktiež pomôžu to prekonať. Chcem Vám dať do pozornosti ešte jeden náš podcast. Môžete tam nájsť rôzne spôsoby, ktoré Vám pomôžu sa s kamarátkou rozlúčiť, aj keď ste nemohli ísť na pohreb. Podcast sa volá, Ako sa rozlúčiť bez rozlúčky. Sme tu pre Vás, Lucia.
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Katka

Marián Steiner
Aké krátkodobé a dlhodobé zmeny by ste navrhli zaviesť v školstve, aby vzdelávanie dopomáhalo mladým ľuďom zvládať negatívny dopad pandémie a dlhodob.izolácie?
Za nás môžeme odpovedať iba z hľadiska psychológie. Ukázalo sa aj počas tohto obdobia pandémie, že je dôležité mať na trvalý pracovný úväzok aj školského psychológa. Máme informácie o tom, že niektorí školský psychológovia, na svojich školách zaviedli pravidelné “triednické hodiny”, počas ktorých so študentmi, v jednotlivých triedach riešili práve toto, zvládanie pandémie, izolácie, stresu a mnoho ďalších vecí, ktoré mladí ľudia počas pandémie prežívajú. Zároveň ich študenti a žiaci oslovovali aj individuálne a v súkromí, dištančne s nimi školskí psychológovia riešili ťažkosti, ktoré prežívajú. Toto je dlhodobá zmena, o ktorú sa psychológovia snažia dlhodobo, zabezpečiť, aby každá škola mala povinnosť zamestnávať školského psychológa na trvalý pracovný pomer, samozrejme s podporou štátu. Ukázalo sa to ako silná potreba ešte pred pandemickou situáciou a táto pandémia túto potrebu ešte viac posilnila.
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Katka

Anonymus
Dobrý deň, mám stres cez distančne vyučovanie keď píšeme testy dá sa stim niečo robiť,alebo ako sa mám zbaviť toho stresu?
Dobrý deň. Testy alebo iné skúšky môžu byť naozaj náročné a veľmi stresujúce. Stres je však niečo, s čím sa samozrejme dá pracovať. Niekedy ľuďom pomáha napríklad dychové cvičenie, rozhovor s niekým, intenzívnejšia príprava (napr. vyskúšať si to nanečisto pred testom prejsť so spolužiakom), prechádzka pred testom, spravenie si pohodlia pri teste,… Pri premýšľaní nad tým, čo konkrétne by pri zmierňovaní stresu mohlo pomôcť práve Vám, by Vám mohli pomôcť nasledujúce otázky: Čo alebo kto Vám v minulosti pomáhalo zvládnuť/zmierniť stres pri teste? Je pri niektorých testoch stres silnejší a pri niektorých slabší? Ak áno, v čom je rozdiel? Čo Vám zvykne počas dňa priniesť upokojenie, úľavu? Čo z toho by ste mohli vyskúšať? Držíme Vám palce pri testoch a pri zvládaní stresu! 
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Lenka 

Katka 
Ked sa clovek nastavi na totalnu izolaciu, pricom zisti,ze si s tym vystaci, co robit potom ked socializacia bude opat mozna,no clovek sa nebude vediet zaradit
Dobrý deň Katka. Z Vašej otázky mám dojem, akoby ste mali obavy, z niečoho čo sa môže udiať v budúcnosti. Takéto obavy sú prirodzené a oceňujem, že sa na situáciu chcete vopred pripraviť. Skúste sa zamerať na to, čo je vo Vašich možnostiach, ako Vy môžete túto hypotetickú situáciu ovplyvniť, zmeniť, či dokonca úplne zvrátiť. Radi to s Vami preberieme aj bližšie na našich linkách pomoci, neváhajte nás kontaktovať, ak to tak budete cítiť.
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona

Anonymous
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na nejaké rady, ako sa rozptýliť doma v tejto dobe? Aby som nemyslela na celú situáciu s covidom a tak 😀 
Dobrý deň. Zamerať svoje myšlienky v aktuálnej dobe mimo covid môže byť naozaj veľmi prínosné! Covid síce zasiahol životy všetkých z nás, ale existuje mnoho vecí, ktoré si tiež zaslúžia našu pozornosť, a tak je super, že sa o toto rozptýlenie snažíte! Je dôležité zostať informovaný o tom čo sa deje, ale môže pomôcť obmedziť sledovanie informácií o pandémií na jeden-dva overené zdroje, napríklad 15 minút do dňa. Venujte čas aktivitám, ktoré Vás doma bavia (možno je to cvičenie, čítanie, pozeranie dobrého seriálu, filmu,…), nezanedbajte kontakt s ľuďmi, na ktorých Vám záleží (aj keď len v online forme). Môžete si stanoviť nové ciele, ktoré by ste mohli počas pandémie dosiahnuť (naučiť sa nový jazyk, zdokonaliť sa vo varení,…). Premýšľajte nad chvíľami, kedy sa Vám podarilo v poslednej dobe od situácie s covidom rozptýliť a pokiaľ chcete, posilnite také situácie, majte ich viac. Na Vašu otázku neexistuje jedna správna rada, toto sú isté možnosti, ktoré môžete vyskúšať aby ste našli to správne pre Vás. Je úplne v poriadku, ak to budete chvíľu hľadať. Prajeme Vám v tom veľa síl! Tiež sa môžete obrátiť na naše linky pomoci, kde Vám s tým radi pomôžeme.
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Lenka  

Anonymous
Prosím poraďte, ako zvládať negatívny tlak od rodičov, ktorí popierajú pandémiu. Ďakujem 
Dobrý deň. Toto je otázka, ktorú si kladie momentálne mnoho ľudí a veľmi chcem oceniť, že na ňu hľadáte odpoveď. Aj keď to znie zvláštne, popieranie môže byť jeden zo spôsobov, ktorí si prisvojili Vaši rodičia, ako spôsob vnútorného zvládania tejto situácie. Určite sa dá predísť konfliktu. Dôležité je si uvedomiť, že sme sa neprišli hádať ani na seba útočiť. To, že s niekým nemáme rovnaký názor, nijako nebráni tomu aby sme sa chápali po tej ľudskej stránke. Opäť máme viacero možností, ako tieto situácie zvládnuť.
– Vyhnúť sa tomu, nenechať sa zatiahnuť do diskusie. Ak máme pocit, že táto téma môže byť problematická, máme možnosť vyhnúť sa jej, alebo jednoducho povedať, že sa na túto tému nechceme rozprávať a vyzdvihneme, pripomenieme to, prečo sme sa stretli a to sú naše spoločné hodnoty, ciele.
– Výzva/ žart. Zaujímavé môže byť, keď si z toho spravíme nejakú vtipnú hru. Zavedieme si pravidlo, že o COVIDe sa nerozprávame a kto toto pravidlo poruší bude musieť splniť nejakú vtipnú alebo menej obľúbenú úlohu, napr. umyť všetok riad, zaspievať vianočnú koledu, povedať vtip a pod.
– Spoločné hodnoty. Argumenty a fakty nie sú v tomto prípade užitočný nástroj. Kľúčovým môžu byť spoločné hodnoty to čo nás v ťažkej situácii spája, všetci chceme bezpečie. To môže byť aj bezpečie z istôt, nie len bezpečie pred vírusom. Pred pandémiou pocit bezpečia vytvárali aj istoty v práci, istota vo finančnom zárobku, dokonca aj istota v tom, že môžeme ísť kedy chceme, kam chceme. Taktiež všetci chceme byť zdraví, všetci túžime po pochopení, prijatí, ľúbení.
To je reč, ktorej rozumejú všetci univerzálne. Vypočuť si aj iné názory a nájsť v nich práve tieto hodnoty.  Ako som povedal, myslím si, že faktami sa nedá poraziť súpera v diskusii, ktorá nie je odborná ale osobná. To že druhý zostane ticho, neznamená že som hádku vyhral. Ak však vidíte, že na Vás tieto rozhovory nevplývajú dobre, nebojte sa tým rozhovorom aktívne vyhýbať, odchádzať z nich. Dajte najavo, že o tom s nimi hovoriť nebudete a zmeňte tému. Ak aj naďalej budú pokračovať, nikto Vám nebráni aj fyzicky z miestnosti odísť a tým dať najavo, že o tejto téme naozaj nechcete diskutovať. A postarajte sa o seba. Nezabúdajte na to, čo Vám pomáha sa upokojiť, uvoľniť.
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Katka 

Anonymous
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať ako zvládnuť odlúčenie od partnera, žijúceho v zahraničí počas celej doby pandémie?je to náročné obdobie a trvá takmer rok
Verím, že je to pre Vás náročná situácia a verte, že v tom nie ste sama, mnoho párov zostalo odlúčených. Odporúčame Vám zintenzívniť všetky ostatné formy kontaktu, ktoré máte dostupné a tiež sa môžete zamerať na spoločné plánovanie do budúcnosti. Čo bude prvá vec, ktorú spravíte, keď sa stretnete, kam spoločne pôjdete, čo budete robiť?
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona 

Anonymous
Ako funguje IPčko? Bezplatne? Len vám človek napíše? 
IPčko funguje nonstop, anonymne, diskrétne a bezplatne. S našimi poradcami sa môžete spojiť cez chat, telefón alebo video, v takom prípade s nimi komunikujete okamžite, v reálnom čase. Tiež nám môžete napísať e-mail, na ktorý dostanete odpoveď do 24 hodín. Všetky kontakty nájdete na našich weboch (www.ipcko.skwww.krizovalinkapomoci.skwww.dobralinka.sk).
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona

Anonymous
Pozdravujem, prosím môžete sa spýtať ako konať ak je podozrenie na násilie páchané na dieťati alebo aj dospelom. Upozornite na možnosť anonymity prosím
Ak má niekto podozrenie, že sa v domácnosti v jeho okolí odohráva násilie, neváhajte kontaktovať políciu. Ak je v domácnosti aj dieťa, je ešte možnosť kontaktovať aj oddelenie Sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately (skratka SPODaSK). Je to oddelenie, ktoré je pod Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny a nachádza sa v každom okresnom meste a má práve chrániť deti aj pred násilím. Ktokoľvek vie dať podnet ako na polícii, tak aj na tomto oddelení aj anonymne. Na oddelenie SPODaSK alebo políciu môžete ísť buď osobne alebo to môžete nahlásiť aj telefonicky. SPODaSK má takú linku na čísle 0800 191 222 a na polícii to viete nahlásiť na čísle 158. Ak má niekto v okolí takú rodinu, môže spolu s nimi alebo aj v ich mene osloviť aj rôzne organizácie, kde dospelý aj s dieťaťom môže takto odísť do bezpečia. Posielam stránku, kde sú takéto kontakty na SPODaSK a tie organizácie dohľadateľné podľa mapy krajov. Stránka je TU. Keďže najmä v čase pandémie narástol počet prípadov domáceho násilia a ľudia tak nevedia ísť kvôli pandémií do bezpečia, vytvorili sme nástroj, ako si vytvoriť bezpečnostný plán v prípade domáceho násilia. Vďaka tomu plánu si vie každá rodina vytvoriť možnosti pomoci v prípade, že sa u nich odohráva domáce násilie. Stránku, kde je tento plán zverejnený, prikladám TU. V neposlednom rade sme tu aj my. Linky pomoci, kde taktiež môže anonymne a bezplatne hľadať pomoc ten, kto je obeťou domáceho násilia bez ohľadu na to, či ide o dieťa alebo dospelého. 
Na Vašu otázku odpovedala psychologička Katka

Anonymous
Aký máte názor na tzv. „výchovnú“ facku?
Niečo ako “výchovná” facka neexistuje. Vždy ide o fyzické (a aj psychické) ublíženie niekomu (dieťaťu). Považujeme za dôležité scitlivovať našu spoločnosť na prejavy násilia. Akýkoľvek prejav, forma a intenzita násilia sú trestným činom.Aj samotné výskumy ukazujú, že omnoho efektívnejšie ako akékoľvek tresty sú odmeny za žiaduce správanie. Skúste sa zamerať na to čo má dieťa rado, čím ho viete potešiť za ,,dobré”  správanie.Veľmi efektívnym spôsobov je uzatváranie dohôd. Porozprávajte sa o tom, ako situáciu vnímate Vy a čo očakávate. Vypočujte si ako to ono samé vníma. Nájdite spoločné hranice. Stanovte si odmenu aj trest. Trestom môže byť odobratie vecí, ktoré má rád ako sankcia za porušenie spolu stanovenej dohody. Je dôležité dohodu dodržiavať či už ide o odmenu alebo trest. Ak sa niečo vo vašom alebo jeho vnímaní zmení, nájdite si čas na úpravu dohody a vypočutie. Veľmi vám držím palce. Ak by ste potrebovali poradiť sa, neváhajte sa obrátiť aj na naše linky. 
Na Vašu otázku odpovedala sociálna pracovníčka Simona

ĎAKUJEME za Vaše otázky.
Ak máte záujem, sledujte našu činnosť na našom Facebooku a Instagrame.
Ak sa Vám naša práca páči a chcete nám pomôcť pomáhať, veľmi nám pomôže pravidelná finančná podpora. Najjednoduchšie je to prostredníctvom portálu DARUJME.SK.

ĎAKUJEME.