Partneri, partnerky, rodičia, šéfovia, šéfky, politici a političky, umelci, umelkyne, celebrity, nastupujúce generácie, či celá spoločnosť. Ak by vás zaujímalo, čo môže spájať všetky tieto osoby, či skupiny, po zadaní tých správnych slov do internetových vyhľadávačov veľmi ľahko nájdete odpoveď. Všetci a všetky totiž môžu byť narcistami a narcistkami, správať sa narcisticky, či trpieť narcizmom.

Mediálny záujem o narcizmus, narcistické správanie, narcistické vzťahy, narcistické črty, či narcistickú poruchu osobnosti na Slovensku rastie. Aj keď môžete naraziť na výstupy rôznej kvality, v princípe je to dobrá správa. Len otvorenou diskusiou môžeme dosiahnuť detabuizáciu, destigmatízáciu a normalizáciu nielen v tejto, ale aj v celej oblasti psychických ochorení, porúch osobnosti a duševných ťažkostí, a tak ponúknuť pomoc ľuďom, ktorí nimi trpia a ich blízkym.

Preto sme sa nielen o tom, čo je to narcizmus a narcistická porucha osobnosti, aký je medzi nimi rozdiel, kde končí zdravý a začína narcizmus patologický, ale aj o tom, ako byť ľuďom, ktorí ním trpia nápomocný, rozprávali so psychiatričkou, psychoterapeutkou a autorkou viacerých publikácií o narcizme MUDr. Andreou Heretikovou Marsalovou.

— — — — —

Spomenuté a súvisiace epizódy:

⌲ O hraničnej poruche osobnosti s Antonom Heretikom: ipcko.sk/trpia-oni-aj-ich-okolie-aky-je-zivot-ludi-s-hranicnou-poruchou-osobnosti-podla-psychologa-antona-heretika
⌲ O úzkostiach a depresiách s Martinom Milerom: ipcko.sk/spat-k-zakladom-preco-mame-uzkosti-a-depresie
⌲ O psychoterapii s Jánom Ballxom: ipcko.sk/co-vas-caka-na-psychoterapii
⌲ O psychofarmakologickej liečbe s Andrejom Turanom: ipcko.sk/psychofarmakologicka-liecba-antidepresiva-anxiolytika-na-co-sa-pripravit

— — — — —

00:00 Úvod

01:33 Čo je to narcizmus, ako tento pojem správne chápať?

03:51 Čo sú znaky zdravého narcizmu? Ak si neveríme, znamená to, že máme problém s našim narcizmom?

06:29 Kedy sa zdravý narcizmus preklápa do patologického? Kedy hovoríme o zvýraznených črtách osobnosti a kedy už o poruche osobnosti? Kedy je vhodné vyhľadať odbornú pomoc?

09:42 Koľko ľudí trpí podľa štatistík narcistickou poruchou osobnosti? Žijeme v narcistickej dobe?

13:45 Čo sú diagnostické kritériá narcistickej poruchy osobnosti? Je ľahké ju diagnostikovať?

17:33 Aké druhy správania sprevádzajú narcistickú poruchu osobnosti?

22:10 Ako vzniká narcistická porucha osobnosti? Ako môžeme vo výchove ovplyvniť jej vznik u dieťaťa?

27:18 Ako môže pokračovať život s narcistickou poruchou osobnosti v dospelosti? Aká je kvalita ich vzťahov?

32:00 Ako pomôcť ľuďom s narcistickou poruchou osobnosti? Ako s nimi komunikovať, spolupracovať a čo môže pomôcť pri problémoch vo vzťahu?

37:31 Ako prebieha liečba narcistických klientov, klientiek v psychoterapii?

40:22 Nakoľko pacienti a pacientky s narcistickou poruchou osobnosti reflektujú svoje správanie? Je dobré ak poznajú svoju diagnózu?

42:27 Aká je prognóza liečby? Mení sa niečo samovoľne aj vekom?

44:48 Ako si udržať v sebe zdravý narcizmus?

— — — — —

Nezostávajte so svojimi ťažkosťami sami a využite pomoc odborníkov: ⌲ IPčko.sk ⌲ Dobrá linka ⌲ Krízová linka pomoci | 0800 500 333 ⌲ Klub Machovisko ⌲ Káčko ⌲ Mapa pomoci

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ Facebook ⌲ Instagram ⌲ Youtube ⌲ podcast[@]ipcko.sk

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu) ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko)

Naše štúdio je k dispozícii aj na prenájom ⌲ Chcem vedieť viac!

hmmm… pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko ⌲ Dramaturgia: Katka Makara ⌲ Produkcia a odborný dohľad: PhDr. Marek Madro,PhD. MBAPaedDr. Zuzana Juráneková, MBA a Mgr. Lenka Nemcová

Apple podcasty ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Youtube ¦ PodBean ¦ RSS