Na začiatku boli blogy, potom prišli videá, neskôr podcasty. Technologický pokrok neustále napreduje a preto sa aj my prispôsobujeme novým komunikačným formám a formátom. No a najnovšie frčia streamy. Čo to vlastne je?

Nič viac a nič menej ako živý videoprenos. Tu a teraz, neopakovateľne, autenticky. A hlavne interaktívne. Na platforme Twitch môže streamovať ktokoľvek čokoľvek a ešte popri tom môže komunikovať s divákmi prostredníctvom chatu, ktorí tak môžu zasahovať do diania. Preto sa Twitch stáva pre deti a mladých ľudí oveľa viac atraktívnejším prostredím ako Facebook, Youtube, či iné sociálne siete.

A keď prežívajú ťažkosti, rovnako aj tam hľadajú odpovede. Pýtajú sa gamerov (hráčov počítačových hier), youtuberov a ďalších influencerov, ktorí sa na Twitch pomaly, ale isto presúvajú. A nielen ich, vlastne aj všetkých divákov, ktorí sledujú stream s nimi. Na jednom mieste tak majú autoritu a zároveň aj komunitu.

No nie vždy sa im dostane pomoci, prijatia a správnych informácii. Nie vždy chcú ľudia úprimne poradiť. Nie vždy vedia, čo presne robiť. Twitch preto pripomína divoký západ. Vedľa seba nájdete serióznych ľudí aj úplné bizarnosti. Môžete sa tam príjemne zabaviť, pokecať s kamošmi, ale sa aj dobre povadiť a stretnúť ľudí, ktorých moc za vzory nepovažujete.

Preto sme sa v rámci nášho projektu Online terénna práca rozhodli vstúpiť aj do tohto priestoru a byť tam pre tých, ktorí potrebujú pomoc a nevedia nájsť nikoho na koho by sa mohli obrátiť a kto by im pomohol. A to sa nedá inak, len tými istými prostriedkami, aké používajú aj ostatní. Začali sme teda streamovať.

O tom ako nám to ide, ako naše streamy vyzerajú, ale aj o tom, ako prebiehali Vianoce sme sa rozprávali so psychologičkou a koordinátorkou projektu Online terénna práca a psychológom a našim hlavným streamerom Marekom Madrom.

Naše streamy naživo môžete sledovať TU, vybrané záznamy nájdete TU.

Podcast hmmm… nájdete aj na FACEBOOKU a INSTAGRAME. Podporiť nás môžete pomocou programu PATREON, prenájmom nášho ŠTÚDIA, alebo aj zdieľaním.

Tento diel podcastu bol podporený z FONDU SK-NIC a Nadáciou Pontis.

A na záver oprava. V podcaste sme nesprávne uviedli dátum workshopu TÍNEDŽER V ONLINE SVETE. Ten sa bude konať 29. januára.

Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Stitcher ¦ PodBean ¦ RSS