Uprostred hlavného mesta v pivnici jedného dvora na Obchodnej ulici práve na zrkadlo kreslí portrét samej seba 20 ročné dievča, ktoré sa pred niekoľkými mesiacmi pokúsilo o samovraždu. Mladý psychológ, ktorý tu dobrovoľnícky pracuje jej kladie otázky a pýta sa na osobu zobrazenú na zrkadle. Jeho kolegyňa – sociálna pracovníčka, vyšla práve von s letákmi v ruke a úsmevom na perách. Pozýva mladých ľudí z ulice na kofolu, kávu či horúcu čokoládu. Partia chalanov vojde dovnútra a hneď sa chopia spoločenských hier a drvia kalčeto. Pridáva sa k nim ďalšia dobrovoľníčka. Po troch kofolách hádžu drobné do hlineného prasiatka a odchádzajúc s úsmevom dodávajú: „Dik za pokec. Ty by si kľudne mohla byť psychologička.“ Domáci si medzi sebou vymenia usmievavé pohľady a odzdravia mladých.
V novembri minulého roka sme spolu s našimi priateľmi, podporovateľmi a zástupcami ďalších organizácii otvoril unikátny projekt nízkoprahového kontaktného centra s názvom UPside. Toto miesto sa stalo útočiskom mnohých mladých ľudí, veľmi veľa z nich má za sebou zložitý a boľavý príbeh.
UPside je situovaný presne do stredu Obchodnej ulice v Bratislave, pretože táto je známa víkendovou zábavou mladých ľudí a rôznymi problémami a ohrozeniami, ktoré s tým pre mladých súvisia.
V UPside pracujú dobrovoľnícky odborne vyškolení pracovníci z oblasti psychológie a sociálnej práce, ktorí sa dávajú k dispozícii mladým na rozhovor pri čokoláde, kofole alebo domácej limonáde. Našim klubom prešli už stovky mladých, pre ktorých sa toto miesto stalo výnimočným trenažérom lepšieho života, vytvorili sa v ňom nové priateľstvá a príležitosti.
Vytvorili sme teda účinnú bezpečnú alternatívu voči všetkému, čo mladí poznali a niektorí zistili, že UPside je presne to, kam chcú patriť.
V klube je pre mladých vždy pripravených množstvo spoločenských hier, knižnica, kaviarnička, kalčeto, atraktívny program, výlety a workshopy. Mladí sa buď zapoja, alebo robia niečo iné. Medzi mladých vychádzame aj na ulicu, aby sme im ponúkli pomoc, ak ju potrebujú.
Často sme svedkami osobných bojov mladých a vyrovnávaním sa s tým, čo si v živote zažili. Na pomoc pre nich využívame odborné skúsenosti z internetovej poradne IPčko.sk, ktorú sme spustili už pred tromi rokmi a je vo veľkej miere využívaná mladými ľuďmi v krízových situáciách.
Život v nízkoprahovom klube UPside býva pestrý. Dobrovoľníci – absolventi a študenti psychológie a sociálnej práce sa denne stretávajú s mladými a počúvajú ich príbehy. Niektorí mladí pri návšteve klubu prvýkrát v živote zažili pochopenie. V osobnom kontakte sú dobrovoľníci veľmi bezprostrední a pri rozhovore viete, že sa v danej chvíli venujú iba vám.
Pred pár dňami sme museli našim klientom oznámiť, že náš projekt na Obchodnej ulici zrejme skončí.
S jeho prevádzkou sú spojené nemalé finančné náklady, ktoré si už ďalej nemôžeme dovoliť, pretože už teraz dlžíme za nájomné v priestoroch, kde klub pôsobí. Nechceme sa vzdať, intenzívne sa snažím situáciu riešiť na magistráte a s kompetentnými v mestskej časti, no vyzerá to tak, že to bude ešte dlhý a komplikovaný process, aj keď počúvame o tom, že náš projekt určite treba udržať. No čas už nemáme. V týchto dňoch majitelia priestorov, kde UPside sídli, čakajú na podpis nájomnej zmluvy na ďalšie obdobie a aj na vyplatenie dlžného nájmu. Veľmi chceme v projekte UPside pokračovať, no keďže sa nám nedarí nájsť dostatočnú podporu (aj finančnú), projekt budeme musieť ukončiť. Pre našich klientov je to nepredstaviteľné a musím s ľútosťou uznať, že aj mne sťahuje pri tejto predstave hrdlo. UPside majú mladí radi, jedna z našich klientiek každý týždeň precestuje stovky kilometrov, aby sa nadýchla našej atmosféry – to hovorí za všetko.
Keďže v našom tíme veľa o situácii hovoríme a spolu hľadáme riešenia, nechceme to vzdať a do poslednej chvíle chceme zabojovať. Poskytovať dostatočné sociálne služby pre svojich obyvateľov by mal štát. Mali by sme sa tu cítiť bezpečne a mali by sme nájsť oporu a aj odbornú pomoc v situácii, keď to ktokoľvek z nás potrebuje. No vieme, že nie všetko funguje tak, ako by malo. Preto sme sa o pomoc obrátili na tých, ktorým sa páči, čo robíme a prosíme ich o finančnú podporu.
Veľmi nás potešili podporné reakcie zo strany médií, ktoré nás poznajú, kde vyšli články na našu podporu a prišlo k nám aj desiatky podporných správ od ďalších organizácií a milých ľudí. Keďže fungujeme v rámci tretieho sektora, nemáme veľa možností, ako našu nemilú situáciu riešiť.
Keď sa o blížiacom konci projektu UPside dozvedeli, samozrejme, aj klienti, hneď sa zaktivizovali a spoločne sme hľadali spôsoby, ako by aj oni mohli prispieť a pomôcť. Poobzerali sme sa po klube a zbadali sme množstvo výrobkov, ktoré počas ôsmych mesiacov vyrobili na tvorivých dielňach s našimi dobrovoľníkmi. Rozhodli sa usporiadať elektronickú eAukciu vlastných výrobkov a pripojili aj svoj kratučký príbeh.
Dievča kresliace na zrkadlo je dnes pravidelnou návštevníčkou UPsidu a jednou z približne 500 mladých ľudí, ktorí za osem mesiacov klubovej činnosti UPsidu prešli rukami pracovníkov klubu.
Jeden z našich pracovníkov z UPsidu povedal: „My sami dobrovoľníci z UPsidu častokrát zostaneme prekvapení z toho, aký obrovský potenciál sa skrýva v mladých, ktorí dostanú príležitosť. A všimli sme si, že pomoc funguje na obidve strany. Pri práci s klientmi som sa naučil mnoho o pomáhaní iným, ale zďaleka nie tak veľa, ako som sa dozvedel sám o sebe. Práve v UPside som pochopil, prečo je pomáhanie iným tak dôležité.“
Osem mesiacov existencie tohto miesta ukázalo, že to má zmysel a že túto službu IPčkari robiť vedia. Celá práca UPside klubu je namierená na rozvoj mladých. Vychádza z viery v to, že aj smutné príbehy môžu mať šťastný koniec. IPčko dostalo za svoje projekty už množstvo ocenení, no najväčšiu radosť máme, ak sa niekto z našich klientov rozhodne naštartovať svoj život.
Mnohokrát sme sa pri práci s mladými presvedčili o tom, že je to tak. Aj my dnes zažívame tú ťažšiu kapitolu života. Nevieme, či bude našou poslednou, ale veríme, že aj náš príbeh má šancu na šťastný koniec.
Ďakujem, že ste si môj blog prečítali až sem.
Veľmi chceme v projekte UPside pokračovať. Svoju službu robíme pre mladých zadarmo s pokorou a láskou a vidíme, že má pre nich veľký zmysel.
Potrebujeme dať do konca mesiaca dokopy veľkú sumu (5000eur).
Verím, že sa nám to spolu podarí.
Podporiť našu prácu s mladými
môžete na: https://ipcko.darujme.sk/877/.
Ďakujem.
Madro Marek, riaditeľ občianskeho združenia IPčko