V našom podcaste často hovoríme, že odborníci Vám dokážu pomôcť. Psychológovia, psychoterapeuti, psychiatri, sociálny pracovníci, špeciálny pedagógovia a mnohí ďalší. Preto si ich aj voláme k ná do štúdia a rozprávame sa nimi o ich povolaniach. Aby sme Vám ich predstavili, vysvetlili čím sa zaoberajú a priblížili v čom Vám môžu byť nápomocní.
Vieme totiž, že v spoločnosti voči mnohým pomáhajúcim profesiám stále panuje množstvo predsudkov. Duševné ťažkosti sú tiež stigmatizované a viacerí máte preto obavy z návštevy takéhoto odborníka.
Rovnako však nemôžeme ignorovať fakt, že profesionálna úroveň niektorých nie je na vysokej úrovni a máte tak s nimi veľmi negatívne skúsenosti. Nie je preto nezvyčajné, ak si títo „odborníci“ do klientských vťahov prinášajú vlastné problémy a nakoniec tak skôr pomáhajú sebe ako druhým.
Situáciu však nemôže vnímať len takto čiernobielo. Vieme, že množstvo profesionálov chce úprimne pomáhať a aj vie ako na to, nie vždy sa im však podarí klientom poskytnúť to, čo očakávajú a potrebujú. Takáto spolupráca môže mať zároveň aj rôzne fázy, ktoré sa môžu prejaviť napríklad aj zhoršením symptómov, Často však ide o súčasť terapie, či iného pomáhajúceho vzťahu.
Čo teda robiť v situácií, keď nám nesadne pomáhajúci profesionál? Ako rozoznať, že nejde o odborníka? Kedy vytrvať a kedy naopak odísť zo spolupráce? Aká je motivácia ľudí v týchto odboroch a čo môžu robiť aby svojim klientom neubližovali?
Aj o tom sme sa rozprávali so psychoterapeutom a supervízorom zo spoločnosti Coachingplus Vladimírom Hambálkom.
Sme veľmi radi, že nás počúvate a ešte viac budeme ak nás stihnete ešte podporiť pomocou 2% z Vašich daní. Rovnako sa môžete stať aj našim Patreonom, môžete nás zdieľať na Facebooku, alebo Instagrame, prenajať si štúdio, či nám napísať vaše nápady a pripomienky na mail: podcast@ipcko.sk
Ďakujeme a nezostávajte sami:)
Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Stitcher ¦ PodBean ¦ RSS