Keď sa povie detský domov, možno viacerých a viaceré z Vás premkne ľútosť. Je to samozrejme smutné, keď dieťa nemôže vyrastať zahrnuté láskou svojich rodičov a miesto toho žije v akejsi štátnej inštitúcii. Hneď za tým však môže nasledovať myšlienka, že takéto zariadenie, či už sa volalo detský domov, sirotinec alebo inak, poznáme z histórie už veľmi dlho, a tak asi má svoj zmysel.
Možno uvažujete takto, možno nie, faktom však zostáva, že opustené deti vždy boli a vždy budú súčasťou našej spoločnosti, ale ústavná starostlivosť je len jednou z možností ako sa o ne postarať.
Preto sme v najnovšej epizóde podcastu hmmm… hovorili nielen o tom, aké iné formy má náhradná starostlivosť, ale aj o tom či sú opustené deti zodpovednosťou štátu, či našou, ako sa v histórii menili detské domovy, aké dopady má toto prostredie na životy detí, koľko trvá adopcia, ako funguje profesionálna rodina a ako pomáhať, či skôr nepomáhať opusteným deťom.
Našim hosťom v Študijku bol riaditeľ občianskeho združenia Návrat, ktoré poskytuje pomoc a podporu náhradným rodinám opustených detí, Mgr. Marek Roháček.
V tomto dieli hovoríme aj o teórii vzťahovej väzby a to je téma o ktorej sme sa už v našom podcaste rozprávali! Preto ak chcete vedieť viac, klikajte na náš diel O čom je teória vzťahovej väzby, alebo môžu za všetko vaši rodičia?, kde bola hosťom psychoterapeutka Mgr. Zuzana Zimová.
Nezostávajte so svojimi ťažkosťami sami a využite pomoc odborníkov: ⌲ IPčko.sk ⌲ Dobrá linka ⌲ Krízová linka pomoci
Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ Facebook ⌲ Instagram ⌲ Youtube ⌲ podcast[@]ipcko.sk
Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu) ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko)
Naše Študijko si môžete aj prenajať! ⌲ Chcem vedieť viac
hmmm… pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko ⌲ Produkcia a odborný dohľad: Mgr. Lenka Nemcová, PhDr. Marek Madro, PhD. a Mgr. Zuzana Juráneková.
Apple Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Youtube ¦ PodBean ¦ RSS