Klub Machovisko predstavuje nový koncept anonymnej, bezplatnej, dostupnej a neformálnej pomoci pre mladých ľudí, ktorí zažívajú vo svojich životoch náročné, krízové momenty a dni.

Počas otvorenia Andrea Ungvölgyi z Nadácie Orange a náš Marek Madro spoločne predstavili novinárom a pozvaným hosťom koncept tejto neformálnej „machovej“ pomoci, ale aj dôvody jej vzniku a hlavne potreby mladých ľudí.

Náš Marek a školská psychologička Lucia Košťálová sa v spoločnej diskusii venovali duševnému zdraviu mladých ľudí. 

Slávnostné otvorenie Klubu Machovisko poctil svojou návštevou minister školstva Branislav Gröhling, predseda Správnej rady Nadácie Orange Martin Hromkovič a naša riaditeľka Gabika Zúbriková. 

Po stretnutí novinárov a pozvaných hostí mali možnosť zažiť atmosféru Klubu Machovisko aj ďalší významní ľudia a odborníci, ktorým téma duševného zdravia nie je cudzia. 

Večer sme spoločne ukončili v príjemnej atmosfére – koncertom Katky Málikovej, Juraja Rašiho, Tomáša Hríbika a  Zuzky Smatanovej.

Prečo sme vytvorili Klub Machovisko?

Sme presvedčení, že mladí ľudia VEĽMI potrebujú anonymný bezpečný priestor, ktorý vytvára atraktívnu ponuku voľnočasových a rozvojových aktivít a najmä ponúka odbornú bezplatnú pomoc, ktorá je založená na úprimnom záujme. Jednoducho kontaktné miesto, kam môžu prísť ľudia v hraničnej krízovej situácii a dostanú odbornú stabilizáciu a pomoc.

Práve o tejto potrebe počúvali psychológovia a psychologičky na linkách pomoci IPčko.sk, na Krízovej linke pomoci a Dobrej linke od mladých ľudí denne. Často komunikovaná potreba mladých, naša chuť a podpora našich partnerov sa spojili v jedno a na istý čas sa budova sídla IPčka zmenila na jedno obrovské stavenisko.

Postupne sa pivničné priestory v Starom Meste menili na úžasné miesto, v ktorom sa usídlil MACH.

A prečo práve MACH?

Mach je v prírode nenápadný, nenahraditeľný, krehký, citlivý a pritom je odolný a potrebuje našu ochranu.
Ukazuje smer cesty von (z lesa) a je indikátorom zdravého ekosystému. Napriek tomu je v prírode často prehliadaný a považovaný za samozrejmosť. Presne ako ľudia, ktorí prežívajú duševné ťažkosti a krízy. Ukazujú stav spoločnosti a cestu, ktorou sa má spoločnosť vydať.

Sú krehkí, fascinujúci, inšpiratívni a hodní obdivu.

Klub Machovisko vznikol preto, aby ľudia, ktorým je ťažko, ale aj tí, ktorí majú šťastné dni, mali na svete miesto, na ktorom môžu dostať anonymnú odbornú psychologickú pomoc, zažiť záujem, zábavu, relax, rozvoj a nový štart.

Ako Klub Machovisko funguje?

Klub Machovisko stojí na nízkoprahových princípoch, to znamená, že sa návštevníci nikde nemusia registrovať a nemusia prezradiť vlastné meno.

V Klube Machovisko sa organizuje pravidelný program, koncerty, tvorivé aktivity, súťaže v „plejku“, terapia VR, čitáreň, filmové večery a doprajeme si aj úplný chill. Ponúka možnosť porozprávať sa s psychológmi, psychologičkami alebo ďalšími návštevníkmi klubu pri káve, horúcej čokoláde, čaji alebo kofole z kaviarne, ktorá je súčasťou Klubu Machovisko.

Súčasťou klubu je aj poradenská miestnosť Káčko, v ktorej je možné sa s psychológmi a psychologičkami porozprávať v diskrétnejšom prostredí. “Káčko” je srdcom Klubu Machovisko. Je to kontaktný bod v krízových životných situáciách a unikátna, špecifická psychologická pomoc v krízových situáciách.

V Klube Machovisko stretnete tím odborníkov, ktorých familiárne voláme MACHOVNÍCI. Sú to odborne vyškolené psychologičky a psychológovia, pripravení počúvať pri kofole, čokoláde, kalčete alebo spoločenskej hre o všetkom, o čom chcú jeho návštevníci hovoriť.

Všetci MACHOVNÍCI absolvovali špeciálny odborný akreditovaný tréning v oblasti komunikácie, poradenstva, skupinovej dynamiky a krízovej intervencie, pravidelné supervízne stretnutia so supervízorom a stáž na krízovej linke pomoci. Aj dnes pracujú pod odbornou externou a internou supervíziou, neustále si rozširujú vzdelávanie a makajú na sebe.

Komu vďačíme za Klub Machovisko?

Otvorenie Klubu Machovisko bolo výnimočné a odomklo nám ďalšie dvere a ciele. Plníme ich vďaka partnerom, darcom a dobrovoľníkom, ktorí sú v tom s nami a vytvárajú pre nás ideálne podmienky na to, aby sme tu mohli byť pre tých, ktorí nás nevyhnutne potrebujú. Pomáhať ľuďom zvládať životné boje je pre nás poslaním a oni sami sú pre nás jedinečnou inšpiráciou, podnetom k zamysleniu a zdrojom nápadov na vytváranie ďalších foriem pomoci. 

Ďakujeme za podporu naši partnerom, ktorí uverili našim skúsenostiam a pripojili sa k premene IPčkovského sna na realitu – Nadácia Orange, Bratislavský samosprávny kraj, Magistrát hlavného mesta Bratislava, Bratislava – Staré Mesto a Nadačný fond Kaufland.

Ďakujeme Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR, že sa chce pripojiť k našej snahe vytvárať bezpečné miesta aj v ďalších mestách na Slovensku.

#POMOCEXISTUJE #MACHJESUPER #PSYCHOLÓGOVIAVAKCII