Ahoj.
Možno nás ešte nepoznáš, ale sme online terénni pracovníci. Vyhľadávame na internete skupiny ľudí v ohrození, ľudí, ktorí nevedia ako ďalej a pomáhame im nájsť inú cestu, ktorou sa môžu vydať.

Pred niekoľkými dňami sa na internete objavila správa: Modrá veľryba exituje! Modrá veľryba sa vracia! Je úplne prirodzené, že v mnohých ľuďoch to vyvolalo obavu, strach a očakávanie, čo sa bude diať. V roku 2016 sa na internete objavila informácia, že existuje 130 potvrdených prípadov samovrážd adolescentov, ktoré vraj súviseli so zapojením sa do tejto hry alebo výzvy. Môžeme sa len nazdávať, koľko z nich reálne s touto hrou súviselo, keďže oficiálne štatistiky neexistujú. Tvorca tejto hry bol v novembri roku 2016 zadržaný, obvinený z navádzania ku samovražde a pre neho sa hra skončila.   

Modrá, biela veľryba: Existuje či nie?
Ako aj mnohé iné „strašiaky“ alebo „fascinujúce“ informácie, ktoré sa veľmi dobre medializujú, ani táto sa nepotvrdila. Aj tento strašiak je len hoax alebo dezinformácia, ktorá sa objavila na sociálnych sieťach a šírila sa rýchlosťou svetla. Ak by sme v tom mali mať úplne jasno, je diskutabilné, či niekedy takáto hra vôbec existovala. A ak aj áno, v akej miere? S určitosťou viem iba jedno. Žiadna hra, ktorá zabíja deti neexistuje. Mohli by sme si teda povedať: „Všetko je v poriadku, nič sa nedeje, môžeme na to zabudnúť.“ Ale je to tak? Nie tak úplne. Pretože na internete predsa len existuje jedna dôležitá vec: ľudia.

Čo je reálnou hrozbou?
Aby sme si pripomenuli, čo to vlastne tá Modrá veľryba je, je to hra, ktorá obletela celý svet a bolo s ňou spájaných mnoho samovrážd mladých ľudí. Jej princípom je psychologická manipulácia, ktorá doženie dieťa alebo mladého človeka až do toho štádia, že chce ukončiť vlastný život. Zo začiatku ide o sériu nejakých úloh, keď to chcú deti a mladí ľudia ukončiť, manipulátori sa im vyhrážajú tým, čo o nich na internete zistili. Povedia im že ublížia ich otcovi alebo matke. Zdá sa to byť ako bezvýchodisková situácia, ako niečo čo musíme urobiť, aby sme ochránili ostatných. A takáto nebezpečná vec, takáto bezvýchodisková situácia vznikla na mieste, v ktorom sa veľmi často pohybujeme aj my. V online komunitách na internete.   

Aj ty to tak máš? Už som si myslel/a, že som jediný/á na svete
Je úplne prirodzené, že ak nám je ťažko, stretávame sa v živote s niečím, s čím si možno teraz nevieme sami poradiť, chceme to s druhými zdieľať. A najlepšie s niekým, kto je na tom rovnako, vie čím si teraz prechádzame. Môžeme mať pocit, že práve tí ľudia nás chápu, keďže to zažívajú na vlastnej koži, vedia si predstaviť, čím si prechádzame. Práve pre túto potrebu existujú online komunity, kde sa ľudia združujú, aby našli pochopenie a prijatie v skupine ľudí, ktorí ich za ich ťažkosti nebudú odsudzovať.  Ako ukazujú aj štatistiky, ak nejaký existuje problém, určite nájdeme aj online komunitu, v ktorej ľudia spoločne hľadajú riešenie. Práve hľadanie rovesníkov v podobnej situácií je úplne normálnym zvládacím mechanizmom a je to aj čaro, ktoré tieto online komunity majú. Dávajú nám pocit, že v tom nie sme sami, že je niekto, kto už to prekonal a zvládnem to aj ja. Nachádzame v nich nových kamarátov, spriaznené duše a nový pohľad na situáciu, v ktorej sme sa ocitli.

Ja to mám tak isto, nezmení sa to, bude to len horšie
Ale tieto komunity môžu mať aj svoju odvrátenú stranu. V každej tejto skupine vznikajú vzťahy, vlastný spôsob komunikácie a názory alebo hodnoty, s ktorými sa väčšina skupiny stotožňuje. Ak v nich niekto príde s iným názorom, môže byť ich člen odmietaný, z komunity vyhodený alebo sa mu môžu za jeho názor posmievať. Zároveň sa v skupinách často vyskytujú nebezpečné alebo nepravdivé informácie, ktoré viac ubližujú ako pomáhajú. Ak je názor celkovej skupiny zameraný jedným smerom, a to veľmi negatívne, pôsobí to demotivujúco aj pre ostatných členov tejto komunity. Vzniká názor, že situácia, v ktorej sa nachádzame nie je riešiteľná, neexistuje nikto, kto by im z nej mohol pomôcť. Funguje tu manipulácia, ktorá nie je tak viditeľná, ktorá je omnoho sofistikovanejšia a nebezpečnejšia a skrýva sa za tvár pomoci.

Keď je dobre, tak mne. Keď je ťažko, tak nám všetkým
V takejto komunite je potom veľmi ťažké vidieť, že názor, ktorý máme, nemusí byť jediný správny. Ak je nám ťažko, tak nám je ťažko všetkým a môže sa stať, že sa v tomto nebezpečnom konaní budeme podporovať. Aj pri našej práci online terénnych pracovníkov, sme sa stretli so skupinami, kde ľudia zdieľajú svoje ťažkosti, hľadajú rady a podporu, ale zároveň zdieľajú aj svoju bezmocnosť. Skupiny, kde sa navzájom rozprávajú o tom, že život nemá zmysel a spoločne pripravujú, ako nájsť ten pokoj. V týchto skupinách nie je nikto, kto by im ukázal inú stranu, kto by ich podporoval v tom, že pomoc existuje. A v týchto skupinách vznikajú aj modré veľryby, ľudia, ktorým je ťažko, a ktorým niekedy sa v tomto prostredí nedostáva možnosť pozrieť sa na obe strany, vidieť iný smer a preto sa dostanú do štádia, kedy začnú nad samovraždou rozmýšľať.  

#POMOCEXISTUJE
Sme online terénni pracovníci a vyhľadávame skupiny ľudí, ktorí sú v ohrození. Snažíme sa im ukázať, že je tu niekto, kto tu s nimi bude aj vo chvíľach, kedy prežívajú náročnejšie momenty vo svojich životoch. Keď už nevidia inú cestu, poskytujeme im iný pohľad, iný smer. Prinášame im informácie, ktoré sú pravdivé a hlavne tie, ktoré sú bezpečné.  Pretože pomoc skutočne existuje. Aj u nás v IPčku je tím pracovníkov, s ktorými môžeš AJ TY otvorene hovoriť o tom, čo sa práve teraz v tvojom živote deje. Bez následkov, bez odsúdenia a úprimne. Ak sa teda nachádzaš v situácií, kedy je na teba vyvíjaný nátlak, necítiš sa v tom bezpečne alebo sú pre teba informácie, na ktoré si natrafili nepríjemné, vyvolávajú v tebe strach, smútok a beznádej, sme tu pre TEBA.  Nemusíš v tom zostávať osamote.

Na záver už len pár užitočných rád, ktoré ti pomôžu cítiť sa a byť v bezpečí online priestore.

ČO MÔŽEŠ UROBIŤ V SKUPINE

  • NÁHLÁSIŤ PRÍSPEVOK
  • NEREAGOVAŤ NA INFORMÁCIU, SPRÁVU ALEBO PRÍSPEVOK
  • OPUSTIŤ SKUPINU

ČO MOŽEŠ UROBIŤ PRE SEBA, AK TI PRIŠLA SÚKROMNÁ S MANIPULATÍVNYM OBSAHOM

  • NEODPISUJ NA PODOZRIVÉ SPRÁVY
  • NEPRIJÍMAJ ŽIADOSTI O PRIATEĽSTVO OD ĽUDÍ, KTORÝCH NEPOZNÁŠ
  • NEPREZRÁDZAJ OSOBNÉ ÚDAJE
  • NENECHAJ SA VYDIERAŤ A POVEDZ NIE
  • NASTAV SI „BEZPEČNÝ“ PROFIL NA SOCIÁLINYCH SIEŤACH – nastavenia – bezpečnosť a ochrana
  • VYUŽI FUNKCIU „BLOKOVAŤ“
  • POVEDZ O TOM svojim blízkym, rodičom, učiteľom,…tomu, komu dôveruješ
  • NAPÍŠ MAIL ALEBO PRÍĎ NA CHAT na www.ipcko.sk (nonstop, anonymne, bezplatne)
  • ZAVOLAJ na Krízovú linku pomoci 0800 500 333 (nonstop, anonymne, bezplatne)
  • OBRÁŤ SA NA POLÍCIU (158)
  • NEZOSTÁVAJ V TOM OSAMOTE

Manipulátor sa bude snažiť, aby v tebe vyvolal pocity strachu, obáv a neistoty, ale MY SME TU PRE TEBA a budeme s tebou, POMÔŽEME TI OCHRÁNIŤ SA A BRÁNIŤ.

#POMOCEXISTUJE
#DEJESATO
#NEZOSTAVAJTESAMI

ZDROJE

Adeane, A. (2019). Blue Whale: What is the truth behind an online ‚suicide challenge‘? BBC Trending

Turner. J. A. (2016). Online Support Groups: The Good, the Bad, and the Motivated. Journal of Consumer Health on the Internet