Ak by ste sa na chvíľu zamysleli, ako prežívali pandémiu a obmedzenia spôsobené koronakrízou ľudia so zdravotným znevýhodnením, je možné, že by ste po chvíli dospeli k názoru, že to pre nich nemusela byť až taká neznáma situácia. Predsa len mnohí často celý život žijú v izolácii, v obave o svoje zdravie, s obmedzenými možnosťami vzdelávania, či kultúrneho vyžitia.

A skutočne, mnoho hlasov z prostredia ľudí zo zdravotným znevýhodnením potvrdzovalo túto myšlienku. Ale nie preto, aby sa chválili ako spokojne sa im teraz je, keď majú natrénovaný karanténny život. Práve naopak. Aby poukázali na fakt, že väčšinová spoločnosť neustále odsúva riešenie problémov ľudí s postihnutím a zmeny sú možné až prekvapivo rýchlo, ak sa dotknú aj jej.

Jedným z paradoxom uplynulých mesiacov ovplyvnených ochorením Covid-19 je totiž fakt, že mnoho vecí sa pre ľudí s hendikepom skutočne zlepšilo a ako spoločnosť sme sa skutočne začali venovať viac ich potrebám. Aj keď trochu neúmyselne, ako vedľajší efekt mnohých iných opatrení.

Aby sme pochopili, čo prežívali ľudia s rôznymi druhmi zdravotného znevýhodnenia, čoho sa konečne vďaka korone dočkali, a s čím naopak výrazne viac zápasili a s akými trápeniami sa obracali na psychológov sme sa preto rozprávali s Mgr. Zuzanou Juránekovou, špeciálnou pedagogičkou a koordinátorkou Dobrej linky, špecializovanej linky dôvery pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením.

Nezostávajte so svojimi ťažkosťami sami a obráťte sa aj na odborníkov na IPčko.sk a Krízovej linke pomoci, ktorú v týchto dňoch môžete podporiť vďaka Nadácii Markíza a Nadácii Slovenskej sporiteľne a charitatívnemu večeru Spolu pre Slovensko. Pošlite darcovskú SMS v tvare DMS (medzera) SPOLU na číslo 877 a pomôžete nám sumou 2 EUR!

Rovnako budeme vdačný aj za Vašu na podporu na Facebooku a Instagrame, či cez platformy Patreon, Darujme.sk, prenájmom nášho Študijka, či ešte stále aj darovaním 2% z Vašich daní.

Ďakujeme:)

Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Stitcher ¦ PodBean ¦ RSS