Sny sú ošemetná záležitosť. Niektorí si ich veľmi dobre pamätajú, skúmajú ich pomocou snárov a snažia sa z nich vyveštiť buď budúcnosť, alebo získať iné poznanie. Ďalší ich nemajú. Teda aspoň si to myslia. Totiž, snívame všetci, ale väčšinou okamžite na obsah snov zabúdame. Preto sa nám môže zdať, že ich nemáme. No a zvyšok (a teda väčšina z nás), má síce sem-tam sen, ktorý nás vystraší, pobaví, alebo nám inak utkvie v pamäti, a na druhý deň ho porozprávame priateľom, či kolegom, ale to je asi tak všetko.

Snívanie je však veľmi užitočná vec a zďaleka nejde len o náhodné pospájanie našich vnemov do absurdných výjavov. Mnohí psychológovia sa zhodujú, že pomocou snov spracúvame emócie, ktoré sme potlačili, či inak nedostatočne prežili počas bdelosti. A v sne to potom dobiehame, aj keď v zašifrovaných obrazoch, čo je zase obranný mechanizmus našej mysle.

Duševné ťažkosti sa tiež týkajú najmä našich emócií. A často ich nevieme uchopiť, pomenovať a ani narábať s nimi. Práve vtedy sa nám sny môžu zísť. Stačí ich len porozprávať psychoterapeutovi a s jeho pomocou prídeme nielen na to, čo naozaj znamenajú, ale najmä spoznáme viac samých seba. Čo je aj jedným zo zmyslov terapie.

Viac o tom ako takýto proces prebieha, v čom je užitočný, ale aj to, čo sa sníva všetkým ľuďom rovnako, sme opýtali psychológa Dušana Fábika.

Ak Vás zaujala téma psychoterapie, viac sa dozviete v našom predošlom podcaste s JÁNOM BALLXOM.

Pri hľadaní odborníkov Vám pomôže naša MAPA POMOCI.

Za finančnú podporu ďakujeme našej Patreonke Emmett. Ak aj vy chcete podporovať náš podcast, kliknite TU.

Návrhy a pripomienky nám môžete posielať na FACEBOOKU, INSTAGRAME, alebo mailom na adrese podcast@ipcko.sk. Ak máte záujem o prenájom nášho štúdia, viac informácií nájdete TU.

Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Stitcher ¦ PodBean ¦ RSS