Začiatkom tohto roka sa veľmi intenzívnou témou IPčka stal kybergrooming a kampaň STALO SA TO, ktorá poukazuje na fenomén kybergroomingu, sexuálneho zneužívania a vykorisťovania mladých ľudí v online priestore.

Začalo sa to dokumentárnym experimentom „V sieti“ českej režisérskej dvojice Víta Klusáka a Barbory Chalupovej, ktorý otvára tabuizovanú tému zneužívania detí na internete. Pred slovenskou premiérou bolo IPčko oslovené slovenským koproducentom Petrom Kerekešom a Filmtopiou, aby sme tému online sexuálneho zneužívania uchopili, pripravili a nastavili pomoc pre obete online sexuálneho zneužívania, pretože samotný film, bol len začiatkom otvorenia a diskutovania odbornej aj laickej verejnosti o takto závažnej téme. Film je na Slovensku dostupný v dvoch verziách – pre verejnosť a pre školy.
Aby to nebolo len o tom, že si pozriete film a ďalej nebude nič, vytvorili koncept celej kampane a projektu v zmysle PRED – POČAS – PO.
Zaujímavé informácie o filme a o tom, čo mu chýba sa môžete dozvedieť, keď kliknete na tento link: https://ipcko.sk/co-chyba-filmu-v-sieti/.

Projekt bol zostavený z malých, ale významných čiastkových krokov, ktoré smerovali k tomu, aby vznikla efektívna pomoc, ktorá na Slovensku dovtedy neexistovala, pre tých, ktorým sa to stalo, aby sa k rodičom a odborníkom dostali informácie a užitočný materiál, ktorý by im mal pomôcť prekonať zábrany v otvorení tejto témy so žiakmi alebo vlastnými deťmi.
Viac informácií o kampani sa dočítate   tu:  https://www.stalosato.sk/o-kampani-stalosato-sk/.

V začiatkoch plánovania a nastavovania pomoci sme paradoxne potrebovali pomoc aj my, preto sme s odborníkmi z rôznych oblastí zasadli za okrúhly stôl, ktorý mal názov „SEXUÁLNE NÁSILIE NA DEŤOCH A MLADÝCH ĽUĎOCH V ONLINE PRIESTORE“ a hľadali sme tie najvhodnejšie odpovede na otázky, ktoré sa týkajú sexuálneho násilia na deťoch a mladých ľuďoch v online priestore. 

O niekoľko dní uzrel „svetlo sveta“ webový portál stalosato.sk, prostredníctvom ktorého je možné šíriť informácie o tom, ako sa na internete chrániť, o právach dieťaťa a mladého človeka, ako možno povedať “nie”, kde možno vyhľadať pomoc a ako v prípade potreby správne postupovať. Na webe nájdu pomoc a užitočné informácie mladí ľudia, odborníci aj rodičia. Postupne sa rozrastá o články, podcasty, videá a plagáty, ktoré na jednej A4 ponúkajú informácie o sociálnych sieťach, fenoménoch internetu a podpore k naštartovaniu komunikácie medzi „dospelákmi, deťmi a mladými ľuďmi“ v tých najcitlivejších témach.
Do dnešného dňa sme vďaka nemu pomohli viac ako 670 mladým ľuďom.

Približne v tomto čase sa začal realizovať proces tvorby metodickej príručky s názvom „Kybergrooming a sexuálne zneužívanie dospievajúcich v online priestore – príručka pre pedagogických a odborných zamestnancov“. Jej úloha bola jasná, poskytnúť istotu v práci s dospievajúcimi ľuďmi, ktorí sa stali alebo môžu stať obeťami kybergroomingu, sexuálneho zneužívania či iných sexuálnych trestných činov páchaných v online priestore. Prináša teoretický vstup do problematiky a praktické návrhy aktivít, ktoré môžu pedagogickí a odborní zamestnanci aplikovať v školskom prostredí. Metodickú príručku máme pre odborných pracovníkov k dispozícii v printovej aj online verzii.
Viac sa o metodickej príručke dozviete v našom článku, ktorý je špeciálne venovaný iba jej – https://www.stalosato.sk/metodika/.
Ak o ňu máte záujem, stačí napísať mail na adresu: simona@ipcko.sk.

Aby to nebolo len o samotnej publikácii, pripravili sme interaktívne webináre pre školské profesie s názvom „Sexuálne zneužívanie na internete“. A musíme povedať, že nás účasť pedagogických a odborných zamestnancov potešila…viac ako 170 odborníkov, ktorí sa do svojich škôl nebudú báť priniesť aj túto tému…viac ako 170 odborníkov, ktorí budú vedieť pomôcť svojim žiakom. Pripravili sme tiež webináre pre „zodpovedných rodičov“, kde sme so stovkami online pripojených rodičov hovorili o praktických možnostiach ochrany ich detí a tínedžerov, ale najmä, ako o témach fenoménov internetu s deťmi hovoriť.

A už sa dostávame k vrcholu celého projektu, ktorý je iba takým symbolickým koncom. Nemôžeme si dovoliť, aby sme túto tému nejako uzatvorili, nedá sa to a nedá nám to. Vytvorili sme niečo, o čo sa treba starať, vtiahli sme do toho aj Vás a cítime zodpovednosť za to, aby sa k Vám dostávali stále aktuálne informácie, pomáhajúci obsah a užitočné typy. 

TOTO JE ONO:
Pracovný názov má „leporelo“, ale je to trošku atypické leporelo – veľkosťou aj obsahom.

Na týchto piatich plochách nájdu Vaši žiaci všetky potrebné informácie o téme kybergroomingu.

Pri tvorbe LEPORELA #STOPONLINEGROOMING sme sa snažili priblížiť jazykom aj grafikou mladým ľuďom a naozaj im povedať, že POMOC EXISTUJE, že v tom, čo prežívajú nemusia byť osamote.
Na každom paneli spoznajú niečo iné, napríklad:

  • web stalosato.sk
  • IPčko.sk, 
  • dostanú odpoveď na to, kto je kybergroomer, 
  • získajú užitočné informácie o kybergroomingu, 
  • spoznajú manipulačné techniky kybergroomerov,
  • získajú informácie o možnostiach pomoci,
  • návody na online bezpečnosť,
  • odporúčania v rámci offline bezpečnosti,
  • informácie o tom, ako pomôcť kamošovi, ktorému sa to stalo, 
  • ako využiť svoje právo povedať „NIE“

Kam by toto LEPORELO #STOPONLINEGROOMING malo ísť, aby splnilo svoju misiu?
Predsa…do škôl, na školské chodby, na miesto, kde ho bude „vidieť“.
Kde nebude iba okrasou, ale pomôže žiakom byť viac pripravení na online prostredie, viac všímaví k svojmu okoliu, opatrnejší v komunikácii s ľuďmi, ktorých nepoznajú, ale hlavne budú vedieť, že v tom všetkom nie sú sami.

Veď majú aj Vás, veď Vy ste tí, ktorí do školy toto leporelo priniesli, Vám záleží na tom, aby vedeli o kybergroomingu viac. Keď ste pre nich urobili už toto, tak vedia, že ste na ich strane.

ĎAKUJEME VÁM ZA TO.

AKO HO ZÍSKAŤ?
Pripravili sme pre Vás dve možnosti.

  1. PUTOVNÉ LEPORELO – každej škole, ktorá prejaví záujem a kontaktuje nás zapožičiame na 1 mesiac LEPORELO #STOPONLINEGROOMING a zároveň Vás dáme kontakt na školu, ktorá bude nasledovať po Vás a Vy jej ho na vlastné náklady pošlete alebo odovzdáte osobne, ak bude vo Vašom blízkom okolí. 
  2. VLASTNÉ LEPORELO – ak prejavíte záujem o svoje vlastné LEPORELO #STOPONLINEGROOMING, necháme Vám ho vyrobiť a následne pošleme do Vašej školy. Náklady na výrobu jedného leporela sú 800 EUR.

    Budeme radi, ak si niektorú z možností vyberiete a kontaktujte nás na adrese zuzka@ipcko.sk a dohodneme si ďalšie detaily.

#STOPONLINEGROOMING
#POMOCEXISTUJE
#DEJESATO
#ZÁLEŽÍNATEBE

ĎAKUJEME Vám aj našim partnerom, ktorí nás počas týchto aktivít a plánov podporovali.
Fond SK-NIC a Férová Nadácia O2 💚.