5. marca vstupuje do slovenských kín nový český dokumentárny film V sieti a u susedov už stihol narobiť poriadny rozruch. Pojednáva totiž online sexuálnom násilí. Aby ho tvorcovia mohli preskúmať, vymysleli si taký malý experiment. Našli tri dospelé, ale mlado vyzerajúce herečky, ktoré sa vydávali za dvanásťročné dievčata, vo filmovom ateliéri postavili tri detské izby a desať dní ich sledovali ako surfujú po najväčších českých online komunitách.
Za túto dobu ich oslovilo takmer 2500 mužov, ktorí pred nimi následne masturbovali, žiadali od nich ich nahé fotografie, vydierali ich nimi, chceli od nich sex, alebo im posielali pornografické materiály. No proste hrôza každého rodiča.
Psychológov na linke dôvery IPčko.sk oslovujú obete sexuálneho násilia na internete už roky, ale mnohí odborníci, rodičia a dospelí si tento problém doteraz neuvedomovali a po zhliadnutí filmu tak viacerí zažívajú šok. Preto je dôležité, aby sme sa o tejto téme bavili v celej komplexnosti a nenechali sa v odbornej diskusii ovplyvniť emóciami, ktoré film zo svojej podstaty vyvoláva a začali spoločne hľadať riešenia.
Faktom totiž je, že online sexuálne násilie je len časť z veľkého množstva rôznych druhov násilia, ktoré môžeme na páchať na deťoch. A kým film bude slúžiť najmä ako preventívny prostriedok, ktorý má zabrániť činom do budúcnosti, na obete, ktoré už sexuálne násilie zažili, či už v online, alebo offline prostredí, sa už dlhé roky vôbec nemyslí. A ako aj my z linky dôvery vieme, je ich stovky, až tisíce ročne.
Čo takéto obete prežívajú? Ako im pomôcť? Ako sa správajú sexuálni predátori v online a offline prostredí a prečo nemáme funkčnú sieť pomoci? Aj o tom sme sa rozprávali s riaditeľkou Centra Slniečko, ktoré pomáha obetiam domáceho a sexuálneho násilia, Marianou Kováčovou a psychológom online linky dôvery IPčko.sk Marekom Madrom.
Ak ste sa stali obeťou sexuálneho násilia na internete, alebo hľadáte informácie, podporu a pomoc, navštívte stránku stalosato.sk.
Teší nás, že náš podcast počúvate. Budeme rovnako veľmi radi ak nás budete aj lajkovať a zdieľať na Facebooku, alebo Instagrame. Lebo len vtedy, keď sa odborné informácie dostanú k tým, čo ich najviac potrebujú, bude mať naša práca zmysel.
Ak by ste nás chceli podporiť finančne, môže tak spraviť prostredníctvom darovania 2% Z VAŠICH DANÍ, pomocou platformy Patreon, alebo prenájmom študijka. Kontaktovať nás môžete na mailovej adrese: podcast@ipcko.sk.
Ďakujeme a nezostávajte sami!
Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Stitcher ¦ PodBean ¦ RSS