Žijeme v provýkonostnej spoločnosti. Toto tvrdenie ste už možno zachytil, veď ho aj my veľmi radi hovoríme, keď sa nás novinári pýtajú na symptómy doby, v ktorej žijeme. Aj keď to môže znieť ako prázdna fráza, z našej skúsenosti z rozhovorov s deťmi a mladými ľuďmi to však môžeme na sto percent potvrdiť, pretože tlak, strach zo zlyhania a stres, ktoré sa s výkonmi spájajú, sú u nás na dennom poriadku.
Čo si ale pod pojmom výkon predstaviť? V prvom momente Vám možno napadnú rôzne športové zápolenia, veď najmä tam sa výkony podávajú a merajú pomocou veličín ako čas, vzdialenosť, výška, či skóre. A tie potom rozhodujú o víťazstvách a prehrách.
Je však jasné, že k nám na linku dôvery nepíšu zástupy športovcov, ktorí majú strach, že vo svojom odvetví neuspejú. Výkony totiž podávame aj v bežnom živote. Je to napríklad pri písomkách, prijímačkách, maturitách, štátniciach, umeleckých vystúpeniach, alebo dôležitých rozhodnutiach v práci. Momenty, kedy musíme dokázať naše schopnosti; ktoré rozhodujú o našej budúcnosti a kde sa môžeme porovnávať, kto je prvý a kto posledný. Ale najmä chvíle kedy máme pocit, že musíme byť múdri, pekní, zdraví, aktívni a dokonca aj najlepší v tom čo robíme, lebo inak neuspejeme a nenaplníme očakávania našich blízkych, ich pomoc, dôveru a budeme pre nich navždy sklamaním.
To sú však situácie, ktoré sú pre mnohých veľkou fyzickou, ale najmä psychickou záťažou, ktorá môže viesť až k vážnym duševným ťažkostiam.
Ako sa teda vysporiadať s tlakom, ktorý môžeme cítiť zo strany rodičov, trénerov, učiteľov aj seba samých? Ako prekonať strach z neúspechu a zlyhania? A ako si udržať motiváciu a pozitívny prístup k tomu, čo nás baví a mohlo by nás to raz aj živiť? Na to všetko sme sa telefonicky opýtali športového psychológa a mentálneho trénera Petra Kuračku.
Sme veľmi radi, že nás aj v čase karanténnych obmedzení stále počúvate. Poteší nás aj Vaša finančná podpora pomocou programu Patreon, alebo 2% z vašich daní, taktiež aj zdieľania na Facebooku a Instagrame a Vaše postrehy a nápady, ktoré nám môžete zasielať na adresu podcast@ipcko.sk.Vopred ďakujeme, nezostávajte sami a držte sa.
#DAMETO!
Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Stitcher ¦ PodBean ¦ RSS