PRIDAJ SA K INTERNETOVEJ HLIADKE a staň sa dobrovoľníckym záchrancom alebo záchrankyňou v našich IPčkovských webových vodách.

Internet a technológie sú niečo, k čomu sme mali a máme v IPčku vždy blízko. Baví nás ich objavovať, skúmať a hlavne premýšľať nad tým, ako z každej novej veci vyťažiť čo najviac na podporu duševného zdravia. 

Internetové vody však nie sú vždy len pokojné a príjemné, pretože nás vedia dosť potrápiť a niekedy aj pohltiť. No my sa zo všetkých síl snažíme prinášať informácie a odporúčania o tom, ako sa v nich správať, vytvárať v nich bezpečný priestor a vrhať sa do vody za každým, kto sa v nich momentálne topí. Práve preto sme na pomoc mladým ľuďom v online priestore okrem liniek pomoci IPčko.sk a Krízová linka pomoci, vytvorili aj špecifický pomáhajúci projekt Online terénnej práce, v ktorom skupina psychológov a psychologičiek denne mapuje online priestor, intervenuje v uzatvorených skupinách na sociálnych sieťach a na streamovacích platformách a vytvára pomáhajúci obsah (videá, články, kampane, podcasty, live streamy). 

V roku 2022 sme v rámci liniek pomoci a krízových služieb IPčko uskutočnili 178 234 pomáhajúcich a krízových komunikácií. Zaznamenali sme 180% nárast v téme pocitov osamelosti a strachu, 297% nárast v témach duševných ťažkostí, 246% nárast v téme stresu a tlaku na výkon, 122% nárast v myšlienkach na ukončenie života, 131% nárast v téme depresie a symptómov depresie, 47% nárast v téme sebapoškodzovanie, 25% nárast pokusov o samovraždu a 176% nárast v témach fenoménov internetu.

V projekte Online terénnej práce sme boli 11 825-krát na stránkach, kde niekto potreboval pomoc a stáli sme pri nich, keď hovorili o depresii, úzkosti, sebapoškodzovaní a aj o myšlienkach na ukončenie života. Inak tomu nebolo ani v našej e-mailovej poradni, na ktorej sme v roku 2022 odpísali na 11 193 poradenských a krízových e-mailov ľudí, ktorí potrebovali poradiť alebo sa práve nachádzali v náročnej životnej situácii. 

Na našich linkách pomoci, sme sa v roku 2022 stretli 2212-krát s príbehmi, ktoré sa týkali fenoménov internetu. Najviac sme sa pritom rozprávali s mladými ľuďmi, ktorí zažívali kyberšikanu (23,4%), kybergrooming (16,8%) a hate speech (11,8%). 

Žiadne internetové vody sa nezaobídu bez pravidiel, odporúčaní a príručiek, ktoré nám pomáhajú sa v nich orientovať. Preto sme za posledný rok napísali niekoľko článkov na pomáhajúci webový portál www.stalosato.sk, kde nájdu pomoc mladí ľudia, keď zažívajú na internete niečo náročné, ale aj rodičia a odborníci, ktorí majú záujem dozvedieť sa o online prostredí niečo viac. V spolupráci so spoločnosťou Orange sme napísali sprievodcu bezpečným internetom pre rodičov – Bez nástrah online. 

Spísali sme odporúčania pre adminov skupín na sociálnych sieťach, dokončili sme prieskum „Online výzvy“ medzi mladými ľuďmi, pripravili sme vzdelávanie pre odborníkov a odborníčky z pomáhajúcich profesií s názvom Diagnóza Digi ako aj workshopy pre zodpovedných rodičov o fenoménoch internetu v živote ich detí, pri príležitosti Medzinárodného dňa pre bezpečnejší internet sme predstavili novú formu pomoci v podobe #SOMTU na sociálnych sieťach TikTok, Instagram, Twitter a Snapchat. V neposlednom rade sme vytvorili pre mladých ľudí bezpečné miesta na sociálnych sieťach, napríklad na našom IPčkovskom Discorde, kde je vytvorená online komunita s podporným a rozvojovým programom pre mladých ľudí zo Slovenska, ale aj pre mladých ľudí z Ukrajiny. Na streamovacej pratforme Twitch, kde v sme vytvorili program “Opýtaj sa psychológa,”, kde psychológovia a psychologičky z IPčka odpovedajú mladým ľuďom na otázky súvisiace s duševným zdravím. So zrodom projektu Online terénnej práce úzko súvisí objavenie slovenských samovražedných komunít na Facebooku, ktoré sa podarilo rozpustiť a ich členov nasmerovať na odbornú pomoc, odborníci a odborníčky v IPčku založili vlastnú svojpomocnú, moderovanú, komunitu ľudí s duševnými ťažkosťami na Facebooku – Nevládzem žiť.

Naša e-mailová poradňa je často takým prvým majákom na pobreží odborníkov, ktorého ľudia oslovia a ktorého poprosia o pomoc s vlnami a inými nástrahami vôd života, s ktorými už nejaký čas bojujú. Komunikujeme s nimi na diaľku, cez e-mail a často krát využívame okrem našich odborných znalostí aj  všetky prostriedky, ktoré naši online terénny pracovníci – plavčíci vytvorili. Ľuďom, ktorí nám napíšu mail, naši poradcovia, pomáhajú nájsť bezpečnú cestu, ako vykľučkovať z nebezpečných a náročných vôd, aby si mohli ďalej užiť plavbu svojho života a aby v tých vodách už nikto nemusel byť osamote. Iba v uplynulom roku sme cez e-mailovú poradňu poskytli odbornú pomoc 11 193 krát, aby sme spolu našli to pravé, bezpečné pobrežie pre každého, kto sa rozhodol osloviť našich psychológov a psychologičky.

Aby sa internet stal ešte bezpečnejším miestom, kde dominuje prijatie, pomoc a podpora,  potrebujeme aj TEBA! 

Pridaj sa do našej internetovej hliadky a pomáhaj ľuďom zostať nad hladinou pomocou: 

  • e- mailovej poradne
  • v projekte Online terénnej práce na sociálnych sieťach

Koho v Internetovej hliadke potrebujeme? 

Potrebujeme niekoho, kto: 

-má minimálne titul Bc. zo psychológie, sociálnej práce alebo špeciálnej pedagogiky
-je kreatívny/a, vynaliezavý/á a prináša nové nápady
-je pohotový/á a neprekvapí ho/ju žiadna situácia 
-sa vie na internete pohybovať, zaujíma sa o sociálne siete aj spoločenské dianie  
-je profesionál/ka a má schopnosť sebareflexie
-je priateľský/á a je tímovým hráčom/hráčkou
-má chuť sa stále vzdelávať a makať na sebe 
-sa cíti komfortne aj pred väčšími skupinami ľudí 
-má odvahu objavovať a zvládať nové výzvy 
-má empatiu a chuť pomáhať ľuďom   
-je odborníkom/odborníčkou a zaujíma sa o duševné zdravie 
-samostatný/á a zodpovedný/á
-otvorený/á a prijímajúci/a

Na to, aby si bol/a na búrlivé internetové vody pripravný/á ti poskytneme

  • akreditované vzdelávanie v dištančnom psychologickom a sociálnom poradenstve (220 hod.) v rámci všetkých foriem pomoci, ktoré v IPčku poskytujeme (chatové, e-mailové,  telefonické a video poradenstvo)
  • akreditované vzdelávanie v krízovej intervencii (150 hod.)
  • skúsenosti v práci s rozmanitým spektrom klientov, ktorých môžeš stretnúť v akomkoľvek zariadení poskytujúcom psychologickú a sociálnu pomoc 
  • uznávanú odbornú prax 
  • expertnú pravidelnú supervíziu a intervíziu
  • konzultácie a sprevádzanie od seniorných kolegov a koelgýň
  • podporu a inšpiráciu od mladého a priateľského tímu odborníkov a odborníčok
  • perfektný pocit z dobrovoľníckej činnosti a najmä toho, že ľudia, s ktorými budeš v kontakte, sa vďaka rozhovoru s Tebou môžu posúvať ďalej 

Ako sa k nám môžeš pridať?
Postup je jednoduchý a má iba 4 kroky 

Vo videovizitke v rozsahu 3-5 minút nám povedz o tom, 

-čo ťa inšpiruje k tomu vrhnúť sa do internetových vôd 
-čo zo seba (aké svoje schopnosti, vlastnosti, prístup) chceš tým, ktorí potrebujú pomoc hrdo ponúknuť 
-aké skúsenosti v psychológii, psychoterapii/sociálnej práci a poradenstve si získal/a (ak si sám/sama prešiel/prešla psychoterapiou, tiež sa to ráta) 
-aké sú tvoje skúsenosti s technológiami, čo ťa na nich baví a aký je tvoj pohľad na sociálne siete a ich spojitosť so psychológiou 
-pred čím máš v digitálnom svete a v IPčku rešpekt 

Vyplň tento prihlasovací formulár. 
Nezabudni k nemu priložiť natočenú video vizitku. 

S jeho vyplnením si nedávaj na čas, čím skôr nám ho odošleš, tým lepšie. 

Posledný deň však na to máš do 15.6.2023 do 23:59. 

Buď pripravený/á na ďalšie inštrukcie. 

Výber nových dobrovoľníckych poradcov a poradkýň prebieha vo viacerých kolách. 

To znamená, že od nás môžeš najneskôr 16.6.2023 očakávať e-mail, v ktorom ťa pozveme do ďalšieho kola. To bude pozostávať zo splnenia “rýchlej domácej úlohy” (čas na jej splnenie budeš mať do (18.06.2023, 12:00), ktorej podrobnosti ti vysvetlíme v e-maile. 

Pre istotu si občas skontroluj zložku “spam” vo svojej e-mailovej schránke. Naše e-maily tam zvyčajne nezablúdia ale nikdy nevieš. 

Počkaj si na rozhodnutie, ktorým ťa informujeme, či sa pridáš k našej INTERNETOVEJ HLIADKE IPčka. 

O našom rozhodnutí ti dáme vedieť po skončení všetkých kôl náboru. Malo by to byť najneskôr v 20.06.2023 . V tomto termíne už budeme rozhodnutí, kto ZACHRÁNI náš tím, ale hlavne tých, ktorí nás potrebujú. V prípade, že sa staneš jedným/jednou z nás, pošleme ti inštrukcie týkajúce sa adaptačného vzdelávania, ktoré u nás absolvuješ. 

Prvé vzdelávacie stretnutie sa uskutoční 24.06.2023 v našom sídle v Bratislave. 

Druhé vzdelávacie stretnutie by malo prebehnúť 01.07.2023. 

Na ďalších termínoch vzdelávania sa dohodneme na 1. spoločnom stretnutí. 

Chceš patriť do INTERNETOVEJ HLIADKY v IPčku? 

Ak je Tvoja odpoveď “ÁNO”, poď s nami do toho a prihlás sa !

Tvoji budúci kolegovia a kolegyne sa už nevedia dočkať, kedy sa spoločne vrhnete do internetových vôd! 

#POMOCEXISTUJE

#SPOLUTOZVLADNEME