Možno ste zachytili niekde výpočet, že z celého nášho života až tretinu prespíme. Táto informácia spolu s príbehmi úspešných ľudí, ktorým údajne stačí k plnému fungovaniu len niekoľko hodín spánku denne, môže v nejednom a v nejednej z nás vytvoriť pocit, že spánok je zbytočne stratený čas a venovať aspoň kúsok z neho aj iným činnostiam, môže byť pre nás celkom užitočné.

Nie každý, či každá však nespí z vlastného rozhodnutia. Odborné odhady hovoria až o tretine populácie, u ktorej sa v priebehu života vyskytne porucha spánku. Či už v podobe nespavosti, nadmernej spavosti alebo aj iných problémov. A jedna vec je sem-tam si zo spánku ubrať, najmä, keď vieme, že si to môžeme dovoliť, ale úplne iná vec je dobre sa nevyspať celé týždne, mesiace až roky.

Preto sme sa rozhodli v novom podcaste porozprávať o tom, čo sa vlastne v našom tele a mysli deje keď spíme, čo poruchy spánku spôsobuje a aký je súvis medzi nimi a našim duševným zdravím, čo robiť pri insomniách, hypersomniách a parasomniách a ako vlastne dobre a zdravo spať.

Našim hosťom bol psychiater, somnológ, vedúci spánkového laboratória a primár psychiatrickej kliniky fakultnej nemocnice v Trenčíne MUDr. Branislav Moťovský, PhD.

— — — — —

Súvisiace epizódy:

⌲ O depresiách a úzkostiach: ipcko.sk/spat-k-zakladom-preco-mame-uzkosti-a-depresie
⌲ O psychofarmakalogickej liečbe: ipcko.sk/psychofarmakologicka-liecba-antidepresiva-anxiolytika-na-co-sa-pripravit
⌲ O psychoterapii: ipcko.sk/co-vas-caka-na-psychoterapii

— — — — —

00:00 Úvod

01:29 Čím sa zaoberá somnológia a aké všetky medicínske profesie sa venujú problematike spánku? Kedy je vhodná návšteva somnológa?

05:10 Súvisí dĺžka spánku s úspechom? Čo všetko sa v našom tele deje počas spánku?

10:49 Kedy už hovoríme o poruche spánku a kedy je prirodzené, že životné okolnosti nám nedávajú spať?

14:36 Čo všetko môže spôsobovať nespavosť?

19:44 Je insomniou len absolútna neschopnosť zaspať? Ako vzniká chronická nespavosť?

24:08 Kde začať, ak sa chceme zbaviť nespavosti? Aké sú pravidlá spánkovej hygieny? Kedy sa dostaneme do spánkového laboratória?

32:16 Môže byť nespavosť príčinou vzniku duševných ťažkostí a ochorení?

34:45 Prečo môže byť symptómom depresie nespavosť, ale aj zvýšená spavosť?

36:49 Čo ešte môže spôsobovať zvýšenú spavosť?

43:48 Čo všetko sa dá považovať za zdravé spánkové návyky?

47:38 Je rozdiel v kvalite spánku, ak chodíme spať pred polnocou a po polnoci?

50:22 Čo sú to parasomnie? Čo robiť v prípade nočných desov, spánkovej paralýzy a námesačnosti u detí?

01:00:04 Je vhodné pozerať sa pred spaním do mobilu? Ako sa zbaviť návyku ako počúvanie hudby, bez ktorej už nevieme zaspať?

01:03:17 Dokážu pri nespavosti pomôcť aj voľnopredajné lieky? Mala by to byť prvá voľba pri riešení tohto problému? Aké lieky na spanie sú návykové?

01:09:28 Čo pomáha proti nespavosti MUDr. Moťovskému?

— — — — —

Nezostávajte so svojimi ťažkosťami sami a využite pomoc odborníkov: ⌲ IPčko.sk ⌲ Dobrá linka ⌲ Krízová linka pomoci | 0800 500 333 ⌲ Klub Machovisko ⌲ Káčko ⌲ Mapa pomoci

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ Facebook ⌲ Instagram ⌲ Youtube ⌲ podcast[@]ipcko.sk

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu) ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko)

Naše štúdio je k dispozícii aj na prenájom ⌲ Chcem vedieť viac!

hmmm… pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko ⌲ Dramaturgia: Katka Makara ⌲ Produkcia a odborný dohľad: PhDr. Marek Madro,PhD. MBAPaedDr. Zuzana Juráneková, MBA a Mgr. Lenka Nemcová

Apple podcasty ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Youtube ¦ PodBean ¦ RSS