Ak patríte medzi pravidelné poslucháčky, či poslucháčov nášho podcastu, isto ste si všimli, že sa pomerne často venujeme témam rodičovstva. Čo je logické, keďže viaceré projekty a linky pomoci IPčka sa venujú deťom a mladým ľuďom. Poradenstvo a edukácia rodičov tak patrí rovnako medzi naše priority.

Možno vás však zaujalo, prečo je v zozname našich epizód aj niekoľko takých, ktoré sa venujú ústavnej starostlivosti, teda bývalým detským domovom a dnešným centrám pre deti a rodiny.

To je jednak preto, že sa na nás obracajú aj deti a mladí ľudia, ktorí sa v nich práve nachádzajú. Ale aj preto, aby sme sa v našom podcaste mohli porozprávať aj o trochu inom type rodičovstva. A tým je náhradné rodičovstvo alebo náhradná rodinná starostlivosť.

Osvojenie, pestúnstvo, náhradná osobná starostlivosť a vôbec prijatie dieťaťa do rodiny, ktoré z rôznych dôvodov nemôže vyrastať vo svojej biologickej rodine a prešlo si aj pobytom v inštitúciách má totiž svoje špecifiká. A nielen pre prípravu potenciálnych náhradných rodičov, ale najmä pre pochopenie a pomoc deťom a mladým ľuďom s takouto životnou skúsenosťou, je užitočné dozvedieť sa o tejto téme trochu viac.

Preto sme sa rozhodli porozprávať o tom, kto a za akých podmienok sa môže stať náhradným rodičom, ako prebiehajú procesy hľadania náhradných rodín, aké rôzne situácie sa môžu vyskytnúť v tomto type vzťahu, ale aj o tom ako u detí zahojiť nadobudnuté duševné zranenia a či je možné nahradiť im to, čo im nebolo dopriate.

Našou hostkou bola psychologička z Centra pre deti a rodiny v Pečeňadoch a trénerka budúcich náhradných rodičov Mgr. Andrea Hudeková.

— — — — —

Spomenuté a súvisiace epizódy:

⌲ O vzťahovej väzbe: ipcko.sk/o-com-je-teoria-vztahovej-vazby-alebo-mozu-za-vsetko-vasi-rodicia
⌲ O histórii ústavnej starostlivosti: ipcko.sk/ako-v-hlbokom-bazene-so-studenou-vodou-aj-taky-bol-zivot-v-detskych-domovoch 
⌲ O fungovaní centier pre deti a rodiny: ipcko.sk/muzikal-necakajte-ako-dnes-vyzera-pobyt-v-centre-pre-deti-a-rodiny
⌲ O traume a duševných zraneniach: ipcko.sk/trauma-ptsp-emdr-co-spaja-dusevne-zranenia-flashbacky-a-pohyby-oci
⌲ O prežívaní deti počas rozvodu: ipcko.sk/nemozem-za-to-ja-co-prezivaju-deti-pocas-konfliktu-ci-rozvodu-rodicov
⌲ O materstve: ipcko.sk/materstvo-ako-z-reklamy-na-to-zabudnite-takto-vyzera-skutocny-zivot-matiek
⌲ O otcovstve: ipcko.sk/aj-na-nich-zalezi-o-com-je-dnesne-otcovstvo-a-ako-byt-dobrym-otcom
⌲ O terapeutickom rodičovstve: ipcko.sk/z-neistych-rodicov-terapeuti-svojich-deti-aj-to-dokaze-filialna-terapia
⌲ O komunikácii s deťmi a mladými ľuďmi: ipcko.sk/velmi-vela-rad-o-tom-ako-komunikovat-s-detmi-a-tinedzermi-o-narocnych-temach
⌲ O zvládaní hnevu: ipcko.sk/pocitat-do-desat-nestaci-ako-sa-naucit-ovladat-hnev-a-co-je-to-metoda-art
⌲ O nenásilnej komunikácii: ipcko.sk/ked-slova-ublizuju-najviac-ako-tomu-zabranit

— — — — —

00:00 Úvod

01:50 Aké druhy náhradnej rodinnej starostlivosti pozná slovenský systém pre ochranu detí? Aký je rozdiel medzi náhradnou osobnou starostlivosťou, pestúnstvom a osvojením?

06:30 Prečo sa niekto rozhodne stať pestúnom a nie osvojiteľom?

09:28 Kto môže byť osvojiteľom alebo pestúnom? Aké podmienky musí spĺňať? Koľko trvá psychologická príprava budúcich náhradných rodičov? Kto prípravu platí?

14:58 Koľko máme záujemcov o náhradnú rodinnú staroslivosť a koľko detí čaká na takúto rodinu? Koľko trvá celý proces nájdenia rodiny, jej prípravy a umiestnenia dieťaťa do nej?

19:26 Ako ovplyvní dieťa zážitok straty biologickej rodiny a pobytu v ústavnej starostlivosti

21:37 Z akých dôvodov sa deti najčastejšie ocitnú v centrách pre deti a rodiny a hľadá sa im náhradná rodina? Existujú deti, pre ktoré nie je náhradná rodina vhodná voľba?

25:54 Ako prebieha proces hľadanie vhodnej rodiny pre konkrétne dieťa?

31:12 V čom je správanie detí v náhradnej starostlivosti odlišné napr. v porovnaní s biologickými deťmi náhradných rodičov? Týka sa to aj detí, ktoré boli osvojené hneď po narodení?

37:41 Ako nedostatočne vytvorená bezpečná vzťahová väzba ovplyvňuje život dieťaťa v náhradnej rodine? Prečo sa niekedy môžu pokúšať až sabotovať vzťah s náhradnými rodičmi?

41:18 Poskytuje sa náhradným rodičom a deťom v náhradných rodinách automaticky psychologické sprevádzanie?

43:18 Ako vyzerá terapeutické rodičovstvo? Ako by mali rodičia reagovať na rôzne situácie, aby v dieťaťu pomohli vybudovať si opäť bezpečnú vzťahovú väzbu?

49:57 Ako ovplyvňuje vzťahy v rodine ak náhradní rodičia majú aj svoje biologické deti?

51:26 Ako vníma náhradných rodičov ich širšie okolie? Narážajú na predsudky a stereotypy?

55:45 Ako rozumieť situácii, kedy dieťa po dovŕšení dospelosti preruší kontakt s náhradnou rodinou?

58:17 Kedy môže byť dieťa zverené naspäť biologickej rodine? Ako ovplyvňuje vzťah s náhradnými rodičmi kontakt s biologickou rodinou?

01:02:33 Existuje ničo špecificky typické pre ľudí, ktorí vyrastali v náhradnej rodinnej starostlivosti, čo ovplyvňuje ich dospelý život?

01:04:05 Malo by dieťa vedieť, že je osvojené? Akými slovami mu túto tému vysvetliť?

01:09:23 Ako byť nápomocný deťom a ich náhradným aj biologickým rodinám?

— — — — —

Nezostávajte so svojimi ťažkosťami sami a využite pomoc odborníkov: ⌲ IPčko.sk ⌲ Dobrá linka ⌲ Krízová linka pomoci | 0800 500 333 ⌲ Klub Machovisko ⌲ Káčko ⌲ Mapa pomoci

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ Facebook ⌲ Instagram ⌲ Youtube ⌲ podcast[@]ipcko.sk

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu) ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko)

Naše štúdio je k dispozícii aj na prenájom ⌲ Chcem vedieť viac!

hmmm… pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko ⌲ Dramaturgia: Katka Makara ⌲ Produkcia a odborný dohľad: PhDr. Marek Madro,PhD. MBAPaedDr. Zuzana Juráneková, MBA a Mgr. Lenka Nemcová

Apple podcasty ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Youtube ¦ PodBean ¦ RSS