DUŠEVNÉ ZDRAVIE SI PÝTA SVOJU DAŇ Darujte 2% na psychologickú pomoc!

To, že psychoterapia pomáha zaznelo v našom podcaste už nespočetne veľa krát. Ale ak chceme byť skutočne poctiví, musíme hovoriť aj o chvíľach kedy to tak úplne nie je.

Pred dvoma rokmi sme preto napríklad v epizóde s názom Môže pomáhať ten, kto sám potrebuje pomoc? rozprávali o tom, čo robiť, keď máme pocit, že pomáhajúci profesionál, či profesionálka pomáha skôr sebe ako nám a taktiež aj nakoľko sa môžu odborníci a odborníčky na duševné zdravie dopúšťať chýb a čo potom s tým oni aj my môžeme robiť.

Dnes na tento diel nadviažeme. Pretože nie že by sa to čo sme hovorili nedialo, ale obišli sme inú, možno aj častejšiu situáciu. Napríklad, že už nejaký čas chodíme na psychotarepiu, odborník, či odborníčka sú fajn, my sa snažíme a… a nič. S našimi ťažkosťami to nijako nehýbe akurát si posedíme a porozprávame sa.

Prečo takáto situácia môže nastať? Čo s ňou robiť? Je to chyba terapeuta, či naša? A na čom je vlastne založená účinná terapia, čo sa počas nej môže diať, kedy z terapie odísť a kedy naopak ostať?

Aj na tieto otázky odpovedal a do nášho štúdia opäť zavítal párový a rodinný terapeut a supervízor Mgr. Vladimír Hambálek.

— — — — —

Spomenuté a súvisiace epizódy:

⌲ Môže pomáhať ten, kto sám potrebuje pomoc?: ipcko.sk/moze-pomahat-ten-kto-sam-potrebuje-pomoc/
⌲ Čo Vás čaká na psychoterapii?: ipcko.sk/co-vas-caka-na-psychoterapii
⌲ Trauma, PTSP, EMDR. Čo spája duševné zranenia, flashbacky a pohyby očí?: ipcko.sk/trauma-ptsp-emdr-co-spaja-dusevne-zranenia-flashbacky-a-pohyby-oci
⌲ Hádky, žiarlivosť, nevera. Kedy pomôže párové poradenstvo?: ipcko.sk/hadky-ziarlivost-nevera-kedy-pomoze-parove-poradenstvo
⌲ Fóbie – internetová zábava, či skutočný problém?: ipcko.sk/psychologia-a-vr-2-fobie-internetova-zabava-ci-skutocny-problem
⌲ Ani relax, ani umenie. O čo skutočne ide v arteterapii?: ipcko.sk/ani-relax-ani-umenie-o-co-skutocne-ide-v-arteterapii
⌲ Hanbíte sa pred psychoterapeutom? Povedzte mu svoj sen: ipcko.sk/hanbite-sa-pred-psychoterapeutom-povedzte-mu-svoj-sen

— — — — —

00:00 Úvod

01:41 O psychoterapii sa hovorí ako o liečbe vzťahom – čo je to za vzťah a v čom sa líši od iných našich vzťahov?

10:56 Ako vznikajú duševné ťažkosti a prečo ich nedokážu liečiť aj naše bežné vzťahy?

18:24 Kde môžeme hľadať problém, keď psychoterapia neprebieha podľa našich predstáv?

26:14 Dokáže nám psychoterapia pomôcť ak jej nedôverujeme, alebo ju naše okolie spochybňuje a nepodporuje nás v liečbe?

33:27 Existujú situácie a ťažkosti pri ktorých sa psychoterapia neodporúča? Sú aj situácie a ťažkosti, ktoré nám bránia v nadviazaní psychoterapeutického vzťahu?

37:53 Prečo ľudia neodchádzajú z terapii, ktoré im nepomáhajú?

40:48 Kedy je na čase zmeniť terapeuta, terapeutku?

43:28 Patrí aj stagnácia k funkčnej psychoterapii?

46:40 Čo nám môže pomôcť zefektívniť účinnosť terapie?

49:32 Je možná aj prestávka v terapii?

50:20 Ako prijať stav, ktorý už psychoterapia nedokáže zmeniť?

54:48 Čo robiť, keď ukončíme s teraeputom spoluprácu, ale zároveň chcem v terapii pokračovať? Ako nájsť ďalšieho odborníka, podľa čoho sa rozhodnúť aký psychoterapeutický smer zvoliť? Má zmysel po negatívnej skúsenosti obnovovať dôveru voči psychoterapeutom?

56:04 Podľa čoho vieme, že sme vyliečený a môžeme psychoterapiu zodpovedne ukončiť?

— — — — —

Nezostávajte so svojimi ťažkosťami sami a využite pomoc odborníkov: ⌲ IPčko.sk ⌲ Dobrá linka ⌲ Krízová linka pomoci | 0800 500 333 ⌲ Klub Machovisko ⌲ KáčkoMapa pomoci

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: ⌲ Facebook ⌲ Instagram ⌲ Youtube ⌲ podcast[@]ipcko.sk

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc: ⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu) ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko)

Naše štúdio je k dispozícii aj na prenájom ⌲ Chcem vedieť viac!

hmmm… pre Vás pripravujú: ⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko ⌲ Produkcia a odborný dohľad: PhDr. Marek Madro,PhD. MBAMgr. Lenka Nemcová a PaedDr. Zuzana Juráneková, MBA.

Apple Apple podcasty (iTunes) ¦ Google podcasty ¦ Spotify ¦ Youtube ¦ PodBean ¦ RSS